W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

EnzymeCP: kompozycje enzymów jako przyszłość biologicznej ochrony roślin

1

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

EnzymeCP: kompozycje enzymów jako przyszłość biologicznej ochrony roślin

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

BioMosae B.V. – Niderlandy (lider konsorcjum)
Dekota a.s. – Czechy (członek konsorcjum) 
RDLS Sp. z o.o. – Polska (członek konsorcjum)

ikona teczki  Nazwa programu

Programy międzynarodowe

ikona gazety  Konkurs

Eurostars

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

4 609 320,00 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

2 765 592,00 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 01.06.2020 r. do 31.05.2023 r.

Zobacz efekty naszej pracy

1

Fot. 1. Laboratoryjna produkcja biopestycydu

 

2

Fot. 2. Przeciwgrzybowe działanie biopestycydu

 

3

Fot. 3. Weryfikacja działania biopestycydu w testach szklarniowych

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Stosowanie pestycydów we współczesnym rolnictwie stało się aktualnie nie tylko niezbędne ale także trudne do zastąpienia. Pomimo wysokiej skuteczności chemicznych pestycydów coraz liczniejsze dane literaturowe wskazują na ich wysoką szkodliwość nie tylko dla roślin ale także dla ich konsumentów i środowiska. W ostatnim czasie prowadzone są liczne badania mające na celu opracowanie skutecznych alternatyw dla chemicznych pestycydów, które nie tylko zachowałyby wysoką efektywność działania przeciwko fitopatogenom ale także były przyjazne dla środowiska i możliwie niskokosztowe w produkcji. Cenną alternatywą dla tradycyjnych pestycydów wydają się być produkty pochodzenia biologicznego, charakteryzujące się właściwościami grzybobójczymi i/lub -statycznymi. Wśród tego typu substancji znajdują się enzymy lityczne produkowane przez różne gatunki mikroorganizmów, w tym przez liczne gatunki bakterii. Jedną z grup enzymów skutecznie działających przeciwko fitopatogenom są być chitynazy – enzymy biorące aktywny udział w degradowaniu chityny, będącej głównym składnikiem ścian komórkowych grzybów oraz pancerzy insektów infekujących rośliny. Celem projektu było opracowanie innowacyjnego biopestycydu bazującego na enzymach pochodzenia bakteryjnego – chitynazach. Jako induktor zewnątrzkomórkowego wytwarzania chitynaz przez wybrany szczep bakteryjny zastosowano pianki poliuratanowe inkrustowane chityną.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Opracowane w ramach projektu rozwiązanie przeznaczone jest do profesjonalnego rolnictwa, sadownictwa i ogrodnictwa a także do miłośników amatorskiej uprawy roślin przydomowych, zarówno tych uprawnych jak i ozdobnych. Są to także odbiorcy końcowi opracowanego rozwiązania. Enzymatyczny preparat mikrobiologiczny o właściwościach hamujących aktywność fitopatogenów może być cenną alternatywą dla tradycyjnych środków ochrony roślin stosowanych zarówno w rolnictwie jak i ogrodnictwie, zarówno w Polsce jak i za granicą.

{"register":{"columns":[]}}