W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Eksperci NCBR na Targach Budownictwa i Architektury BUDMA w Poznaniu

03.02.2023

W tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA w Poznaniu wzięli udział eksperci Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W dniach 1 i 2 lutego na stoisku Ministerstwa Rozwoju i Technologii zaprezentowali szczegóły dotyczące parametrów budynków ekologicznych, nowoczesnych technologii dla budownictwa mieszkaniowego oraz potrzeb budownictwa społecznego i senioralnego.

Piotr Kopacz kierownik projektu w NCBR

Targi BUDMA były okazją do szerszego zaprezentowania zalet technologii rozwijanych dzięki przedsięwzięciu badawczo-rozwojowemu „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, realizowanemu przez NCBR dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. W efekcie prac poszczególnych wykonawców wyłonionych przez Centrum, w czterech miastach partnerskich powstaną tanie w wykonaniu i utrzymaniu, gotowe do zamieszkania Demonstratory Technologii w postaci budynków – jednego społecznego, jednego senioralnego i dwóch jednorodzinnych. Domy zostaną zbudowane w Mysłowicach, Rumi, Żywcu i Włocławku z przygotowanych wcześniej modułów/prefabrykatów, wytworzonych w specjalnych wytwórniach wraz z ich wyposażaniem umożliwiającym natychmiastowe zamieszkanie.

Na stoisku MRiT-u o przedsięwzięciu NCBR opowiadał kierownik projektu, Piotr Kopacz – Około 26 proc. globalnej energii na świecie zużywają budynki, a 80 proc. tej energii pochłania ich ogrzewanie. W Polsce ponad 70 procent budynków mieszkalnych jest nieefektywnych energetycznie. Warto dodać, że domy w Polsce bardzo często opalane są węglem powodując zanieczyszczenie powietrza. To właśnie z tych powodów NCBR uruchomiło przedsięwzięcie „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” – zaznaczył ekspert. - Chcemy by powstała technologia, która będzie nie tylko ekologiczna, ale również bardziej przyjazna dla użytkowników o zróżnicowanych potrzebach, w tym np. seniorów. Niezmiernie ważny jest również dla nas aspekt ekonomiczny. Chcemy by powstała technologia była konkurencyjna wobec rozwiązań dotychczas obecnych na rynku, bo to gwarantuje jej ostateczny sukces komercyjny – dodał Piotr Kopacz.

- W ramach naszego przedsięwzięcia udowadniamy, że budownictwo modułowe jest szybsze i łatwiejsze w wykonaniu. Tytułową efektywność chcemy uzyskać sięgając po szereg różnych systemów. Są to m.in. nowoczesne systemy grzewcze, pompy ciepła, magazyny energii oraz ciepła i chłodu – mówiła tego samego dnia, w trakcie kolejnej prezentacji Barbara Rzepkowska ekspert NCBR.

Szeroka oferta sektora publicznego

Ministerstwo Rozwoju i Technologii tradycyjnie zaprosiło na swoje stoisko wystawiennicze przedstawicieli szeregu instytucji publicznych. Dzięki gościnności resortu rozwoju, swoją ofertę skierowaną do branży budowlanej mogli przedstawić eksperci wielu instytucji. Napięty grafik, oprócz NCBR, wypełniły prezentacje przedstawicieli Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Krajowego Zasobu Nieruchomości, Instytutu Techniki Budowlanej, Urzędu Dozoru Technicznego, Urzędu Patentowego RP, Polskie Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego oraz stowarzyszenia buildingSMART Polska. Dzięki kilkudziesięciu prezentacjom uczestnicy targów mogli zapoznać się ze skierowaną do nich szeroką ofertą sektora publicznego. W tym samym czasie miały miejsce konsultacje z obecnymi na miejscu wydarzenia ekspertami. W trakcie tegorocznych targów zespół MRiT otrzymał nagrodę za najlepsze stoisko wystawiennicze, przyznawaną przez organizatorów Targów.

Technologie dla przezwyciężenia kryzysu mieszkaniowego

W trakcie drugiego dnia wydarzenia Marta Niespodziewańska, ekspertka NCBR przedstawiła, jak funkcjonuje polski rynek mieszkaniowy, do którego skierowane jest przedsięwzięcie NCBR „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. - Zanim przystąpiliśmy do uruchomienia naszego przedsięwzięcia w zakresie budownictwa mieszkalnego gruntownie zbadaliśmy uwarunkowania rynkowe. Mamy w Polsce do czynienia z szeregiem negatywnych czynników wpływających na sytuacje mieszkaniową Polaków. Doświadczamy deficytu mieszkań, cały czas na tle wielu państw europejskich mamy niskie zarobki. 2 miliony trzydziestolatków mieszka z rodzicami i nie może sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania. Seniorzy z kolei dysponują na ogół dużymi mieszkaniami, których obecne koszty utrzymania, przede wszystkim ogrzewanie, nierzadko przewyższa ich możliwości finansowe - powiedziała Marta Niespodziewańska - W NCBR, w ramach naszego przedsięwzięcia, wspieramy rozwój technologii, które pozwolą budować szybko budynki mieszkalne, które będą tanie w utrzymaniu. Jeśli te rozwiązania zostaną upowszechnione może udać się nam przezwyciężyć panujący w Polsce od lat kryzys mieszkaniowy - podsumowała ekspert NCBR.

BUDMA to jedno z najważniejszych miejsc spotkań producentów i dystrybutorów nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych z przedstawicielami handlu, architektami, wykonawcami i inwestorami w Europie. Targi budowlane prezentują najnowszą ofertę produktową, technologiczną i usługową blisko 1000 firm z Polski i zagranicy.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}