W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Energia z OZE dla Sokołowa Podlaskiego

08.06.2022

W Sokołowie Podlaskim, 7.06.2022 r., odbyła się uroczysta inauguracja projektu „Bezpieczna i czysta energia dla Sokołowa”, realizowanego w ramach przedsięwzięcia NCBR „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”. Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszy Europejskich – Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

podpisanie aktu inauguracyjnego

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Henryk Kowalczyk, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Waldemar Kraska, Senator RP, Wiceminister Zdrowia, Maria Koc, Senator RP, Krzysztof Tchórzewski, Poseł RP oraz Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.  Narodowe Centrum Badań i Rozwoju reprezentowali Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami oraz Aneta Więcka, kierownik projektu „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”.

Projekt „Bezpieczna i czysta energia dla Sokołowa” jest realizowany przez konsorcjum w składzie ECN S.A. (lider), Energotechnika Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno-Komunalnych Sp. z o.o., Biogas East Sp. z o.o. oraz Instytut Certyfikacji Emisji Budynków Sp. z o.o. Założenia projektu zostały zaprezentowane przez Macieja Węża, prezesa ECN S.A. oraz Roberta Szlęzaka, dyrektora projektu.

Projektowana instalacja już w przyszłym roku stanie się aktywnym elementem lokalnego systemu elektroenergetycznego. Elektrociepłownia będzie produkować i sprzedawać energię elektryczną, gdy jej cena rynkowa jest najwyższa, czyli wtedy gdy energii najbardziej brakuje. Swobodne dysponowanie energią elektryczną będzie możliwe m.in. dzięki magazynowaniu wytwarzanego biogazu. W ten sposób wreszcie przełamane zostaną bariery skutecznego zastosowania źródeł odnawialnych w ciepłownictwie i energetyce. Nowatorski system będzie pracował z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii na poziomie bliskim 100% i dostarczał ciepło mieszkańcom w cenie porównywalnej do tradycyjnych systemów wykorzystujących paliwa kopalne.

Projekt „Bezpieczna i Czysta Energia dla Sokołowa” znalazł się na szczycie listy rankingowej pierwszego etapu przedsięwzięcia „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”, realizowanego przez NCBR w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, ze środków Funduszy Europejskich.

- To parametry projektu zdecydowały o wygranej w przedsięwzięciu NCBR. Wierzę, że Sokołów zostanie teraz drogowskazem dla ciepłownictwa w Polsce – powiedział podczas wystąpienia Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami – Ten projekt potwierdza, że przyjęta przez nas innowacyjna formuła zamówień publicznych działa i przynosi efekty.

Zbudowany w efekcie projektu inteligentny system elektrociepłowniczy, bazujący na modelu gospodarki obiegu zamkniętego, już w pierwszej fazie eksploatacji będzie obejmował aż 40% ciepła systemowego (ogrzewanie mieszkań i innych powierzchni użytkowych w mieście oraz dostarczanie ciepłej wody użytkowej), a docelowo – całość tego systemu w Sokołowie Podlaskim.

- Żyjemy w specyficznych czasach. Musimy odejść od paliw kopalnych i postawić na Odnawialne Źródła Energii. Stawiamy w tym kierunku kolejny krok - przedstawiony dzisiaj projekt powstanie już za półtora roku – podkreśliła Aneta Więcka, kierownik projektu Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym.

Zwieńczeniem wydarzenia było uroczyste podpisanie Aktu Inauguracji Projektu.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}