W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

From blue-sky research into breakthrough innovations. How to enable synergies between the European Research Council (ERC) and the European Innovation Council (EIC)

16.12.2021

Biuro Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Brukseli wspólnie z Biurem Promocji Nauki PolSCA PAN w Brukseli zorganizowało wydarzenie online „From blue-sky research into breakthrough innovations. How to enable synergies between the European Research Council (ERC) and the European Innovation Council (EIC), które odbyło się w czwartek 16 grudnia o godz. 10.00.

From blue-sky research into breakthrough innovations. How to enable synergies between the European Research Council (ERC) and the European Innovation Council (EIC)

Głównym przedmiotem spotkania była Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) i jej projekty Proof of Concept (granty badawcze na komercjalizację wyników badań) oraz nowa Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) i jej działania w obszarze EIC Transition w kontekście poszerzania współpracy i wzmocnienia synergii między nauką pionierską a przełomowymi innowacjami.

W pierwszej części spotkania nasi główni prelegenci prof. Kurt Mehlhorn z Saarland University, Dyrektor MPI ds. Informatyki, Przewodniczący Grupy Roboczej ds. Innowacji i Relacji z Przemysłem Rady Naukowej ERC oraz dr Špela Stres, Kierownik Centrum Transferu Technologii i Innowacji Instytutu Jožefa Stefana z Lublany, członek Rady EIC opowiedzieli o nowej EIC i jej działaniach przejściowych (Transition), zwłaszcza w kontekście poszerzania współpracy między nauką pionierską a przełomowymi innowacjami oraz przedstawili obecne i planowane w przyszłości zachęty do sięgania po fundusze EIC (Pathfinder i/lub Akcelerator) dla samych stypendystów ERC lub członków ich zespołu.

Drugą część spotkania stanowił  panel dyskusyjny pt. „Od ERC do EIC – doświadczenia grantobiorców i nowe zachęty”, w którym wzięli udział nasi polscy eksperci: prof. Piotr Garstecki, który zdobył wiele grantów przyznawanych przez instytucje polskie i międzynarodowe, w tym prestiżowy ERC Starting Grant of the European Research Council i EIC SME, grant Europejskiej Rady ds. Innowacji, prof. Piotr Sankowski, który jako pierwszy w Polsce otrzymał trzy granty Europejskie Rady ds. Naukowych, prof. Magdalena Król, która znalazła się w gronie European Council for Research People, którzy otrzymali granty Proof of Concept ERC na testowanie komercyjnego lub społecznego potencjału swoich wyników badań oraz Jakub Jasiczak, Prezes Porozumienia Spółek Celowych (PSC), które zostało powołane dla komercjalizacji wyników badań naukowych prowadzonych w uczelniach i instytutach badawczych oraz zrealizowania badań zleconych przez przedsiębiorstwa.

Dyskusja była skierowana nie tylko do krajowych odbiorców, ale również  do szerokiego grona odbiorców w całej Europie i miała na celu przedstawienie możliwości wsparcia i łączenia przełomowych badań naukowych (breakthrough science) z przełomowymi innowacjami (breakthrough innovation). Jej uczestnicy podkreślili znaczenie wysokiego poziomu nauki oraz pokazali, że ma ona szanse przekształcić się w produkty gotowe do wdrożenia na rynek.

Na zakończenie, organizatorzy wydarzenia – Dyrektor Ewa Kocińska-Lange oraz Dyrektor Tomasz Poprawka podkreślili jak ważny są działania mające na celu zwiększenie potencjału współpracy nauki z biznesem.

W spotkaniu wzięło udział ponad 150 osób, wśród których byli pracownicy naukowi z wielu ośrodków akademickich i badawczych z całej Polski oraz przedstawiciele przemysłu.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej i obserwowania nas w mediach społecznościowych, znajdą się tam wkrótce informacje o kolejnym webinarium z tego cyklu.

{"register":{"columns":[]}}