Frapol Sp. z o.o.
Opracowanie zintegrowanego systemu umożliwiającego precyzyjną kontrolę mikroklimatu w dużych obiektach użytkowych w celu spełnienia wymagań dotyczących budynków o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię (nZEB).
Tytuł projektu
Opracowanie zintegrowanego systemu umożliwiającego precyzyjną kontrolę mikroklimatu w dużych obiektach użytkowych w celu spełnienia wymagań dotyczących budynków o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię (nZEB).
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Frapol Sp. z o.o.
Nazwa programu
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
Konkurs
Programy sektorowe
Wartość projektu
12 545 594,47 PLN
Wartość dofinansowania
6 016 826,68 PLN
Okres realizacji projektu
od 01.07.2017 r. do 31.12.2019 r.
Zobacz efekt naszej pracy
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Rezultaty projektu przyczyniają się do poprawy efektywności energetycznej dużych obiektów niemieszkalnych, w szczególności wyposażonych w baseny. Projekt odpowiada na ważną potrzebę ograniczenia zużycia energii w obiektach budowlanych, które w 2012 roku odpowiadały za ok. 40% zużywanej w krajach EU-28 energii (więcej niż transport – 32%, przemysł – 26% i rolnictwo – 2%). Dzięki rezultatom projektu możliwe jest zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię pierwotną, dzięki:
- regulowanemu odzyskowi wilgoci z powietrza zużytego bez udziału energii pierwotnej,
- zapobieganie oszronieniu płyt wymiennika bez udziału energii pierwotnej,
- zwiększeniu efektywności wykorzystania energii paliwa przez pompę gazową,
- odzyskowi energii z procesów termodynamicznych spalania paliwa,
- zarządzaniu pracą systemu przy pomocy modułu sterowania z wykorzystaniem adaptacyjno-predykcyjnych algorytmów neuronowych.
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
Wdrożenie wyników projektu spowodowało korzyść społeczną w postaci możliwości dostarczenia na rynek urządzeń ekologicznych, dzięki którym ograniczony zostanie negatywny wpływ człowieka na środowisko. Dzięki zastosowaniu efektów projektu zmniejsza się ilość energii pierwotnej niezbędnej do zapewnienia ciepła oraz chłodu w stopniu niezbędnym do zapewnienia komfortu mikroklimatu w dużych obiektach użytkowych. Dodatkowe korzyści społeczno-gospodarcze płynące z rezultatów projektu:
- umożliwiają redukcję wskaźnika EP co pozwoli przeprowadzić modernizację lub budowę nowego obiektu zgodnie z obowiązującymi regulacjami (EP <wymaganego w 2021 roku),
- pozwalają znacząco zmniejszyć koszty eksploatacji obiektu przy równoczesnym zwiększeniu komfortu i bezpieczeństwa użytkowników,
- oferowane są w konkurencyjnej cenie co wpływa na podniesienie atrakcyjności zdyskontowanego okresu zwrotu z inwestycji,
- gwarantują utrzymywanie optymalnych warunków wewnątrz obiektów o skomplikowanym profilu zapotrzebowania na ogrzewanie, wentylację i klimatyzację,
- są rozwiązaniami proekologicznymi, redukującymi ślad ekologiczny obiektów, możliwymi do wykorzystania w tworzeniu wizerunku obiektu przyjaznego środowisku.