W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

Ewaporacyjne Oczyszczanie Płynów

Obraz1

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Ewaporacyjne Oczyszczanie Płynów

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Politechnika Wrocławska

ikona teczki  Nazwa programu

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

ikona gazety  Konkurs

Budownictwo Efektywne Energetycznie i Procesowo - Technologie Domowej Retencji

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

3 215 000,00 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

3 215 000,00 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 01.01.2023 r. do 31.12.2023 r.

Zobacz efekt naszej pracy

1

Prototyp technologii na projekcie pilotażowym

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Technologia oczyszczania/ odsalania wody i koncentracji płynów, która jest w stanie uzdatnić wodę o wysokim stężeniu zanieczyszczeń do postaci wody zdemineralizowanej (destylowanej) przy minimalnym nakładzie energetycznym (w przypadku współpracy systemu z układem paneli solarnych system jest zeroenergetyczny). Zużycie energii elektrycznej to ok. 1-1,5 kWh/m3 uzdatnianej cieczy (ponad dwukrotnie mniej niż najlepsze metody oczyszczania na rynku).

Technologia wykorzystuje energię odnawialną wynikającą z naturalnej nierównowagi termodynamicznej powietrza suchego oraz pary wodnej w nim zawartej (tzw. energia psychrometryczna) oraz bazuje na zasadach procesu chłodzenia punktu rosy (ang. Dew Point Evaporative Cooling - DPEC). Proces DPEC jest powszechnie wykorzystywany m.in. do chłodzenia powietrza i wody w technice klimatyzacji, jak też do podwyższania sprawności silników spalinowych oraz turbin gazowych. Technologia, jest rozszerzeniem zastosowania procesu DPEC do prowadzenia odzysku wody.

W klasycznym procesie destylacji, energia niezbędna do odparowania wody dostarczana jest ze źródła zewnętrznego, w przypadku proponowanej technologii energia pobierana jest przede wszystkim z przepływającego powietrza atmosferycznego wykorzystując jego nierównowagę termodynamiczną. W związku z tym, do odparowania i kondensacji wody wymagane jest jedynie urządzenie generujące ciągły przepływ powietrza, w celu podwyższenia efektywności procesu wskazane jest także wykorzystanie dodatkowego ciepła odpadowego. W technice odnawialnych źródeł energii, do pozyskiwania energii cieplnej w kolektorach słonecznych niezbędna jest pompa wymuszająca ruch cieczy w kolektorach – w proponowanej technologii pozyskiwana jest odnawialna energia psychrometryczna, a urządzeniem wzbudzającym ruch powietrza jest wentylator.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Przedsiębiorstwa zainteresowane niskoenergetycznym oczyszczaniem wody oraz koncentracją cieczy (np. produkcja soków owocowych, koncentracja solanek). Głównym przeznaczeniem technologii nie jest współpraca z układami retencji wody deszczowej, lecz odsalanie wody (morskiej, kopalnianej oraz innych solanek), a także usuwanie nadmiaru wody z płynów wymagających koncentracji. Technologia będzie rozwijana na potrzeby ww. rynków, obecni opracowywany jest nowy prototyp jednostki przeznaczony do odsalania wody kopalnianej. 

{"register":{"columns":[]}}