W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

I Konferencja Naukowo-Techniczna „Oczyszczalnie Przyszłości” z udziałem NCBR

I Konferencja Naukowo-Techniczna „Oczyszczalnie Przyszłości” z udziałem NCBR
2022-09-13 
2022-09-14 

, Warszawa 
  • KIEDY

    13 września 2022 (wtorek) - 14 września 2022 (środa)

    DODAJ DO KALENDARZA
  • GDZIE

    Warszawa

Po sukcesie zeszłorocznego webinarium „Oczyszczalnia Przyszłości” firma BMP Sp. z o.o., wydawca magazynu i portalu „Kierunek Wod-Kan”, zaprasza do uczestnictwa, tym razem na żywo, w I Konferencji Naukowo-Technicznej „Oczyszczalnie Przyszłości”. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

I Konferencja Naukowo-Techniczna „Oczyszczalnie Przyszłości” z udziałem NCBR

Wydarzenie odbędzie się w dniach 13-14 września br. w Warszawie. Gospodarzem Honorowym konferencji jest Hydrosfera Józefów Sp. z o.o.

Szczególnie polecamy pierwszy panel dyskusyjny: „Jaka powinna być oczyszczalnia przyszłości?”. W jego trakcie prelekcję wygłosi Marek Świdowicz z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, kierownik projektu „Oczyszczalnia przyszłości”, realizowanego dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Tytuł wystąpienia naszego eksperta brzmi: „Przedsięwzięcie Oczyszczalnia przyszłości, czyli opracowanie i wdrożenie innowacyjnych technologii dla oczyszczalni ścieków”.

Opracowana w ramach przedsięwzięcia NCBR oczyszczalnia usunie kilkanaście różnego rodzaju problematycznych mikrozanieczyszczeń najczęściej występujących w ściekach. Wytypowano je przy współpracy z naukowcami z Politechniki Gdańskiej.

Jak wskazują eksperci, w klasycznej oczyszczalni osad czynny jest w stanie zatrzymać 30% zanieczyszczeń, pozostałe 70% przepływa dalej i z oczyszczonym ściekiem trafia do rzek. Tymczasem oczyszczalnia przyszłości zredukuje zanieczyszczenia o ponad 90%, a ilość farmaceutyków o przynajmniej połowę (przy czym najlepsi wykonawcy deklarują poziom ok. 90%). Dzięki bardzo dużemu odzyskowi substancji biogennych ścieki staną się też źródłem cennych surowców. Odzyskane z nich fosfor i azot będą mogły być wykorzystywane w rolnictwie do wytwarzania nawozów i ulepszania gleby, a niektóre surowce – w budownictwie, np. przy budowie dróg i placów.

Woda może zaś służyć do celów przemysłowych bądź gospodarczych. Projekt, wpisujący się w strategię Europejskiego Zielonego Ładu, zakłada, że przynajmniej połowa wody trafiającej do oczyszczalni nie spłynie po oczyszczeniu do cieków wodnych, lecz będzie wykorzystana ponownie. Po więcej szczegółów zapraszamy na konferencję.

W trakcie wydarzenia będzie też mowa m.in. o innowacyjnych rozwiązaniach dla oczyszczalni ścieków oraz wdrożonych już technologiach przetwarzania osadów ściekowych.

Drugiego dnia planowana jest wycieczka techniczna do oczyszczalni ścieków w Józefowie.

WIĘCEJ INFORMACJI I REJESTRACJA

PATRONAT NCBR

PROGRAM

{"register":{"columns":[]}}