Elektronika dla branży automotive
Elektronika dla branży automotive. Kuźnia kadr dla przemysłu. Zysk dla regionu
Tytuł projektu
Elektronika dla branży automotive
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
Nazwa programu
PROGRAM OPERACYJNY WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ
Konkurs
Konkurs na projekty wspierające rozwój kadr dla przemysłu motoryzacyjnego
Wartość projektu
2 214 170,44 zł
Wartość dofinansowania
2 147 745,32 zł
Okres realizacji projektu
1 stycznia 2018 r. – 31 października 2019 r.
Poznaj nasz zespół
Zobaczcie efekt naszej pracy
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Podkarpacie to region Polski specjalizujący się m.in. w technologiach motoryzacyjnych. Jedną z inteligentnych specjalizacji województwa jest właśnie motoryzacja. Działające tu polskie firmy dostarczają podzespoły największym producentom samochodów w Europie. Potrzebują do tego wysoko wykwalifikowanej kadry specjalistów. Z reguły niemal wszyscy absolwenci Politechniki Rzeszowskiej z kierunków studiów takich jak: elektronika, automatyka i robotyka, elektrotechnika czy informatyka są natychmiast „wsysani” przez różne branże, a miejsca pracy na nich ciągle czekają. Jednak w początkowej fazie po zatrudnieniu konieczne okazuje się przygotowanie dla nich serii specjalistycznych szkoleń wdrażających młodych inżynierów do pracy. Łączy się to z poświęceniem znacznej ilości czasu, bardzo dużymi nakładami finansowymi i organizacyjnymi w przedsiębiorstwach, a jednocześnie odsuwa możliwie szybki awans absolwentów. Projekt edukacyjno-dydaktyczny „Elektronika dla branży automotive”, którego realizacji podjął się Wydział Elektrotechniki i Informatyki, skrócił i usprawnił ten proces.
Województwo podkarpackie jest prawdziwym motoryzacyjnym zagłębiem w dziedzinie wytwarzania wyposażenia i zaawansowanych komponentów do pojazdów. Ich odbiorcami są największe koncerny motoryzacyjne w Europie. W regionie od lat funkcjonuje wiele firm zajmujących się wytwarzaniem podzespołów i części do samochodów, w tym: opon, szyb samochodowych, komponentów metalowych, filtrów, felg aluminiowych, tłoków do silników, wiązek przewodów elektrycznych, akumulatorów. W naszym projekcie współpracowaliśmy z firmą BURY Sp. z o.o. z Mielca, zakładem, który od około 30 lat z powodzeniem działa w zakresie rozwiązań z obszaru elektroniki dla branży motoryzacyjnej.
Projekt, o którym mowa, oferował cztery ścieżki szkoleniowe w różnych obszarach specjalizacji, a także trzymiesięczne staże dla czterdziestu studentów elektroniki i telekomunikacji naszej uczelni. To bardzo duża skala. Studenci rozwijali swoje profesjonalne umiejętności również poprzez udział w certyfikowanych szkoleniach i zajęciach warsztatowych, zajęciach projektowych, zajęciach realizowanych wspólnie z pracodawcami oraz wizytach studyjnych. Działania te zostały przygotowane we współpracy z przedstawicielami firmy BURY Mielec.
W programie kładliśmy nacisk nie tylko na rozwój kompetencji czysto inżynierskich, ale także daliśmy naszym studentom możliwość podnoszenia kwalifikacji językowych, komunikacyjnych, interpersonalnych, zarządczych. Można powiedzieć – oddaliśmy branży moto dobrze przygotowanych i bardziej dojrzałych specjalistów, niż ma to zwykle miejsce w tradycyjnej ścieżce kształcenia i zatrudniania absolwentów. Nasi młodzi inżynierowie po stażach odbytych w firmie BURY, bezpośrednim udziale w pracach badawczych i rozwojowych na terenie zakładu, a także serii odbytych szkoleń zaproponowanych głównie przez firmę płynnie weszli w pracę zawodową na swoich stanowiskach. Jesteśmy przekonani, że to świetna inwestycja w rozwój naszego regionu i branży motoryzacyjnej.
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
Grupa 40 studentów i studentek kształcących się na kierunku elektronika i telekomunikacja Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej w krótkim czasie zdobyła kompetencje oraz kwalifikacje kluczowe dla branży motoryzacyjnej. Jeden z ważniejszych efektów projektu to zatrudnienie w firmie BURY w Mielcu 21 absolwentów kierunku objętego wsparciem – tym samym jest to firma, która zdecydowanie najbardziej skorzystała na tym projekcie. Osiem kolejnych osób podjęło pracę w innych przedsiębiorstwach, w tym: Aptiv Kraków (1 osoba), LG Wrocław (1 osoba), Talking Things (2 osoby), Geo-Eko Rzeszów (2 osoby), Axtone Kańczuga (2 osoby). Dwie osoby postanowiły otworzyć swoją własną działalność gospodarczą. Uważamy to za wielki sukces projektu i kolejny dowód na to, że Politechnika Rzeszowska kształci wysoko wykwalifikowane kadry specjalistów dla przemysłu.
Poza studentami i przedsiębiorcami widzimy także korzyść dla naszego regionu. Województwo podkarpackie wyróżnia się czterema tzw. inteligentnymi specjalizacjami, a jedną z nich jest właśnie motoryzacja. Jeżeli policzyć, ile PKB dostarczają działające w regionie firmy związane z branżą moto, okazuje się, że jest to więcej niż obecne na naszym terenie firmy z branży lotniczej. W znaczący sposób wsparliśmy nasz region, ale to także szansa dla innych wyższych uczelni na stworzenie nowoczesnych kierunków i form kształcenia odpowiadających na potrzeby miejscowego biznesu.
Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?
Jednym z najważniejszych wyzwań w projekcie okazała się organizacja programu stażowego. W ramach przyznanego grantu (oraz biorąc pod uwagę dodatkowe wsparcie z grantu „Od teorii do praktyki – staże na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej”) w firmie BURY z Mielca w stażach od lipca do września 2018 r. wzięło udział 39 studentów. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni. Inne wyzwania to oczywiście organizacja serii ponad 20 różnych szkoleń zewnętrznych oraz niezwykle pracochłonne przygotowanie licznych przetargów zgodnie z wymogami prawa zamówień publicznych.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
Wsparcie finansowe z NCBR, ze środków unijnego Programu Wiedza Edukacja Rozwój, pozwoliło z powodzeniem uruchomić program. Jego realizacja okazała się niezwykle wymagająca i niełatwa z uwagi na warunki i rygory zawarte w programie. Aplikującym w przyszłości radzimy, aby byli przygotowani na konieczność poświęcenia sporej ilości czasu na realizację projektu, zwłaszcza w sferze zamówień publicznych. Na pewno konieczna będzie duża doza cierpliwości i wytrwałości. Liderzy projektów muszą być gotowi na pracę także o nietypowych porach. Jeżeli jednak projekt jest dobrze przemyślany oraz przygotowany wspólnie z choćby jednym przedstawicielem przemysłu, to w zasadzie jest skazany na sukces. Zachęcamy także przedstawicieli biznesu do kontaktu z nami, bo jest to najlepszy dowód na to, że warto wspólnie przygotować podobne granty i aplikować o środki finansowe.