Dzień otwarty INNOGLOBO w Kiszyniowie
12.07.2024
Przedstawiciele mołdawskiego sektora B+R zainteresowani współpracą z Polską zapoznają się dziś z Programem INNOGLOBO. Dzień informacyjny na ten temat, zorganizowany przez Mołdawską Agencję Badań i Rozwoju (ANCD) we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), to kulminacyjny punkt roboczej wizyty delegacji NCBR w Kiszyniowie.
Dniem otwartym INNOGLOBO kończy się seria spotkań, które od 10 lipca odbywają w stolicy Mołdawii przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i Polskiej Akademii Nauk.
– Nasz wyjazd to bezpośredni efekt porozumienia zawartego w maju pomiędzy NCBR a Mołdawską Agencją Badań i Rozwoju (ACDN). Dotyczy ono współpracy przy finansowaniu polsko-mołdawskich projektów w ramach Programu INNOGLOBO, którego czwarta edycja jest już w toku. W odpowiedzi na zapotrzebowanie naszych partnerów, dzielimy się wiedzą i doświadczeniami związanymi z tym konkursem, a także innymi informacjami na temat międzynarodowej współpracy w dziedzinie badań i rozwoju. Żywe zainteresowanie uczestników spotkań w Kiszyniowie budzą również możliwości stwarzane przez program ramowy Horyzont Europa, w przypadku którego Republika Mołdawii ma status kraju stowarzyszonego – mówi Cezary Błaszczyk, zastępca dyrektora Działu Współpracy Międzynarodowej w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Program INNOGLOBO zajmuje wyjątkowe miejsce w ofercie NCBR. Umożliwia bowiem podmiotom z Polski nawiązanie współpracy badawczo-rozwojowej z partnerami zagranicznymi z tych państw świata, z którymi Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne, z zastrzeżeniem zapisów tzw. ustawy sankcyjnej.
W ramach ogłaszanych raz w roku konkursów wnioskodawcy mają możliwość uzyskania finansowania na realizację projektów międzynarodowych o zróżnicowanych budżetach, dotyczących różnorodnych obszarów tematycznych, nawet powszechnie uważanych za niszowe. Wymogami stawianymi aplikacjom konkursowym jest uczestnictwo w projekcie przynajmniej jednego partnera zagranicznego oraz wpisywanie się zakresu tematycznego projektu w aktualną Listę Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.
Wartościowa wymiana doświadczeń
Możliwości, jakie daje Program INNOGLOBO, NCBR pokazuje zarówno w kraju, jak i za granicą. Bo ta wiedza to pierwszy krok do nawiązywania międzynarodowych kontaktów, które mają szansę przełożyć się na konkretne wnioski, a z czasem – na innowacje z potencjałem do zaistnienia na światowych rynkach.
Spotkanie w mołdawskim oddziale Fundacji Solidarności Międzynarodowej
We czwartek opowiedzieliśmy o INNOGLOBO w mołdawskim oddziale Fundacji Solidarności Międzynarodowej, która angażuje się we współpracę rozwojową na rzecz innych państw. Jej działania – jako fundacji Skarbu Państwa – finansowane są ze środków będących w dyspozycji Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Obszarem priorytetowym dla działań Fundacji są kraje Partnerstwa Wschodniego – poza Mołdawią to także Białoruś, Ukraina, Gruzja, Armenia i Azerbejdżan.
W spotkaniu uczestniczył Przemysław Musiałowski, dyrektor mołdawskiego oddziału Fundacji, a także kierownicy lokalnych programów. Wśród wątków poruszanych w dyskusji nie zabrakło odniesień dotyczących sytuacji gospodarczej Mołdawii, a także wyzwań w aspekcie prowadzenia badań naukowych i możliwości współpracy z Polską właśnie na tym polu. Swoją ofertę przedstawiły także NAWA i PAN.
W siedzibie Mołdawskiej Agencji Badań i Rozwoju rozmawialiśmy w czwartek o możliwościach we współpracy naukowo-badawczej
Jeszcze tego samego dnia, już w siedzibie Mołdawskiej Agencji Badań i Rozwoju, poruszaliśmy wraz z naszymi partnerami wiele zagadnień skupionych wokół aktywności międzynarodowej, począwszy od dotychczasowej współpracy z Mołdawią, poprzez uwarunkowania systemu wsparcia nauki w obu krajach, strukturę agencji finansujących, po programy międzynarodowe znajdujące się w ofercie ANCD i NCBR oraz możliwą współpracę naukowo-badawczą. Spotkanie to pozwoliło lepiej poznać wzajemną specyfikę i potrzeby. Nasi partnerzy żywo interesowali się m.in. aktywnością NCBR w programach horyzontalnych oraz pracą działającego w naszych strukturach Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE, przede wszystkim w odniesieniu do rodzajów wsparcia udzielanego wnioskodawcom, o czym mówił Robert Grabeł, zastępca dyrektora Działu KPK w NCBR. Działalność swoich instytucji zaprezentowali także członkowie delegacji z NAWA oraz PAN.
Piątkowy poranek delegacja z Polski spędziła w Ministerstwie Edukacji i Badań Republiki Mołdawii. Podczas spotkania Ministerstwo było reprezentowane przez Sekretarz Generalną Nadejdę Velisco oraz jej współpracowników zajmujących się programami współpracy międzynarodowej. Spotkanie to było poświęcone jeszcze bliższemu poznaniu systemu wsparcia nauki w Mołdawii z uwzględnieniem źródeł finansowania. Przedstawiciele NCBR, NAWA oraz PAN przybliżyli działalność swoich instytucji. Z kolei przedstawiciele Ministerstwa podkreślili wagę nawiązywania kontaktów pomiędzy naukowcami z Mołdawii i Polski dla wzmocnienia relacji pomiędzy naszymi krajami. W spotkaniu po stronie polskiej wziął również udział Maciej Kowalczyk – I sekretarz w Ambasadzie RP, która wsparła NCBR w organizacji cyklu spotkań w Kiszyniowie.
Mnóstwo pytań o INNOGLOBO i współpracę
Ostatnim punktem programu był dzień informacyjny dotyczący Programu INNOGLOBO, adresowany do przedstawicieli mołdawskiego sektora B+R. Wydarzenie to odbywało się w formule hybrydowej, na miejscu obecnych było około 30 lokalnych innowatorów – przedstawicieli jednostek naukowych i przedsiębiorców zainteresowanych współpracą z Polską, uniwersytetów oraz hubów innowacji.
Przemówienie do zebranych wygłosiła dr hab. Aurelia Hanganu, dyrektor Mołdawskiej Agencji Badań i Rozwoju.
Eksperci Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a wśród nich koordynatorka projektu Karolina Madrak i Jan Osiński z Działu Współpracy Międzynarodowej, zaprezentowali szczegóły INNOGLOBO i opowiedzieli o aktualnym, czwartym już naborze w ramach tego programu. Przypomnijmy, że wnioski można w nim składać jeszcze do 30 września br. Porozumienie między NCBR a Mołdawską Agencją Badań i Rozwoju zakłada, że mołdawscy innowatorzy mogą uzyskać w ANCD wsparcie na swoją część projektów realizowanych z polskimi jednostkami naukowymi. Pokazaliśmy także zainteresowanym, jak działa narzędzie PartFinder. Jest to wyszukiwarka partnerów, która umożliwia kojarzenie ze sobą podmiotów z sektora nauki i przemysłu z całego świata. Korzystając ze sposobności, przedstawiliśmy szerzej działalność międzynarodową NCBR. W spotkaniu po stronie mołdawskiej wzięła udział również Natalia Bolocan – dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej ANCD, która wyjaśniła zasady aplikowania przez wnioskodawców mołdawskich.
Na spotkanie z delegacją z Polski przybyło kilkudziesięciu naukowców i przedsiębiorców z Mołdawii. Była również możliwość śledzenia go on-line
Cezary Błaszczyk z NCBR przybliżył mołdawskim innowatorom zasady Programu INNOGLOBO
Naukowcy i przedsiębiorcy z Mołdawii mieli ponadto okazję poznania instytutów Polskiej Akademii Nauk, Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz działalności Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
– Po raz kolejny obserwowałem, że nic nie zastąpi kontaktów na żywo. Odpowiedzieliśmy na mnóstwo pytań. Jestem zadowolony z pierwszych efektów wizyty. Nasi partnerzy mogli się przekonać, że Polska jest krajem otwartym na innowacje, a polscy innowatorzy są gotowi do współpracy. Liczę na to, że spotkania z naukowcami i przedsiębiorcami z Mołdawii realnie zwiększą udział wniosków polsko-mołdawskich w trwającym oraz przyszłych naborach Programu INNOGLOBO – konkluduje Cezary Błaszczyk z NCBR.