CyberStudio
Rozwiązanie jest skierowane przede wszystkim do małych i średnich firm, które, korzystając z CyberStudio, będą mogły znacząco ograniczyć ryzyko strat finansowych oraz wizerunkowych.
Tytuł projektu
CyberStudio
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Cybersecurity Studio Sp. z o.o.
Nazwa programu
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
Konkurs
Działanie 1.3 Poddziałanie 1.3.1: Wsparcie Projektów badawczo-rozwojowych w fazie preseed przez fundusze typu proof of concept – BRIdge Alfa.
Wartość projektu
1 058 589,00 PLN
Wartość dofinansowania
846 876,00 PLN
Okres realizacji projektu
01.02.2020 - 30.11.2020
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Celem projektu było stworzenie systemu przewidującego i wykrywającego zagrożenia w systemach IT. Docelowo CyberStudio jest przeznaczone przede wszystkim dla sektoru MŚP. Powodem jest duże zapotrzebowanie, bowiem małe i średnie firmy nie dysponują zazwyczaj kompetencjami wyspecjalizowanymi w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Główne prace badawczo-rozwojowe polegały na opracowaniu algorytmów konsolidujących poziom ryzyka wypadkowego, składającego się z poziomu bezpieczeństwa usług infrastrukturalnych w danym środowisku IT oraz usług przekazanych do chmury.
W wyniku tych prac powstało rozwiązanie, będące wirtualnym odpowiednikiem specjalisty odpowiedzialnego za monitorowanie bezpieczeństwa systemów IT. CyberStudio zapewni całodobową kontrolę, wskaże potencjalne podatności wraz z proponowanymi działaniami naprawczymi oraz dostarczy w czasie rzeczywistym informacji o wystąpieniu innych zdarzeń sugerujących zagrożenie.
Stanowi to projekt w zakresie bezpieczeństwa informatycznego wpisującego się w obszar Industry 4.0, będącego zgodnie z mandatem inwestycyjnym obszarem inwestycyjnym Funduszu.
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
Bezpośrednim odbiorcą CyberStudio są osoby zarządzające daną organizacją jak również osoby wprost odpowiedzialne za utrzymywanie usług IT. Informacje w systemie prezentowane są w kilku perspektywach oraz na różnym poziomie szczegółowości.
Rozwiązanie jest skierowane przede wszystkim do małych i średnich firm, które, korzystając z CyberStudio, będą mogły znacząco ograniczyć ryzyko strat finansowych oraz wizerunkowych będących następstwem skutecznie zmaterializowanych cyberzagrożeń ale także konsekwencji wynikających z regulacji standaryzujących wymogi ochrony zasobów informacyjnych.
Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?
Głównym wyzwaniem, z którym przyszło nam się zmierzyć było rozpoczęcie projektu równo ze startem pandemii. Musieliśmy mocno skupić się na komunikacji w zespole, przejść na pracę zdalną, zespół interdyscyplinarny itp.
Ponadto bardzo utrudniło to sprawdzanie wyników z klientami i wdrażanie wersji testowych (PoC - Proof of Concept). Przyczyniły się do tego dwie kwestie:
- kwarantanna i tryb home office
- kryzys - duża część MŚP walczyła o przetrwanie
Z drugiej strony, w pandemii drastycznie wzrosła liczba ataków, więc wzrosło także zapotrzebowanie na nasz produkt.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
Każda firma powinna prowadzić badania B+R i wdrażać innowacje, które w dalszej perspektywie dadzą jej przewagę rynkową. Tym samym warto szukać współpracy z jednostkami badawczymi lub mieć w zespole naukowców - chociażby w formie doradców. Bardzo polecamy stronę NCBR, kanały YouTube oraz social media gdzie można znaleźć dużo materiałów szkoleniowych, jak prowadzić projekty B+R, jak przygotowywać dokumentacje oraz instrukcje jak pisać wnioski. Przed aplikacją KONIECZNIE każdy powinien się z nimi zapoznać :)