HyBiCo
Celem projektu było opracowanie nowych hybrydowych kompozytów wytwarzanych technologią wtrysku wzmacnianych krótkimi włóknami pochodzącymi z surowców naturalnych, odpowiadając tym samym na zapotrzebowanie na lekkie konstrukcyjne materiały o wysokiej wytrzymałości
Tytuł projektu
High performance short-fibre biobased hybrid composites for injection moulding (HyBiCo)
Wysokowytrzymałe kompozyty hybrydowe do przetwórstwa wtryskowego wzmacniane włóknami z surowców naturalnych (HyBiCo)
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (koordynacja)
- Ekotex Sp. z o.o.
- DTJ Sp. z o.o.
- Gamaplast K.J. Gamalczyk i Wspólnicy sp. k
- Riga Technical University
- Kaunas University of Technology
Nazwa programu
Projekty międzynarodowe
Konkurs
M-ERA.NET Joint Call 2016
Wartość projektu
545 000 EUR
Wartość dofinansowania
523 000 EUR
Okres realizacji projektu
od 01.03.2017 r. 01.03.2020 r.
Poznajcie nasz zespół
ZUT w Szczecinie:
- prof. dr hab. inż. Andrzej Błędzki – koordynatora
- dr inż. Piotr Franciszczak – główny wykonawca
Ekotex:
- mgr inż. Marek Radwański
DTJ:
- mgr Damian Kaminiarz
Gamaplast:
- mgr inż. Michał Gamalczyk
Zobacz efekt naszej pracy
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Celem projektu było opracowanie nowych hybrydowych kompozytów wytwarzanych technologią wtrysku wzmacnianych krótkimi włóknami pochodzącymi z surowców naturalnych, odpowiadając tym samym na zapotrzebowanie na lekkie konstrukcyjne materiały o wysokiej wytrzymałości. Opracowano dwa rodzaje kompozytów:
- W pierwszym opracowanym kompozycie polipropylenowym zastosowano wzmocnienie hybrydowe w postaci włókien z regenerowanej celulozy oraz mikrowłókien lignocelulozowych – mączki drzewnej oraz mikrowłókien pozyskanych z łusek zbożowych. Hybrydyzacja ta przyczynia się do obniżenia kosztu materiałowego oraz zwiększa udział wzmocnienia pochodzenia naturalnego. Wyeliminowany został też problem kruchości charakterystyczny dla kompozytów wzmacnianych mączką drzewną (tzw. WPC).
- Drugi rodzaj opracowanego kompozytu to polipropylen wzmacniany włóknami poliestrowymi PET, przy czym możliwe jest zastosowanie r-PET z recyklingu raz bio-PET. Kompozozyt ten charakteryzuje się bardzo dużą udarnością i łatwym przetwórstwem.
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
Opracowane materiały mogą być w łatwy sposób wdrożone do produkcji w każdej wtryskowni, co zostało potwierdzone wtryskiem wyrobów demonstracyjnych w firmie Gamaplast. Są one dedykowane firmom poszukujących nowych rozwiązań materiałowych w swoich wyrobach. W tym wyrobów biobased oraz wyrobów o podwyższonej udarności. Zastosowanie włókien z regenerowanej celulozy, mikrowłókien lignocelulozowych i włókien PET zamiast włókien szklanych ułatwia utylizację opracowanych kompozytów poprzez recykling energetyczny.
Przewidujemy prezentację projektu podczas tegorocznej 11 edycji Targów KOMPOZYTY-EXPO w Krakowie w dniach 28-29 września 2022. W przypadku dwóch lat nie było tej możliwości.
Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?
Różne przepisy i regulacje biurokratyczne. Dodatkowe utrudnienia wynikły również z różnych zmiennych restrykcji podczas okresu pandemii. Jednak dzięki efektywnej współpracy kierownictwa uczelni i zarządów partnerskich firm wspomniane utrudnienia zostały pokonane i cele projektu zostały w pełni zrealizowane bez istotnych przekroczeń limitu czasowego.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
Nie poddawać się, jeśli nie uda się uzyskać dofinansowania przy pierwszej próbie aplikowania, tylko próbować w kolejnych edycjach.
Szczególnie istotny jest właściwy dobór partnerów do projektu - należy zwrócić uwagę nie tylko na możliwości wykonania przez partnerów (uczelnie, firmy), ale także na ich rolę i zadania w innych poprzednich projektach. Wskazane jest również, aby do tego typu badawczo-technologicznych projektów włączyć przynajmniej kilku „sprawdzonych” w bezpośredniej współpracy partnerów w poprzednich projektach.