Drugi dzień Kongresu „Miasto – Woda – Jakość życia”
Drugi dzień Kongresu „Miasto – Woda – Jakość życia”
2021-10-26
,
-
KIEDY
26 października 2021 (wtorek)
DODAJ DO KALENDARZA
25 października o godz. 15.45 zachęcamy do wysłuchania prelekcji Wojciecha Racięckiego, dyrektora Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w NCBR, na temat projektów Narodowego Centrum Badania i Rozwoju w zakresie wody i jakości życia.
Dyrektor Racięcki opowie o wybranych przedsięwzięciach NCBR wpisujących się w strategię Europejskiego Zielonego Ładu, a realizowanych dzięki środkom z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Dla ich realizacji Centrum wypracowało specjalną metodologię służącą prowadzeniu innowacyjnych projektów w trybie zamówień przedkomercyjnych z obszaru zielonych technologii.
Oto lista naszych 9 przedsięwzięć, które podobnie jak Green Deal zakładają – dzięki nowatorskim technologiom – gruntowną zmianę w zakresie energii, w sposobie funkcjonowania przemysłu, zasadniczą zmianę w funkcjonowaniu miast i w życiu codziennym ludzi:
- Oczyszczalnia przyszłości
- Technologie domowej retencji
- Wentylacja dla szkół i domów
- Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo
- Innowacyjna biogazownia
- Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE
- Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym
- Magazynowanie energii elektrycznej
- Magazynowanie Ciepła i Chłodu
Ogłoszenie każdego z nich zostało poprzedzone szerokimi konsultacjami rynkowymi. Służyły one temu, aby poznać potrzeby, obecnie stosowane rozwiązania w danym segmencie oraz perspektywy wykonalności. Podczas Kongresu opowiemy, dlaczego był to strzał w dziesiątkę!
Celem wydarzenia jest edukacja i poprawa świadomości społeczeństwa w zakresie ekologii i zachowań zgodnych ze środowiskiem. Jak wskazują organizatorzy, tematyka obrad będzie się koncentrować wokół złożoności świadczeń ekosystemów, w głównej mierze wodnych, które składają się na dobrobyt i dobrostan człowieka. Można mierzyć je nie tylko poprzez wartości ekonomiczne, ale także środowiskowe, społeczne i zdrowotne.
„Nie możemy zapomnieć o narastającym zjawisku miejskiej wyspy ciepła i konsekwencjach, jakie niosą ze sobą fale upałów. Oprócz oczywistego wpływu klimatu na miasto, ważna jest zależność w drugą stronę, tzn. wpływ miasta na klimat. Dlatego warto zastanowić się, jaki wybór odpowiednich systemów urbanistycznych i materiałów budowlanych może wzmacniać lub osłabiać efekt miejskiej wyspy cieplnej” – czytamy w zapowiedzi Kongresu.
Na te wszystkie problemy NCBR ma odpowiedź!
Tegoroczna edycja Kongresu odbywa się w formule hybrydowej, co oznacza, że w wydarzeniu można uczestniczyć zarówno stacjonarnie, jak i on-line.