W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Drewno materiałem przyszłości – czyli konferencja XYLO Worlds w Biurze NCBR w Brukseli

26.10.2023

24 października 2023 r. w Biurze NCBR w Brukseli odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „XYLO Worlds: przemysł, gospodarka i medycyna oparta na zasobach naturalnych”, w której głos zabrali specjaliści ze środowisk nauki i biznesu z Belgii, Łotwy, Czech, Francji, Słowenii i Polski.

XyloWords_24_10_23 (40)

Uczestników spotkania powitała Ewa Kosińska - Lange, dyrektor Biura Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Brukseli oraz Magdalena Łyżnicka - Sanczenko, pełniąca obowiązki dyrektora XYLOPOLIS Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie, która  przedstawiła zgromadzonym ideę konferencji XYLO Worlds, symbiotycznie związanego z naturą świata przyszłości.

Konferencję otworzyło wystąpienie Jorisa Van Ackera, Kierownika Laboratorium Technologii Drewna z Uniwersytetu w Gandawie, który poruszył kwestię roli drewna, jako produktu leśnego na rzecz zrównoważonej przyszłości budownictwa. Jego zdaniem zapotrzebowanie na drewno do roku 2050 wyniesie 10 miliardów metrów sześciennych, co jest szczególnie istotne ze względu na wciąż rosnącą liczbę ludności przenoszącej się na obszary miejskie. Rozległe możliwości wykorzystania surowca jakim jest drewno mogą zagwarantować m.in. osiągnięcie celów agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, przyjętych przez wszystkie państwa członkowskie Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Podczas panelu dyskusyjnego poświęconego drewnu, surowcowi przyszłości we współczesnym budownictwie i innych dziedzinach inżynierii udział wzięli przedstawiciele nauki, administracji i biznesu:  Antra Viļuma z Politechniki w Rydze, Petr Čermákz Uniwersytetu w Brnie, Jarosław Szewczyk z Uniwersytetu w Białymstoku, Primož Simončič zw Słoweńskiego Instytutu Leśnego oraz Tomasz Perkowski z firmy Unihouse. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję poznać konkretne przykłady z zakresu architektury, budownictwa czy materiałoznawstwa. Ponadto dyskutowano o wizji i zasadach nowoczesnej gospodarki leśnej, która dba o zachowanie naturalnych rezerwuarów leśnych i pomników przyrody, kształtując jednocześnie potencjał biznesowy obrotu drewnem.

Druga część konferencji, poświęcona została prezentacji osiągnięć świata nauki i badań, które są konkretną odpowiedzią na zachodzące zmiany klimatyczne i wyzwania globalne współczesnego świata. Uczestnicy panelu poznali m.in. wynik prac badawczych nad substancjami bioaktywnymi zawartymi w grzybach drzewnych, które mogłyby stanowić podstawę do opracowania nowych leków na nowotwory, choroby cywilizacyjne i antybiotyków, a także zapoznać się z potencjałem surowców pochodzenia naturalnego oraz dawnych metod w leczeniu ludzi i zwierząt. Ponadto dyskutowano o pozytywnym wpływie obcowania z przyrodą na zdrowie psychiczne współczesnego człowieka oraz propozycją przyjęcia konkretnych rozwiązań ukierunkowanych na stworzenie bardziej zrównoważonej i harmonijnej relacji z naturą, która jest kluczowa dla naszego przetrwania i dobrego samopoczucia.

Konferencję podsumowało wystąpienie prof. Lecha Dzienisa, który mówił o koncepcji utworzenia nowej instytucji kultury - Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis, która powstanie do 2027 roku w Województwie Podlaskim. Przyszła siedziba centrum ma liczyć ok. 8 tys. metrów kwadratowych, a odwiedzających może być – zgodnie z naszymi przewidywaniami, kiedy centrum stanie się już popularne – do 2 tys. dziennie - mówił prof. Lech Dzienis.

Organizatorami wydarzenia byli: Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie XYLOPOLIS, Dom Polski Wschodniej w Brukseli, Biuro Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Brukseli oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Natomiast partnerami wydarzenia było Łotewskie Biuro Innowacji i Technologii w Brukseli oraz Słoweńskie Stowarzyszenie Biznesu i Badań.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}