Faurecia R&D Center S. A. – innowacje w branży motoryzacyjnej
07.10.2021
Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, uczestniczył w FutuR&D Mobility w Faurecia R&D Center S.A. w Grójcu. Wydarzenie związane było z zakończeniem prac nad nowym kompleksem Centrum Badawczego Faurecia R&D. W trakcie spotkania uczestnicy mogli m.in. zapoznać się z zapleczem laboratoryjnym zakładu oraz wziąć udział w debacie branżowej.
Cykliczne spotkania dyrekcji NCBR z beneficjentami to istotny element realizacji strategii Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), która zakłada ścisłą współpracę Centrum z innowatorami, aktywną rolę w tworzeniu warunków do inwestowania w prace B+R oraz proklienckie nastawienie pracowników instytucji. To także ważny etap przygotowania NCBR do realizacji wyzwań związanych z nową perspektywą budżetową Unii Europejskiej, zwłaszcza wdrażaniem programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
Faurecia R&D Center jest częścią francuskiej grupy Faurecia obecnej w 37 krajach, z 250 zakładami produkcyjnymi oraz 39 ośrodkami badawczo-rozwojowymi na całym świecie. To dostawca części samochodowych specjalizujący się w produkcji foteli samochodowych, wnętrzach samochodowych, technologiach kontroli emisji spalin i rozwiązań IT. Centrum R&D Grupy Siedzeń funkcjonuje w Polsce już od ponad 20 lat.
Polskie zespoły R&D są partnerem dla wielu jednostek Faurecii na świecie, począwszy od fazy koncepcyjnej, poprzez prototypowanie, walidację, fazę wdrożeniową oraz wsparcie dla produkcji seryjnej. Obecnie ta współpraca rozwija się przede wszystkim z Centrami Badawczo-Rozwojowymi ulokowanymi w Brieres i w Caligny we Francji, w Stadthagen (Niemcy), w Troy (USA), w Quarto Barras (Brazylia) i w Szanghaju (Chiny).
W czasie wydarzenia Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora NCBR, uczestniczył w panelu dyskusyjnym. Rozmowa dotyczyła m.in. wyzwań, przed jakimi stoją dziś producenci z branży automotive w związku z zieloną transformacją oraz rozwojem technologii transportu autonomicznego. Dyrektor zwrócił uwagę na konieczność tworzenia takich produktów, które pomimo wysokiego stopnia skomplikowania będą proste w użyciu dla konsumenta. – Zmiany technologiczne zachodzą tak szybko, że nieraz wzbudzają obawy w użytkownikach końcowych. Zmianie ulegają również zasady korzystania z produktów, rozwija się ekonomia współdzielenia. W tym nowym otoczeniu w oczach konsumentów niepomiernie rośnie znaczenie jakości i bezpieczeństwa. Nowe rozwiązania powinny więc być maksymalnie proste, w duchu zasady „plug&play”. Wówczas ich zalety stają się oczywiste dla indywidualnego odbiorcy. W ten obraz wpisują się produkty rozwijane w Faurecia R&D Center S.A. Zgodnie z filozofią przemysłu 4.0., w sposób zautomatyzowany, korzystając z symulacji i sztucznej inteligencji firma tworzy innowacyjne w skali globalnej, najbezpieczniejsza jakie są tylko dzisiaj możliwe fotele, które są estetyczne, trwałe i proste w obsłudze – powiedział Przemysław Kurczewski.
Mówimy, że w Tech Center Faurecia R&D tworzymy siedzenia pojazdów przyszłości dla ludzi i planety – to się dzieje od koncepcji aż do industrializacji. Jesteśmy miejscem, które łączy różnych producentów pojazdów, wiele osobowości, bo zatrudniamy blisko 400 inżynierów, i różne kompetencje. Innowacje, które tworzymy powstają dzięki współpracy środowiska nauki, biznesu i organizacji rządowych. Cieszymy się, że mamy możliwość realizowania innowacyjnych projektów przy współpracy z NCBR –podkreślał Daniel Marciniak Poland Engineering Director.
Faurecia R&D Center S.A. realizuje trzy projekty w ramach programów NCBR, pozostałe dwa zostały już ukończone. Projekty są m.in. współfinansowane z Funduszy Europejskich. Dzięki realizowanym projektom, zakład opracowuje m.in. innowacyjne w skali świata narzędzia do spawania laserowego elementów prowadnic do foteli samochodowych wraz z opracowaniem innowacyjnych technologii wytwarzania tych narzędzi oraz Seat Comfort 4.0 – nową generację kluczowych elementów systemu komfortu w fotelu samochodowym. Łączna wartość udzielonego dofinansowania wyniosła blisko 19 milionów złotych