W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

FAQ

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA CALL 2024

  1. Gdzie mogę znaleźć dokumenty dotyczące naboru wniosków (tj. przedstawiające procedurę składania wniosków i formularz)?

Wszystkie informacje o naborze, dokumenty i wytyczne są dostępne na stronie tutaj

System on-line do składania wniosków jest dostępny tutaj

  1. Co należy rozumieć przez "Komponent Programu (PC)", "Operatora Komponentu Programu (PCO)", Partnera Komponentu Programu (PCP) i "Głównego Badacza (PI)"?

Komponent Programu (ang. Project Component, PC) zwany również jako "projekt" – szereg działań realizowanych przy wsparciu środków szwajcarskich, które mają na celu osiągnięcie uzgodnionych celów i rezultatów Programu.

Operator Komponentu Programu (ang. Programme Component Operator, PCO) – podmiot formalnie odpowiedzialny za złożenie wniosku w ramach Programu i realizację projektu. PCO jest formalnie odpowiedzialny za podpisanie umowy konsorcjum z PCP, podpisanie umowy o dofinansowanie projektu z Operatorem Programu (OP), podział środków finansowych pomiędzy PCP, składanie raportów okresowych i końcowych do OP oraz ogólne zarządzanie wszystkimi działaniami związanymi z wnioskiem projektowym, a także realizacją i zamknięciem projektu. PCO może być wyłącznie organizacją badawczą posiadającą osobowość prawną w Polsce lub przedsiębiorstwem mającym siedzibę w Polsce.

Partner Komponentu Programu (ang. Programme Component Partner, PCP) – podmiot będący częścią międzynarodowego konsorcjum projektowego.

Główny badacz (ang. Principal Investigator, PI) – badacz sprawujący kierownictwo naukowe nad projektem złożonym w ramach Programu. PI jest odpowiedzialny za kontrolowanie kierunku technicznego i jakości naukowej projektu oraz zapewnia, że projekt jest realizowany zgodnie z warunkami konkursu, a także warunkami określonymi w Regulacjach. PI (dowolnej narodowości) musi być pracownikiem PCO lub musi być zatrudniony przez PCO, co najmniej przez okres realizacji projektu.

  1. Jakie rodzaje podmiotów kwalifikują się do finansowania?

PCO może być wyłącznie:

  • Organizacja badawcza posiadająca osobowość prawną w Polsce,
  • Przedsiębiorstwo z siedzibą w Polsce.

Następujące podmioty są uprawnione do ubiegania się o status PCP:

  • Organizacja badawcza posiadająca osobowość prawną w Polsce lub w Szwajcarii,
  • Przedsiębiorstwo z siedzibą w Polsce lub w Szwajcarii.
  1. Jaka jest definicja organizacji badawczej i przedsiębiorstwa?

Organizacja badawcza jest zdefiniowana w:

  • Art. 2 ust. 83 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu:

„organizacja prowadząca badania i upowszechniająca wiedzę” oznacza podmiot (jak np. uniwersytet lub instytut badawczy, agencja zajmująca się transferem technologii, pośrednik w dziedzinie innowacji, fizyczny lub wirtualny podmiot prowadzący współpracę w dziedzinie badań i rozwoju) niezależnie od jego statusu prawnego (ustanowionego na mocy prawa publicznego lub prywatnego) lub sposobu finansowania, którego podstawowym celem jest samodzielne prowadzenie badań podstawowych, badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych lub rozpowszechnianie na szeroką skalę wyników takich działań poprzez nauczanie, publikację lub transfer wiedzy. W przypadkach gdy tego rodzaju jednostka prowadzi również działalność gospodarczą finansowanie, koszty i dochody związane z tą działalnością gospodarczą należy rozliczać oddzielnie. Przedsiębiorstwa mogące wywierać decydujący wpływ na taki podmiot w charakterze, na przykład, jego udziałowców/akcjonariuszy czy członków nie mogą mieć preferencyjnego dostępu do uzyskanych przez niego wyników.

  • Art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który stanowi, że:

1. System szkolnictwa wyższego i nauki tworzą:

1) uczelnie;

2) federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej „federacjami”;

3) Polska Akademia Nauk, działająca na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2020 r. poz. 1796), zwana dalej "PAN";

4) instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej „instytutami PAN”;

5) instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2022 r. poz. 498);

6) międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej „instytutami międzynarodowymi”;

6a) Centrum Łukasiewicz, działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz. U. z 2020 r. poz. 2098);

6b) instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, zwane dalej „instytutami Sieci Łukasiewicz”;

7) Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej "PAU";

8) inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.

  • Zgodnie z art. 37. 1. ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju konkurs jest otwarty dla:

1) podmiotów, o których mowa w art. 7 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Definicja przedsiębiorstwa znajduje się w art. 2 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu:

Za przedsiębiorstwo uważa się podmiot prowadzący działalność gospodarczą bez względu na jego formę prawną. Zalicza się tu w szczególności osoby prowadzące działalność na własny rachunek oraz firmy rodzinne zajmujące się rzemiosłem lub inną działalnością, a także spółki lub stowarzyszenia prowadzące regularną działalność gospodarczą.

Pułapy zatrudnienia oraz pułapy finansowe określające kategorię przedsiębiorstwa:

1. Do kategorii mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw („MŚP”) należą przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników i których roczny obrót nie przekracza 50 milionów EUR, lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 milionów EUR.

2. W kategorii MŚP małe przedsiębiorstwo definiuje się jako przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 50 pracowników i którego roczny obrót lub roczna suma bilansowa nie przekracza 10 milionów EUR.

3. W kategorii MŚP mikroprzedsiębiorstwo definiuje się jako przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 10 pracowników i którego roczny obrót lub roczna suma bilansowa nie przekracza 2 milionów EUR.

  1. Czy w skład kwalifikującego się konsorcjum musi wchodzić przedsiębiorstwo?

W skład kwalifikującego się konsorcjum musi wchodzić co najmniej jedno przedsiębiorstwo z siedzibą w Polsce lub Szwajcarii.

  1. Czy istnieje ograniczenie liczby wniosków złożonych przez jeden podmiot?

Nie ma żadnych formalnych ograniczeń w tym zakresie.

  1. Jaka jest maksymalna liczba podmiotów, które mogą być częścią konsorcjum?

Maksymalna liczba podmiotów tworzących konsorcjum wynosi 20.

  1. Czy podmioty z krajów innych niż Polska i Szwajcaria mogą być Partnerami Komponentu Programu (PCP)?

Podmioty z krajów innych niż Polska i Szwajcaria mogą uczestniczyć w projekcie z wykorzystaniem własnych środków finansowych. Ich udział w całkowitych kosztach kwalifikowalnych projektu nie może przekroczyć 10%.

Wniosek o dofinansowanie musi zawierać jasne uzasadnienie ich zaangażowania w projekt.

  1. Jak należy składać wnioski o dofinansowanie?

Wnioski należy składać drogą elektroniczną, w języku angielskim, za pośrednictwem systemu składania wniosków on-line Operatora Programu, dostępnego tutaj

Wersje wniosków przesłane na papierze, wymiennym elektronicznym nośniku danych (np. CD-ROM, dyskietka, dysk przenośny itp.), pocztą elektroniczną, faksem lub innym systemem nie będą uznawane za otrzymane przez Operatora Programu.

Tylko PCO (identyfikowany przez identyfikator użytkownika i hasło) jest upoważniony do złożenia wniosku w imieniu konsorcjum. PCO musi być należycie upoważniony do reprezentowania wszystkich PCP, w imieniu których składa wniosek projektowy (należy podpisać co najmniej list intencyjny).

Można składać wyłącznie wnioski, które zostały w pełni i poprawnie wypełnione.

Jeśli złożono więcej niż jeden egzemplarz tego samego wniosku, oceniana jest tylko najnowsza kwalifikująca się wersja (otrzymana przed upływem terminu).

PCO może edytować i zatwierdzać wniosek do daty zamknięcia naboru. Termin składania wniosków upływa 1 lipca 2024 r. o godz. 16:00 czasu środkowoeuropejskiego.

Data i godzina otrzymania ostatniej wersji złożonych wniosków są rejestrowane przez system składania wniosków on-line. Po złożeniu wniosku system internetowy wysyła do PCO wiadomość e-mail z potwierdzeniem otrzymania wniosku.

OP nie ma dostępu do wniosku przed upływem terminu składania wniosków.

Szczegółowy opis formularza wniosku oraz instrukcja składania wniosku znajdują się w Podręczniku Wniosku (Proposal Manual).

  1. Czy wniosek o dofinasowanie może zostać wycofany?

Wniosek może zostać wycofany przez PCO na każdym etapie procedury konkursowej, tj. do momentu opublikowania ostatecznej listy rankingowej. Aby wycofać wniosek, PCO dostarcza pisemne oświadczenie, podpisane przez umocowanego prawnie przedstawiciela PCO, do siedziby OP. Oświadczenie musi wyraźnie wskazywać, którego wniosku dotyczy oraz zamiar jego wycofania przez PCO. Data dostarczenia wyżej wymienionego oświadczenia do OP będzie uważana za datę wycofania wniosku.

  1. Czy inni użytkownicy mogą edytować/przeglądać mój wniosek o dofinansowanie w systemie LSI?

Nie, nie jest możliwe dodanie innych osób mogących edytować lub przeglądać wniosek w systemie LSI.

  1. Czym jest plan mentorski?

Plan mentorski to opis planowanej relacji mentor-podopieczny (uczestnicy, jasny opis celów i zadań tej relacji, a także potrzeby i dostępność, w tym środki komunikacji, harmonogram kontaktów i spotkań, tematy/umiejętności, które podopieczny ma eksplorować, w których mentor ma doświadczenie lub wiedzę itp.).

  1. Czy każdy wniosek o dofinansowanie wymaga planu mentorskiego?

W naborze 2024 istnieje obowiązek uwzględnienia we wniosku planu mentorskiego dla co najmniej jednego młodego naukowca (w rozumieniu art. 360 ust. 2 pkt 2 i art. 360 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).

Plan mentorski nie ma zastosowania, gdy PI spełnia kryteria „młodego naukowca” wymienione powyżej. W takim przypadku sam projekt świadczy o rozwoju kariery młodego naukowca.

Zarówno mentor, jak i podopieczny będą zaangażowani w realizację projektu.

  1. Czy działania takie jak koordynacja, rozpowszechnianie, zarządzanie mogą stanowić oddzielne zadanie badawcze (Work Package, WP)?

Nie, takie działania nie mogą stanowić odrębnego WP. Mogą one być jedynie częściami zadań badawczych.

  1. Czy istnieją ograniczenia dotyczące rodzaju i liczby zadań badawczych (WP)?

Finansowane będą wyłącznie badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe. Liczba WP jest ograniczona do 10. Liczba WP powinna być odpowiednia do złożoności projektu i, w stosownych przypadkach, może być podzielona na główne podzadania (tasks).

Opis prac jest merytoryczną częścią wniosku. W związku z tym musi on pozostać niezmieniony, nawet jeśli administracyjne części wniosku zostaną odesłane do poprawy lub uzupełnienia.

  1. Jakie rodzaje badań kwalifikują się do finansowania w ramach zaproszenia 2024?

Wnioskodawca może ubiegać się o finansowanie następujących rodzajów działań:

  1. „badania przemysłowe” oznaczają badania planowane lub badania krytyczne mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności celem opracowania nowych produktów, procesów lub usług, lub też wprowadzenia znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów lub usług. Uwzględniają one tworzenie elementów składowych systemów złożonych i mogą obejmować budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub środowisku interfejsu symulującego istniejące systemy, a także linii pilotażowych, kiedy są one konieczne do badań przemysłowych, a zwłaszcza uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych, zgodnie z definicją w art. 2 pkt 85 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014,
  2. „eksperymentalne prace rozwojowe” oznaczają zdobywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i biznesu oraz innej stosownej wiedzy i umiejętności w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług. Mogą one także obejmować na przykład czynności mające na celu pojęciowe definiowanie, planowanie oraz dokumentowanie nowych produktów, procesów i usług.

Eksperymentalne prace rozwojowe mogą obejmować opracowanie prototypów, demonstracje, opracowanie projektów pilotażowych, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt zasadniczo nie jest jeszcze określony. Mogą obejmować opracowanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy z konieczności jest produktem końcowym do wykorzystania do celów komercyjnych, a jego produkcja jest zbyt kosztowna, aby służył on jedynie do demonstracji i walidacji.

Eksperymentalne prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług oraz innych operacji w toku, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 86 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014.

  1. Czy istnieje wzór listu intencyjnego?

Nie, nie ma wzoru listu intencyjnego. W sekcji „VIII. OŚWIADCZENIA” wniosku o dofinansowanie znajduje się oświadczenie PCO o podpisaniu co najmniej listu intencyjnego (dotyczącego zawarcia umowy konsorcjum).

List intencyjny nie stanowi załącznika do wniosku o dofinasowanie, ale musi zostać podpisany przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

  1. Czy istnieje wzór umowy partnerskiej?

Nie, nie istnieje wzór umowy partnerskiej. Umowa partnerska powinna być sporządzona w języku angielskim i musi zawierać elementy określone w punkcie 4.3. Przewodnika dla wnioskodawców (Guide for Applicants). OP weryfikuje, czy umowa partnerska spełnia powyższe wymagania.

Umowa partnerska powinna zostać podpisana przez PCO i PCPs i dostarczona do OP przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu z OP.

  1. Jaki jest zalecany czas trwania projektu?

Okres realizacji projektu wynosi od 24 do 36 miesięcy. Ostateczna data kwalifikowalności kosztów projektu to 31 marca 2029 r., a po tej dacie wydatki nie są kwalifikowalne.

  1. Czy w naborze CALL 2024 stosowane są zasady z innych międzynarodowych konkursów Innosuisse (np. wkład pieniężny dla przedsiębiorstw, wskaźniki Innosuisse)?

Nie. „Standardowe” zasady Innosuisse nie mają zastosowania w tym naborze. Obowiązujące kryteria naboru można znaleźć tutaj.

  1. Jakie podmioty powinny wypełnić „Dane na potrzeby ewaluacji/Information for evaluation purposes?

Informacje na potrzeby ewaluacji powinny być przekazywane wyłącznie przez polskie podmioty (PCO i PCP) na etapie ubiegania się o dofinansowanie. Obowiązek ten nie dotyczy to podmiotów szwajcarskich. Wzory ankiet ewaluacyjnych dla jednostek naukowych i przedsiębiorstw dostępne są odpowiednio w Załączniku 2a i Załączniku 2b do Wykazu niezbędnych informacji, oświadczeń i dokumentów wymaganych na etapie ubiegania się o dofinansowanie, wydawania decyzji o dofinansowaniu i podpisywania umowy w sprawie projektu (Załącznik 1 do Guide for Applicants).

Informacje na potrzeby ewaluacji składane są bezpośrednio za pośrednictwem interaktywnego formularza generowanego on-line. PCO i każdy polski PCP wprowadzają dane do ewaluacji oddzielnie. Dane powinny obejmować okres trzech lat poprzedzających złożenie wniosku.

  1. Jakie podmioty powinny wypełnić „Analizę zdolności finansowej do realizacji projektu”?

Dokument ten jest niezbędny na etapie wydawania decyzji o dofinansowaniu (nie na etapie ubiegania się o dofinansowanie).

Do wypełnienia Analizy zdolności finansowej do realizacji projektu zobowiązane są wszystkie polskie przedsiębiorstwa realizujące projekty rekomendowane do dofinasowania, dla których będzie pozytywna decyzja ws. przyznawania środków finansowych. Jest to również obowiązkowe dla szwajcarskich przedsiębiorstw realizujących projekty rekomendowane do dofinasowania, dla których będzie pozytywna decyzja ws. przyznawania środków finansowych, o wskaźniku FTE (ekwiwalent pełnego czasu pracy) poniżej 250, które nie posiadają rocznych sprawozdań finansowych obejmujących ostatnie dwa lata.

Wzory dla polskich i szwajcarskich przedsiębiorstw dostępne są odpowiednio w Załączniku nr 5 i Załączniku nr 6 do Wykazu niezbędnych informacji, oświadczeń i dokumentów wymaganych na etapie ubiegania się o dofinansowanie, wydawania decyzji o dofinansowaniu oraz podpisywania umowy w sprawie projektu (Załącznik nr 1 do Przewodnika dla wnioskodawców).

  1. Czy są jakieś wymagania dotyczące komercjalizacji wyników projektu?

Program ma na celu podniesienie poziomu innowacyjności prowadzonych badań i transferu ich wyników do gospodarki. Dlatego oczekiwane efekty projektu powinny osiągać wysokie poziomy TRL, w sytuacji idealnej pozwalające na komercjalizację wyników badań i wprowadzenie ich do gospodarki. Komercjalizacja nie jest wymagana, ale pożądana jako rezultat realizacji projektu.

  1. Czy są wymogi dotyczące poziomu TRL (Poziom Gotowości Technologicznej) w projekcie?

Minimalny początkowy poziom TRL to 2 (sformułowanie koncepcji technologicznej), a maksymalny to 9 (rzeczywisty system sprawdzony w środowisku operacyjnym). Ostateczny poziom TRL osiągnięty poprzez realizację projektu musi być wyższy niż wyjściowy poziom TRL.

  1. Czy projekt musi obejmować eksperymentalne prace rozwojowe, czy może składać się wyłącznie z badań przemysłowych?

Nie ma wymogów dotyczących proporcji planowanych w projekcie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych. Projekt może obejmować wyłącznie badania przemysłowe lub wyłącznie eksperymentalne prace rozwojowe. Zakres prac zależy od specyfiki projektu. Łączna liczba WP w projekcie nie może przekroczyć 10.

  1. Czy PI może być równocześnie liderem WP?

Tak, PI może również pełnić funkcję lidera WP. W rzeczywistości główny badacz może kierować wieloma WP, o ile jest w stanie skutecznie zarządzać wszystkimi powiązanymi pracami.

  1. Gdzie możemy znaleźć partnera do projektu?

Polecamy korzystanie z narzędzia B2Match  w celu znalezienia partnerów do wspólnych projektów.

B2Match to otwarta platforma networkingowa „1 na 1”, dedykowana ułatwianiu kontaktów i nawiązywaniu współpracy między podmiotami z Polski i Szwajcarii, które chcą wspólnie składać wnioski w ramach Programu Badania Naukowe i Innowacje, Badania Stosowane. B2match jest prowadzony i administrowany przez partnera programu - szwajcarską  agencją ds. innowacji - Innosuisse.

{"register":{"columns":[]}}