W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

EIT Urban Mobility. Projekty, trendy i wyzwania w obszarze logistyki miejskiej

28.03.2022

28 marca 2022 roku odbyło się kolejne spotkanie informacyjne zorganizowane przez Biuro NCBR w Brukseli - Business & Science Poland (BSP) we współpracy z EIT Urban Mobility / Europejski Instytut Innowacji Technologii (EIT), które było doskonałą okazją do szczegółowego zapoznania się z działalnością wybranych polskich startupów, które w swojej ofercie posiadają produkty mające wysoki potencjał wspierania mobilności miejskiej.

EITUM_baner

Spotkanie otworzyły: p. Ewa Kocińska-Lange, Dyrektor Biura NCBR w Brukseli/BSP oraz p. Malgorzata Kirchner z EIT Urban Mobility RIS Hub Poland, które dokonały wprowadzenia do dyskusji.

Celem spotkania było zaprezentowanie polskim podmiotom rozwiązań technologicznych i organizacyjnych wspierających poprawę efektywności przepływów towarów w miastach. Pokazane zostały przykłady  projektów badawczych, obejmujących wdrożenia pilotażowe, które zostały zrealizowane lub są przewidziane do realizacji na polskim rynku.

Przykładem takich rozwiązań są np. inteligentne zatoczki rozładunkowe przedstawione przez Wiktora Żuchowskiego z Poznańskiego Instytutu Technologicznego / Sieć Badawcza Łukasiewicz; Cargobike, przedsięwzięcie, którego inicjatorem jest Paweł Raja, CEO & Założyciel, URVIS.BIKE – praktyczne wykorzystanie coraz bardziej powszechnych rowerów towarowych zapewniających efektywne i bezemisyjne dostawy typu last mile, oraz inny istotny element rozwoju zielonej logistyki ostatniej mili, czyli drony, które równie efektywnie wspierają dostawy paczek, zwłaszcza w centrach miast.

W drugiej części spotkania Konrad Sawras z SavvyDesign oraz Martyna Zielińska z Poznańskiego Instytutu Technologicznego / Sieć Badawcza Łukasiewicz przybliżyli ideę miejskich hubów konsolidacyjnych, które mogą przyjmować formę mobilnych centrów przeładunkowych (mobilne huby przeładunkowe oraz cargo boxy), samowystarczalnych energetycznie i zintegrowanych z pojazdami. Uzupełnia ją koncepcja inteligentnego opakowania zwrotnego, wyposażonego w moduły komunikacyjne i sensoryczne, umożliwiające śledzenie przesyłek oraz wielokrotne wykorzystanie tak skonstruowanych opakowań.

W webinarium wzięło udział ponad 100 uczestników, przedstawicieli małych i średnich firm, dużego przemysłu oraz jednostek naukowych. Spotkanie spełniło również rolę platformy do nawiązania współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami i jednostkami badawczymi, w efekcie której podmioty te będą wspólnie ubiegać się o finansowanie w ramach programów krajowych i europejskich.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz obserwowania nas w mediach społecznościowych. Wkrótce pojawią się tam informacje o kolejnych organizowanych spotkaniach w ramach tego cyklu.

{"register":{"columns":[]}}