Darmowa woda w twoim domu? Zrób to z NCBR!
01.08.2022
Masz dom jednorodzinny i chcesz mieć darmową wodę? Przetestuj z nami innowacyjny system do retencjonowania wody – zachęca Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Właściciele domów jednorodzinnych mogą zostać partnerem strategicznym Centrum w przedsięwzięciu „Technologie domowej retencji”, realizowanym ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. W domach wybranych partnerów zostanie bezpłatnie zainstalowany innowacyjny system do retencjonowania oraz oczyszczania wody deszczowej. Chcesz się przekonać, ile można zaoszczędzić dzięki temu prototypowemu rozwiązaniu? Do 19 sierpnia br. zgłoś się do konkursu NCBR.
- NCBR szuka domu jednorodzinnego w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, we Wrocławiu (albo w promieniu do 100 km od danego miasta).
- Wymagane jest, aby takim budynku mieszkało od dwóch do dziesięciu osób.
- Powierzchnię dachu określono na około 120-300 m2.
- Do domu musi przylegać ogród/teren zielony o powierzchni co najmniej 200 m2.
W przedsięwzięciu badawczo-rozwojowym „Technologie domowej retencji” od sierpnia ubiegłego roku czterech wykonawców opracowuje systemy do retencjonowania i oczyszczania wody deszczowej. Dzięki tym innowacyjnym rozwiązaniom możliwe będzie zbieranie i gromadzenie wody deszczowej, a następnie jej oczyszczanie, dezynfekowanie oraz mineralizacja. Tak przygotowana woda będzie zastępowała wodę wodociągową m.in. do takich celów, jak mycie rąk, korzystanie z prysznica, z toalety czy sprzątanie. Retencjonowana woda pomoże także zadbać o zieleń w domu i ogrodzie, a jej nadmiar można będzie rozsączać w gruncie. Ale to nie wszystko, bo możliwe będzie nawet picie odpowiednio uzdatnionej wody.
Zmniejszy rachunki i zdrowia doda
Prototypowe rozwiązania na miarę strategii Europejskiego Zielonego Ładu zostaną wkrótce sprawdzone w warunkach rzeczywistych, czyli w konkretnych domach. Dlatego NCBR ogłosiło konkurs, w którym chce wybrać kandydatów na partnerów przygotowywanych technologii. Jest on adresowany do osób fizycznych, które dysponują prywatnymi domami jednorodzinnymi. Po przeprowadzeniu testów użytkownicy budynków będą mogli w pełni korzystać z proekologicznych systemów do zastępowania wody wodociągowej odpowiednio oczyszczoną wodą deszczową.
– Właściciel domu jednorodzinnego, który zostanie partnerem strategicznym w naszym przedsięwzięciu, może liczyć na szereg korzyści. Zamontowanie w udostępnionym budynku nowatorskiego systemu retencjonowania wód opadowych pozwoli na radykalne zmniejszenie opłat za wodę wodociągową oraz za odprowadzanie ścieków do kanalizacji. Poza zastosowaniami domowymi, taką wodę można spożytkować także do utrzymania zieleni. A podczas upałów, które latem stają się coraz bardziej uciążliwe, magazynowana deszczówka pomoże zwiększyć wilgotność powietrza, przyczyniając się zarazem do lepszego samopoczucia domowników – mówi dr Remigiusz Kopoczek, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Nie jest tajemnicą, że mamy w Polsce problem z wodą. Jego rozwiązanie to nasza wspólna odpowiedzialność. Jestem przekonany, że poprzez innowacje możemy sprostać wyzwaniu oszczędzania wód głębinowych i ich ochrony dla przyszłych pokoleń. Także dlatego warto się włączyć w proces poszukiwania i upowszechniania modelowych rozwiązań w tym zakresie – dodaje.
Dzięki zastosowanemu wielokrotnemu obiegowi zgromadzonej wody, odpowiednio oczyszczanej na każdym etapie, możliwe będzie całkowite oparcie zużycia wody o wodę deszczową, akcentuje NCBR. Dodatkowo mieszkańcy będą mieli zapewnioną możliwość korzystania z wody wodociągowej, zgodnie z potrzebami czy koniecznością. Nie trzeba się więc martwić o to, co się stanie w przypadku serwisu czy awarii nowo zainstalowanego systemu. Za to podczas suszy, kiedy występują braki w dostawach wody lub awarie sieci wodociągowej, system sprawdzi się jako bezcenny rezerwuar wody użytkowej.
System będzie wyposażony w aplikację mobilną. Poinformuje ona użytkownika m.in. o konieczności opróżnienia zbiorników z uwagi na nadchodzące opady, konieczności oszczędzania wody w związku z prognozowaną suszą itp. lub umożliwi przełączenie w automatyczny tryb zarządzania.
Warunki współpracy właściciela domu z NCBR
Kandydaci na partnerów strategicznych mogą składać wnioski jeszcze do 19 sierpnia br., do godz. 12:00.
Współpraca właściciela domu jednorodzinnego z NCBR będzie polegała na udostępnieniu tego budynku do bezpłatnej instalacji innowacyjnego systemu do retencjonowania i oczyszczania wody deszczowej i zastępowania wody wodociągowej uzdatnioną deszczówką. Następnie, po przejęciu przez partnera strategicznego systemu na własność, będzie on zobowiązany do użytkowania go zgodnie z przeznaczeniem.
Do NCBR mogą się zgłaszać właściciele domów jednorodzinnych z Warszawy, Gdańska, Krakowa i Wrocławia (brane pod uwagę będą również domy zlokalizowane w promieniu do 100 km od danego miasta). Istotne jest również to, żeby w takim budynku mieszkało od dwóch do dziesięciu osób. Dach powinien mieć powierzchnię około 120-300 m2. Aby w pełni wykorzystać możliwości systemu, konieczne jest, aby do domu przylegał ogród/teren zielony o powierzchni nie mniejszej niż 200 m2.
Przedsięwzięcie „Technologie domowej retencji”, realizowane przez NCBR ze wsparciem Funduszy Europejskich, ma na celu wspieranie badań nad wielokrotnym wykorzystywaniem wody deszczowej. Wykonawcy systemów opracowują w etapie I (sierpień 2021 – październik 2022) swoje autorskie rozwiązania. Po przeprowadzonych testach, zaplanowanych na listopad i grudzień 2022 r., w etapie II (luty 2023 – sierpień 2023) dwaj wybrani wykonawcy, którzy uzyskają najlepsze wyniki w testach, będą instalować te systemy w dwóch wybranych domach jednorodzinnych.
Szczegółowe wymagania dla budynku oraz zasady współpracy znajdują się na stronie internetowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ogłoszeniu o konkursie.