EIT Manufacturing, wsparcie na drodze do transformacji cyfrowej
16.06.2021
16 czerwca 2021 roku odbyło się spotkanie informacyjne zorganizowane przez Biuro NCBR w Brukseli - Business & Science Poland (BSP) we współpracy z EIT Manufacturing, które było doskonałą okazją do szczegółowego zapoznania się z dostępnymi możliwościami uzyskania wsparcia w zakresie wdrażania innowacji przez przedsiębiorców.
EIT Manufacturing to jedna z największych międzynarodowych organizacji, która zajmuje się edukacją, akceleracją i wdrażaniem innowacji przemysłowych w Europie, a jej głównym celem jest integracja uczestników europejskiego przemysłu i wspieranie ich w rozwijaniu innowacyjnych produktów, procesów i usług, które - przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju - zwiększają globalną konkurencyjność europejskiej gospodarki.
Spotkanie otworzyła Ewa Kocińska-Lange, Dyrektor Biura NCBR w Brukseli/BSP, która przywitała wszystkich uczestników spotkania i przekazała głos dr Krzysztofowi Lipcowi, pełnomocnikowi Dyrektora Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (PIAP). Głównym celem jego prezentacji było dostarczenie informacji o możliwościach, jakie daje współpraca nauki i biznesu dla produkcji w ramach EIT Manufacturing. Następnie głos zabrała Francesca Girardi, Kierownik ds. Operacyjnych, z Regionalnej Strategii Innowacji w ramach EIT Manufacturing, która opowiedziała, jakie korzyści finansowe i merytoryczne są oferowane zarówno dla firm jak i instytucji naukowych w ramach przystąpienia jako partner do wspólnoty wiedzy innowacji. Duży nacisk został również położony na uzyskanie wsparcia rozwojowego startupów i MŚP w celu wzmocnienia ich konkurencyjności oraz otwarcia na rynki europejskie i na nowe modele biznesowe przy współpracy dużych firm oraz instytucji badawczych i uniwersytetów w ramach EIT Manufacturing. Bardzo ciekawym przykładem historii sukcesu była prezentacja dr Damira Grguraša – z Departamentu Zarządzania Technologiami Wytwarzania z Uniwersytetu w Ljublanie, który dzięki wsparciu finansowemu programu Jumpstarter w ramach EIT otworzył i rozwiną firmę ArcLub, odnioszac ogromny sukces rynkowy, co może być przykładem na drodze do transformacji gospodarki cyfrowej. Ekspertki z Biura NCBR w Brukseli: Jowita Pawlak oraz Marta Krutel opowiedziały o możliwościach finansowych, jakie oferuje zarówno dla przedsiębiorców jak i sektora nauki nowy program ramowy Horyzont Europa.
W spotkaniu wzięło udział około 100 osób, przedstawicieli małych i średnich firm, dużego przemysłu i jednostek naukowych, pozyskując tym samym szczegółowe informacje, w jaki sposób można czerpać największe korzyści z przedstawionych programów europejskich dla rozwoju swoich innowacji.
Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz obserwowania nas w mediach społecznościowych. Wkrótce pojawią się tam informacje o kolejnych organizowanych spotkaniach w ramach tego cyklu.
Materiały
EIT1_V6_EIT_16062021.pdf 2.74MB ArcLub One
2_ArcLub_One.pdf 1.43MB Horyzont Europa
3_Horyzont_Europa_16062021.pdf 0.98MB HE Accelerator MKrutel
4_HE_Accelerator_MKrutel.pdf 1.17MB