ERC Mentoring Initiative – start inicjatywy dla naukowców ubiegających się o prestiżowe granty ERC
13.05.2022
W Polsce ruszyła nowa inicjatywa Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC), której celem jest wsparcie naukowców w przygotowaniu jak najlepszych wniosków o granty ERC. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostało jej krajowym koordynatorem. Włączyły się wszystkie najważniejsze polskie instytucje wspierające naukowców.
Europejska Rada ds. Badań Naukowych utworzyła bazę mentorów, w której znaleźli się laureaci i laureatki grantów ERC oraz naukowcy i naukowczynie, którzy wcześniej zasiadali w panelach oceniających wnioski o granty. Mentorzy wesprą swoją wiedzą i doświadczeniem osoby zamierzające ubiegać się o granty ERC.
- Inicjatywa mentoringu (ERC Mentoring Initiative), zaproponowana przez Radę Naukową ERC, ma na celu zwiększenie szans naukowców, z krajów bądź regionów o słabszych dotychczas wynikach, na pozyskanie grantów tej prestiżowej agencji. Chodzi po prostu o maksymalne skorzystanie z potencjału intelektualnego wszystkich części Europejskiej Przestrzeni Badawczej – mówi prof. Andrzej Jajszczyk, wiceprzewodniczący ERC. Dodaje, że w odpowiedzi na majowy komunikat biura ERC, 750 grantobiorców i byłych ekspertów ERC wyraziło chęć pełnienia roli mentorów, pomagających i doradzających osobom zainteresowanym.
Europejska Rada ds. Badań Naukowych pozostawiła decyzję dotyczącą modelu realizacji ERC Mentoring Initiative (ERC MI) w gestii poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej. W Polsce we wdrażaniu inicjatywy będą brały udział wspólnie największe agencje finansujące krajowe badania: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), Narodowe Centrum Nauki (NCN), Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) oraz Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej (FNP).
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jako kluczowy w kraju ośrodek wspierania rozwoju nauki i innowacji ma przed sobą ważne zadanie zwiększenia szans naukowców pracujących w polskich jednostkach w zdobywaniu grantów przyznawanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych. Warto zauważyć, że granty te wiążą się z dokonywaniem przełomowych odkryć i wzmacnianiem pozycji polskiej nauki na świecie. Dlatego cieszę się, że w realizację ERC Mentoring Initiative zaangażowane są najważniejsze w kraju instytucje wspierające naukę: NCN, NAWA oraz FNP. Wierzę, że wspólnie będziemy mogli przedstawić naukowcom jak najlepszą ofertę, pomocną w skutecznym ubieganiu się o granty ERC – mówi dr Remigiusz Kopoczek, p.o. dyrektor NCBR.
Koordynatorem inicjatywy i podmiotem, który będzie dobierał mentorów z bazy ERC, jest Dział Krajowego Punktu Kontaktowego w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (KPK NCBR), pełniący funkcję Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Programu Ramowego UE Horyzont Europa.
- Liczymy na to, że dzięki wsparciu doświadczonych laureatów grantów ERC polscy badacze zyskają bezcenną wiedzę, pozwalającą im osiągnąć sukces w aplikowaniu o środki ERC, dostępne w ramach programu Horyzont Europa. Jako KPK na co dzień propagujemy wiedzę o Horyzoncie Europa i konsultujemy projekty wniosków o dofinansowanie z programu. Ta inicjatywa jest szczególna - tym razem będziemy wskazywać mentorów z bazy udostępnionej przez ERC i inicjować kontakt pomiędzy aplikującym a mentorem – dodaje Magdalena Bem‑Andrzejewska, dyrektor Działu KPK w NCBR – Szczególnie cieszy nas też to, że w przedsięwzięcie zaangażowały się cztery kluczowe polskie agencje finansujące granty badawcze, umożliwiając udział laureatom aż 50 rodzajów krajowych grantów.
Wspomniane instytucje umożliwiły swoim beneficjentom spełniającym kryteria aplikowania o grant ERC (ERC Starting Grants – od 2 do 7 lat po doktoracie, ERC Consolidator Grants – od 7 do 12 lat po doktoracie oraz ERC Advanced Grants – dla naukowców z imponującym dorobkiem z ostatnich 10 lat) skorzystanie z inicjatywy i sfinansowanie kosztów udziału w niej ze środków pochodzących z już realizowanych projektów finansowanych przez te instytucje. Lista programów, które pozwalają na wzięcie udziału w ERC MI, jest dostępna na stronie internetowej inicjatywy.
- Inicjatywa ta daje możliwość skorzystania z doświadczenia naukowców, którzy granty ERC pozyskali, dzięki czemu potencjalni aplikujący będą mogli dowiedzieć się, gdzie napotkać można trudności, których próżno szukać w poradnikach dla aplikujących. To także doskonała możliwość by przekonać się, że grantobiorcy ERC są zwykłymi ludźmi, którzy również mieli sporo wątpliwości, rozterek i pytań w czasie przygotowywania swoich wniosków. Znakomita większość z nich potwierdzi także, że to właśnie spotkania z doświadczonymi w procedurach ERC badaczkami i badaczami wyposażyły ich w użyteczną wiedzę i utwierdziły w przekonaniu, że warto spróbować – mówi prof. Krzysztof Fic, laureat grantu ERC, który zdecydował się pełnić rolę mentora w ramach ERC Mentoring Initiative.
Nabór w ramach ERC MI ma charakter ciągły. Zainteresowani naukowcy mogą zgłaszać się poprzez wypełnienie formularza wskazując, jaki grant krajowy realizują.
- Idea mentoringu, zainicjowana przez ERC i wspierana przez wszystkie agencje finansujące badania w Polsce, to niepowtarzalna okazja, by wyposażyć się w praktyczną wiedzę i zwiększyć swoje szanse na sukces w aplikowaniu o granty ERC. Dowodzi to, że ERC nie zna granic i nie pyta o paszport, chce jednak mieć pewność, że finansuje przełomowe badania aspirujące do naukowej doskonałości – oczekując jednak konkretnej formy wniosku. Idea ta dowodzi także tego, że laureaci grantów ERC chcą dzielić się wiedzą ze wszystkimi, którzy chcieliby swoich sił w konkursach ERC spróbować – podsumowuje prof. Krzysztof Fic.
Oprócz Polski chęć wzięcia udziału w inicjatywie zgłosiły do biura ERC m.in. Cypr, Czechy, Estonia, Grecja, Malta, Słowacja, Turcja, Węgry i Włochy.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych ERC Mentoring Initiative na dzień informacyjny, który odbędzie się 19 maja br. Szczegóły na stronie internetowej KPK NCBR.