Dowody pod kontrolą
Niezawodny polski system, który pozwala zapanować nad materiałem dowodowym
Tytuł projektu
System oznaczania, ewidencji oraz śledzenia obiegu materiału dowodowego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii geoinformacyjnych
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Konsorcjum: Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji i CYBID sp. z o.o.
Nazwa programu
PROGRAM OPERACYJNY INTELIGENTNY ROZWÓJ
Konkurs
Projekty aplikacyjne
Wartość projektu
2 702 349,00 zł
Wartość dofinansowania
2 143 475,10 zł
Okres realizacji projektu
29 kwietnia 2016 r. – 28 września 2019 r.
Zobacz efekt naszej pracy
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Dowody i analizy kryminalistyczne w jasnym, przejrzystym i niezawodnym systemie to warunek prawidłowego i obiektywnego postępowania wyjaśniającego zdarzenia. Materiał dowodowy bywa obszerny i skomplikowany – system tworzony przez konsorcjum: Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji (CLKP) i CYBID pozwala w pełni nad nim zapanować.
Firma CYBID od lat opracowuje oprogramowanie przydatne w badaniach kryminalistycznych, a CLKP jest wiodącą jednostką w dziedzinie oględzin miejsca zdarzeń, ujawniania śladów kryminalistycznych i prowadzenia nad nimi badań. Wydaje się, że przy takim wspólnym know-how i przy dobrych doświadczeniach z wcześniejszej współpracy jedynie kwestią czasu pozostawało stworzenie koncepcji systemu, który poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań zautomatyzuje, usprawni i zapewni wysoką jakość, obiektywność i bezpieczeństwo gromadzonych danych.
Ważne było założenie, by stworzyć możliwość sprawnego integrowania danych uzyskiwanych w trakcie analizy danego zdarzenia oraz ich wizualizacji w sposób jasny i czytelny dla stron prowadzonego postępowania. Dotyczy to także nadzoru nad dowodami rzeczowymi od momentu ich ujawnienia na miejscu zdarzenia, poprzez cały proces dowodowy, łącznie z badaniami w laboratorium.
Odpowiedni poziom wsparcia technicznego przy rekonstrukcji miejsca zdarzenia ma kluczowe znaczenie w późniejszym procesie dowodzenia – wie o tym każdy policjant. Nasz system integruje wiele różnych technologii i narzędzi do obrazowania, wykonywania pomiarów czy pozycjonowania: od pomiarów laserowych po oględziny z powietrza za pomocą dronów. Sprzęt można stosować adekwatnie do potrzeb. Co istotne, można później integrować otrzymane w różny sposób wyniki, porównywać je, analizować i wyciągać wnioski.
Stosowanie systemu ma szansę przełożyć się na podniesienie skuteczności w wykrywaniu przestępstw, skrócenie czasu prowadzonych postępowań. Dziać się tak będzie dzięki dostarczaniu obiektywnego i niepodważalnego materiału dowodowego, jak również zapewnieniu jego bezpieczeństwa.
Na świecie istnieją podobne rozwiązania, choć oczywiście technologia błyskawicznie się rozwija i jej najnowsze osiągnięcia muszą być implementowane do metodologii kryminalistycznych. Elastyczność naszego systemu w pełni to zapewnia. Jednocześnie postawiliśmy na rozwiązanie modułowe, tzn. mogące funkcjonować w różnych konfiguracjach: system może być dostosowywany np. do potrzeb jednostek policji różnego szczebla.
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
Przeciętnemu obywatelowi znaczenie naszego projektu może wydać się niewielkie. Jednak należy brać pod uwagę, że na poczucie bezpieczeństwa wpływa nie tylko to, że nic złego nam się nie wydarzy – ważne jest także przekonanie o tym, że gdy już spotka nas coś niechcianego (kradzież, wypadek samochodowy, napad itp.), to zdarzenie takie zostanie szybko i obiektywnie wyjaśnione. Świadomość, że zarówno policja, jak i inne podmioty postępowania (wymiar sprawiedliwości, biegli sądowi, firmy ubezpieczeniowe) mają do dyspozycji nowoczesny, dostosowany do ich potrzeb, spójny system, dostarczający obiektywną dokumentację dotyczącą materiału dowodowego, w naszym przekonaniu może stanowić podstawę podniesienia poziomu poczucia bezpieczeństwa każdego obywatela.
Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?
Było wiele wyzwań związanych z integracją różnych technologii. Największe wyzwanie stanowiło opracowanie algorytmów detekcji kodowanych markerów fotogrametrycznych na zdjęciach, które umożliwiają polepszenie parametrów zdjęć, wykonywanie transformacji fotogrametrycznej oraz pozycjonowanie zdjęć i śladów na nich utrwalonych.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
Nasze doświadczenia we współpracy z NCBR budują przekonanie, że jak już się ma pomysł, to trzeba go realizować. Warto opierać się na ludziach, którzy mają zapał. Kwestie formalne bywają dużym problemem – takie są wymogi – ale przecież ze wszystkim można sobie poradzić. Gdy dobrze wykorzystamy potencjał naukowców i inżynierów, sukces będzie w zasięgu ręki – oto motto naszego projektu, którym chcemy się podzielić z innymi wnioskodawcami.