Ekologiczne trendy w budownictwie przemysłowym. Doświadczenia NCBR
23.09.2022
O barierach, praktyce i wyzwaniach w odniesieniu do ekologicznych trendów w budownictwie przemysłowym, a także o doświadczeniach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z projektowaniem budynków przyszłości, w czym wspierają nas Fundusze Europejskie, debatowaliśmy podczas Europejskiego Forum Zielonego Przemysłu w Toruniu.
Europejskie Forum Zielonego Przemysłu to wydarzenie z udziałem przedsiębiorców poszukujących wiedzy i kontaktów w zakresie optymalizacji surowcowej, energetycznej, recyklingu i zielonych technologii.
Z dużym zainteresowaniem uczestników spotkała się prelekcja przedstawiciela Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na temat technologii dla zielonego przemysłu. Piotr Kopacz jest kierownikiem projektu „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. To jedno z 9 przedsięwzięć badawczych NCBR wspierających realizację strategii Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal), a finansowanych dzięki Funduszom Europejskim w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Przypomnijmy, że założenia Europejskiego Zielonego Ładu są podstawą inicjatyw mających na celu osiągnięcie przez Unię Europejską do roku 2050 neutralności klimatycznej, rozumianej jako zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto. Konkretne działania uwzględniają m.in. przejście na czystą, przystępną cenowo i bezpieczną energię, transformację w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym czy właśnie energooszczędne i zasobooszczędne budownictwo.
Domy przyszłości
Sektor budownictwa, odpowiadający za 40% globalnego zużycia energii oraz 36% emisji gazów cieplarnianych, musi dążyć do:
- oszczędzania energii, zasobów naturalnych oraz zrównoważonej konsumpcji,
- ustandaryzowania i efektywnych procesów produkcyjnych,
- dostosowania do zmian demograficznych – przykładowo prognozuje się, że populacja Polski do 2050 roku zmniejszy się do 33 milionów.
Powyższe czynniki zdeterminowały konieczność uruchomienia przez NCBR przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. W efekcie prac poszczególnych wykonawców wyłonionych przez NCBR, w pięciu miastach partnerskich powstaną gotowe do zamieszkania demonstratory budynków – jednego społecznego, dwóch senioralnych i dwóch jednorodzinnych. Jak zaznaczył Piotr Kopacz, domy zostaną zbudowane w Mysłowicach, Rumi, Rabce, Żywcu i Włocławku z przygotowanych wcześniej modułów/prefabrykatów, wytworzonych w specjalnych wytwórniach wraz z ich wyposażaniem umożliwiającym natychmiastowe zamieszkanie. Dzięki temu prace na budowie będą ograniczone nawet do trzech miesięcy. Z myślą o zmniejszeniu zużycia zasobów naturalnych materiały budowlane mają pochodzić z recyklingu i charakteryzować je będzie niski ślad węglowy.
Obiekty te będą dedykowane poprzez dostosowane ich do potrzeb przyszłych mieszkańców, a więc rodzin lub seniorów. Ich atrakcyjność podniosą bardzo niskie koszty eksploatacji i minimalne zużycie energii. Ekspert poinformował, że ogrzewanie i prąd pochodzić będą z odnawialnych źródeł energii. Budynek, zasilany pompami ciepła i wykorzystujący panele fotowoltaiczne, sam będzie produkował energię, a jej nadmiar latem zostanie zmagazynowany w bateriach i wykorzystywany zimą, gdy zapotrzebowanie jest większe. Woda do potrzeb domowych, podgrzewana w kolektorach słonecznych, będzie zaś niemal w całości pochodzić z oczyszczonej deszczówki i oczyszczonej wody szarej.
– W budownictwie trzeba dziś stawiać na podejście uwzględniające jednocześnie działania zapewniające efektywność energetyczną, ochronę powietrza i wody – akcentował Piotr Kopacz.
Dotyczy to także budownictwa przemysłowego, a więc służącego technologii produkcji, jak np. hale dla stanowisk produkcyjnych, silosy, chłodnie kominowe, szyby górnicze oraz towarzyszące im składowiska, magazyny, obiekty administracyjne czy socjalne.
– Przy wdrażaniu nowoczesnych technologii w przemyśle należy brać pod uwagę cele długoterminowe, aby nakłady na inwestycje przyniosły wymierne korzyści. Działania te należy prowadzić kompleksowo w kilku obszarach jednocześnie, w kontekście osiągnięcia efektywności energetycznej, wykorzystania odnawialnych źródeł energii, wdrożenia gospodarki obiegu zamkniętego, ochrony powietrza oraz zrównoważonej konsumpcji. Działania te powinny obejmować przede wszystkim redukcję emisji dwutlenku węgla oraz ponowne wykorzystywanie materiałów z tzw. śladem węglowym wbudowanym – konkludował ekspert.
Podczas Europejskiego Forum Zielonego Przemysłu , które odbywało się w dniach 21-22 września w Toruniu, uczestnicy mieli możliwość indywidualnych i grupowych dyskusji z prelegentami na interesujące ich tematy z zakresu prawa, surowców odnawialnych, optymalizacji energetycznej, zielonych technologii czy ekoinnowacji.