W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusze EOG i Fundusze Norweskie przyczyniają się do realizacji misji UE

23.11.2023

Synergia pomiędzy misjami programu Horyzont Europa a programami realizowanymi w ramach Funduszy Norweskich i EOG była tematem konferencji “EEA and Norway Grants contributions to EU Missions on Adaptation to climate as well as climate-neutral and smart cities”, która odbywała się w dniach 21-22 listopada.

dyrektor

NCBR zorganizował konferencję w ramach Programu „Badania Stosowane” w ramach Funduszy Norweskich i EOG wraz z Research Council of Norway. Program „Badania Stosowane” to największy międzynarodowy program Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ma budżet 81 mln euro, 50 projektów bilateralnych i 31 projektów w ramach programu małych grantów dla kobiet naukowców. To drugi program badawczy w ramach funduszy norweskich i EOG, w którym NCBR jest Operatorem. Nasza konferencja była jednym z serii spotkań międzynarodowych, na których odbywa się transfer wyników prac realizowanych ze wsparciem funduszy norweskich i EOG do Horyzontu Europa, konkretnie zaś do misji Horyzontu Europa. Misje UE to zobowiązanie do rozwiązywania głównych wyzwań społecznych, takich jak walka z rakiem, przystosowanie się do zmiany klimatu, ochrona oceanów, życie w bardziej ekologicznych miastach oraz zapewnienie zdrowej gleby i żywności. Każda misja ma funkcjonować jako zbiór działań – takich jak projekty badawcze, środki polityczne, a nawet inicjatywy ustawodawcze – dążących do osiągnięcia wymiernego celu, którego nie można zrealizować za pomocą pojedynczych działań. Misje przyczynią się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, Europejskiego Planu Walki z Rakiem oraz Celów Zrównoważonego Rozwoju.

NCBR współpracuje z Operatorami Programów z innych krajów – z Rumunii, Czech, Portugalii oraz krajów bałtyckich – Estonii, Łotwy i Litwy. Owocem tej współpracy jest m.in. cykl konferencji poświęconych synergii z misjami w różnych krajach-beneficjentach Konferencja była częścią tego cyklu. Do tej pory odbyły się spotkania w Rumunii – misja „Rak”, w Czechach – misja „Zdrowa gleba i żywność” oraz w Portugalii – misja „Oceany”. Jako największy program finansowany ze środków norweskich i EOG zamknęliśmy cykl misjami klimatyczną i miejską. – Obecnie skutki zmian klimatycznych zaczynają być odczuwalne zarówno przez opinię publiczną, jak i decydentów politycznych, wywołując głębokie obawy społeczne. W rezultacie wcześniej niepopularne decyzje dotyczące redukcji emisji mogą stać się łatwiejsze do podjęcia. Z drugiej strony, urbanizacja jest jednym ze starszych trendów, ale obecnie nabiera nowych cech. Powszechnie wiadomo, że do 2030 r. ponad dwie trzecie światowej populacji będzie mieszkać w miastach, co oznacza wzrost o 55% w porównaniu z dniem dzisiejszym. Misje UE to nowy sposób na wprowadzenie konkretnych rozwiązań dla niektórych z naszych największych wyzwań. – powiedział dyrektor Centrum Jacek Orzeł otwierając konferencję.

Dzielimy się doświadczeniami

Zaproszenie na konferencję przyjęły Benedicte Løseth, Dyrektor Wykonawczy, Dział ds. Internacjonalizacji w Research Council of Norway  oraz Ragna Fidjestøl, Dyrektor Zarządzający w Biurze Mechanizmów Finansowych w Brukseli, jak również przedstawiciele Komisji Europejskiej. W pierwszym dniu konferencji dzieliliśmy się doświadczeniami z przygotowań i wdrażania misji między Polską a Norwegią. Zadaniem wydarzenia było sieciowanie środowiska programów badawczych finansowanych ze środków norweskich. Do udziału w wydarzeniu zaproszone zostały wszystkie projekty „norweskie”, których badania są powiązane z tematyką misji miejskiej i klimatycznej. Drugi dzień „oddaliśmy” działom NCBR, które uczestniczą w projekcie TRAMI – Działowi Krajowego Punktu Kontaktowego i Działowi Wsparcia Polskich Podmiotów w Brukseli. TRAMI to finansowany przez UE projekt skupiający się na wsparciu działania Misji UE poprzez tworzenie społeczności praktyków, wymianę wiedzy i oferowanie wzajemnego uczenia się.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}