Fundusz Współpracy Dwustronnej
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Operator Programu „Badania Stosowane” realizowanego w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF) 2014-2021, ogłasza Schemat Wsparcia Ukraińskich Naukowców w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej Ogłasza Schemat wsparcia ukraińskich naukowców w ramach funduszu współpracy dwustronnej
Scheme: Support for Ukrainian researchers under Bilateral Fund of ‘Applied Research’ Programme
Cel przedsięwzięcia
Celem proponowanego przedsięwzięcia jest zapewnienie niezwłocznego i efektywnego wsparcia ukraińskim naukowcom dotkniętym konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy za pomocą uproszczonego mechanizmu wspierającego Scheme: Support for Ukrainian researchers w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w zakresie Programu „Badania stosowane”, który umożliwi ukraińskim naukowcom dołączenie do polsko-norweskich zespołów projektowych oraz kontynuację działalności naukowej.
Tym samym Schemat Wsparcia Ukraińskim Naukowców ma przyczyniać się do wspierania rozwoju kapitału ludzkiego oraz rozwoju współpracy z ukraińską społecznością akademicką, zwiększając udział Ukrainy w europejskich sieciach badawczych i programach B+R+I.
Rodzaje podmiotów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie
Polskie organizacje prowadzące badania i upowszechniające wiedzę, będące Promotorem lub Partnerem Projektu w aktywnych projektach badawczych finansowanych w konkursach POLNOR 2019 Call, POLNOR CCS 2019 Call i IdeaLab Call for Full Proposals, będące organizacjami badawczymi w rozumieniu Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre kategorie pomocy za zgodne z wewnętrznymi rynku w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Zakres Działania
Działanie (opisane w Formularzu realizacji Działania) ma na celu wsparcie ukraińskich naukowców, którzy posiadają, co najmniej stopień magistra (Магістр) lub stopień specjalisty (Спеціаліст) uzyskany w Ukrainie lub inny równorzędny stopień uzyskany poza Ukrainą.
Dofinansowanie jest przeznaczone na pokrycie kosztów zatrudnienia w jednym Działaniu jednego ukraińskiego naukowca dotkniętego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy:
przebywającego w Polsce, który przybył do Polski nie wcześniej niż 24 lutego 2022 r.; lub
przebywającego w Ukrainie, ale kontynuowanie jego działalności naukowej lub pracy w zakresie badań i rozwoju (B+R) jest uniemożliwione.
Każdy uprawniony podmiot może złożyć maksymalnie jeden Formularz realizacji Działania na każdy finansowany projekt w konkursach POLNOR, POLNOR CCS i IdeaLab. Każdy kolejny złożony Formularz realizacji Działania przez ten sam podmiotu w ramach tego samego projektu zostanie pozostawiony bez dalszej oceny, bez prawa do odwołania.
Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat podmiotów uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie prosimy zapoznać się z listami dofinansowanych projektów w ramach konkursów: POLNOR 2019 Call, POLNOR CCS 2019 Call i IdeaLab Call.
Rodzaj działalności
Kwalifikują się następujące rodzaje działalności:
Badania podstawowe, zgodnie z definicją w Artykule 2(84) Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014
Badania przemysłowe, zgodnie z definicją w Artykule 2(85) Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014,
Prace rozwojowe, zgodnie z definicją w Artykule 2(86) Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014
inne rodzaje prac związane z projektem.
Budżet przedsięwzięcia
Budżet przeznaczony na finansowanie Działań w ramach Schematu Wsparcia Ukraińskich Naukowców wynosi 380 000 EUR. W przypadku dużego zainteresowania Schematem Wsparcia Ukraińskich Naukowców oraz dostępności dodatkowych środków budżet może ulec zwiększeniu.
Poziom dofinansowania – do 100 % kosztów kwalifikowalnych projektu dla organizacji prowadzących badania i upowszechniających wiedzę.
Wydatki kwalifikowalne
Koszty Działania będą rozliczane ryczałtowo, według następujących stawek:
miesięczne całkowite koszty zatrudnienia w przeliczeniu na jeden pełny etat: do 2000 EUR;
inne koszty miesięczne (materiały eksploatacyjne, dojazdy itp.): do 500 EUR.
Czas trwania Działania: od 6 do 12 miesięcy.
Czas pracy: od min. jednej czwartej etatu do max. jednego etatu np. 0,25; 0,5; 1.
Rozpoczęcia realizacji Działania najpóźniej do 31 października 2022 r.
Data rozpoczęcia i zakończenia kwalifikowalności wydatków dla każdego Działania jest określona w umowie o dofinansowanie Działania.
Więcej informacji na temat kwalifikowalności wydatków znajduje się w Guide for Proposers.
Waluta stosowana do rozliczenia kosztów Działania
Do celów prawidłowego określenia wydatków w ramach Działania należy je wskazać w walucie
euro (EUR) i polskich złotych (PLN). Do obliczenia wszystkich kosztów związanych z Działaniem należy stosować kurs wymiany waluty wg Europejskiego Banku Centralnego z dnia uruchomienia Schematu Wsparcia Ukraińskich Naukowców. Umowa o dofinansowanie Działania będzie zawierać maksymalną kwotę dofinansowania wyłącznie w PLN.
Kurs wymiany dla przedsięwzięcia: 1 euro = 4.7023 PLN
Zgodnie z umową o dofinansowanie Działania wszelkie płatności przekazane przez Operatora Programu oraz rozliczenia pomiędzy Operatorem Programu a wykonawcą Działania będą dokonywane wyłącznie w PLN.
Sposób weryfikacji Formularzy realizacji Działania
Sposób weryfikacji Formularzy realizacji Działania złożonych w naborze jest określony w Guide for Proposers oraz Verification criteria of the Form for the action implementation, będących załącznikami do ogłoszenia.
Proces weryfikacji i kryteria wyboru
Ocena polega na weryfikacji formalnej i merytorycznej. Oceny dokonuje Operator Programu. Tylko Formularze realizacji Działania spełniające kryteria a)-e) określone załączniku nr 2. Verification criteria of the Form for the action implementation (Kryteria weryfikacji) są kwalifikowalne. Formularze niekwalifikujące się zostaną pozostawione bez dalszej oceny, bez prawa do odwołania. Wnioskodawca ma prawo ponownie przesłać Formularz realizacji Działania.
W przypadku, gdy Formularz realizacji Działania nie spełnia kryteriów f)-i) określonych załączniku nr 2. Verification criteria of the Form for the action implementation (Kryteria weryfikacji) jest odsyłany do zmiany lub uzupełnienia. Formularz można zmienić/uzupełnić tylko raz. Jeżeli Wnioskodawca nie wprowadzi zmian zgodnie z wezwaniem do uzupełnienia lub wprowadzi zmiany inne niż wnioskowane, lub nie prześle uzupełnionego Formularza realizacji Działania we wskazanym terminie Formularz realizacji Działania uznaje się za niekwalifikowalny i zostaje pozostawiony bez dalszej oceny, bez prawa do odwołania. Wnioskodawca ma prawo ponownie przesłać Formularz realizacji Działania.
We wszystkich kryteriach merytorycznych Formularz realizacji Działania jest weryfikowany uzyskując 1 lub 0 punktów. Jeżeli Formularz realizacji Działania nie spełnia danego kryterium lub nie może być oceniony z powodu stwierdzonych braków lub niekompletnych informacji otrzymuje 0 punktów. Jeżeli Formularz realizacji Działania spełnia kryteria merytoryczne, otrzymuje 1 punkt. Aby zostać zarekomendowanym do dofinansowania, Formularz musi uzyskać 3 punkty tj. spełnić wszystkie kryteria merytoryczne. Niespełnienie któregokolwiek z kryteriów oznacza, że Działanie jest nierekomendowane do dofinansowania. Wnioskodawca ma prawo ponownie przesłać Formularz realizacji Działania.
Scheme: Support for Ukrainian researchers under Bilateral Fund of ‘Applied Research’ Programme wspiera młodych naukowców. W związku z powyższym o kolejności przydzielania środków na Działania zadecyduje data uzyskania tytułu magistra (Магістр) lub specjalisty (Спеціаліст) w Ukrainie (lub innego równorzędnego stopnia uzyskanego poza Ukrainą) badacza tj. w kolejności od najpóźniej uzyskanego tytułu do najwcześniejszej daty uzyskania tytułu.
Warunkiem otrzymania dofinansowania jest zawarcie umowy o dofinansowanie.
System płatności
Płatności określone w umowie o dofinansowanie Działania są realizowane w formie jednej zaliczki na łączną wnioskowaną kwotę i zostanie ona przekazana Wykonawcy w terminie 30 dni od podpisania umowy o dofinansowanie Działania za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Zlecenie płatności składa Operator Programu.
W przypadku uzasadnionych wątpliwości, co do prawidłowego wykonania Działania oraz w szczególnych przypadkach m.in. niejasny stan finansowy, wcześniejsze nieprawidłowości, podejrzenie nadużycia finansowego, po przeprowadzeniu analizy może zostać zastosowany model płatności w postaci zwrotu poniesionych wydatków w Działania.
Więcej informacji na temat systemu płatności znajduje się w załączniku nr 3 Wzór umowy o dofinansowanie.
Składanie formularzy
Wszystkie niezbędne informacje dotyczące planowanego Działania powinny być zawarte w złożonym do OP przez uprawniony podmiot Formularzu realizacji Działania.
Formularz należy złożyć w postaci elektronicznej (kwalifikowany podpis elektroniczny osoby upoważnionej do reprezentowania uprawnionego podmiotu) za pośrednictwem ePUAP na adresy:
/NCBiR/domyślnie
/NCBiR/esp
/NCBiR/SkrytkaESP
Czas trwania przedsięwzięcia
I runda:
Zgłoszenie elektroniczne za pośrednictwem ePUAP należy składać od dnia otwarcia I rundy naboru: 24 czerwca 2022 r.
Termin składania Formularzy realizacji Działania w ramach I rundy naboru upływa 25 lipca 2022 r. 11:00 CET.
II runda:
Termin składania Formularzy realizacji Działania w ramach II rundy upływa 25 sierpnia 2022 r. 11:00 CET.
W ramach III rundy zgłoszenie elektroniczne za pośrednictwem ePUAP należy składać od dnia 25 lipca 2022 r. 11:00 CET.
Ocena i selekcja wniosków nastąpi miesiąc po uruchomieniu każdej z rund Schematu Wsparcia Ukraińskich Naukowców. Proces naboru będzie powtarzany co miesiąc, aż do wyczerpania budżetu.
III runda:
Termin składania Formularzy realizacji Działania w ramach III rundy upływa 26 września 2022 r. 11:00 CET.
W ramach II rundy zgłoszenie elektroniczne za pośrednictwem ePUAP należy składać od dnia 25 sierpnia 2022 r. 11:00 CET.
IV runda:
Termin składania Formularzy realizacji Działania w ramach IV rundy upływa 26 października 2022 r. 11:00 CET.
W ramach IV rundy zgłoszenie elektroniczne za pośrednictwem ePUAP należy składać od dnia 26 września 2022 r. 11:00 CET.
V runda:
Termin składania Formularzy realizacji Działania w ramach V rundy upływa 28 listopada 2022 r. 11:00 CET.
W ramach V rundy zgłoszenie elektroniczne za pośrednictwem ePUAP należy składać od dnia 26 października 2022 r. 11:00 CET.
Dokumenty naboru
Monitorowanie realizacji Działania
Akty prawne
Regulation on the implementation of the European Economic Area (EEA) 2014-2021, hereinafter referred to as ‘Regulation’;
Regulation on the implementation of the Norwegian Financial Mechanisms 2014-2021;
Guideline for Research Programmes – rules for the establishment and implementation of programmes falling under the Programme Area “Research”,
Bilateral Guideline - EEA and Norwegian Financial Mechanisms 2014 – 2021;
Programme Agreement between the Financial Mechanism Committee and Norwegian Ministry of Foreign Affairs and the Ministry of Investment and Economic Development of the Republic of Poland for the financing of the Programme “Applied Research”;
ustawa z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju;
ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 września 2010 r. w sprawie szczegółowego trybu realizacji zadań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Pytania i zapytania do Operatora Programu
W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z:
Dominika Jasińska - biuro: +48 22 39 07 417
W sprawach dotyczących Schematu Wsparcia Ukraińskich Naukowców w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej w kontaktach z OP należy używać następującego adresu e-mail: norwaygrants-at-ncbr.gov.pl