W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Do zobaczenia na konferencji Pełno(s)prawny Student

Do zobaczenia na konferencji Pełno(s)prawny Student
2024-12-04 09:00
 17:00

Krowodrza Centrum Konferencyjno-Hotelowe , Kraków ul. Józefa Wybickiego 3B 
  • KIEDY

    04 grudnia 2024 (środa)

    godz 09:00 - 17:00

    DODAJ DO KALENDARZA
  • GDZIE

    Krowodrza Centrum Konferencyjno-Hotelowe

    Kraków ul. Józefa Wybickiego 3B

Doświadczeniami z procesu naboru i zawierania umów w konkursach pt. „Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego” oraz „Uczelnie coraz bardziej dostępne”, które Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, podzielimy się podczas XVIII edycji konferencji Pełno(s)prawny Student.

zaproszenieFERS

Wydarzenie, objęte Patronatem Honorowym NCBR, odbędzie się 4 grudnia br. w Krakowie. Organizatorami XVIII edycji konferencji Pełno(s)prawny Student są Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego oraz spółka Utilitia.

Konferencja adresowana jest do przedstawicielek i przedstawicieli uczelni, którzy zajmują się zapewnianiem dostępności studiów dla osób ze szczególnymi potrzebami, do władz edukacyjnych (samorządowych i centralnych) odpowiedzialnych za kształtowanie polityki edukacyjnej kraju, a także instytucji zajmujących się szeroko pojętą tematyką respektowania praw osób z niepełnosprawnościami.

Przewidziane są panele dyskusyjne, prelekcje oraz prezentacje. W pierwszym bloku tematycznym weźmie udział Anna Marciniak, kierownik Sekcji Programów UE w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Nasza ekspertka podzieli się doświadczeniami z procesu naboru i kontraktacji projektów wyłonionych w niedawno rozstrzygniętym konkursie „Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego” oraz konkursie „Uczelnie coraz bardziej dostępne”, którego wyniki poznamy już niebawem. Konkursy prowadzone są ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. 48 wniosków zgłoszonych w pierwszym z naborów uzyskało ocenę pozytywną i zostało rekomendowanych do dofinansowania. Łączna wartość tych wniosków wynosi ponad 222 mln zł, w tym kwota dofinansowania – ponad 215 mln zł. Realizacja projektów ma służyć podniesieniu poziomu dostępności uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami wynikającymi ze stanu zdrowia (w tym osób z niepełnosprawnościami), studiujących, pracujących, współpracujących lub korzystających z oferty uczelni.

W bloku popołudniowym konferencji będzie mowa o wsparciu asystenta na uczelni. Przewidziano także panel dyskusyjny „Czy uczelnia przetrwa w próżni? Budowanie sieci szansą dla rozwoju uczelni” oraz rozmowę o prostym języku w szkolnictwie wyższym.

Jak co roku wydarzenie będzie okazją do integracji środowiska akademickiego wokół zagadnienia dostępności uczelni oraz do wymiany doświadczeń w tym zakresie. Jego celem jest wzrost dostępności uczelni dla studentów ze szczególnymi potrzebami, uwrażliwienie kadry akademickiej na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, a także wyposażenie w odpowiednią wiedzę teoretyczną, praktyczną oraz w narzędzia, aby w jak najbardziej efektywny sposób na te potrzeby odpowiadać.

Organizatorom zależy na podniesieniu świadomości na temat funkcjonowania studentek i studentów z niepełnoprawnościami na uczelni, przedstawieniu dobrych praktyk związanych z podnoszeniem dostępności architektonicznej, komunikacyjnej oraz informacyjnej w szkołach wyższych. Wszystkie te działania zmierzają do zwiększenia liczby studentów z niepełnosprawnościami na uczelniach, a efekcie umożliwienia im rozwoju osobistego, zawodowego i aktywności społecznej.

Zapisy na konferencję organizatorzy prowadzą do 20 listopada br.

WIĘCEJ INFORMACJI

{"register":{"columns":[]}}