II Konferencja Oczyszczalnie Przyszłości w Białymstoku
II Konferencja Oczyszczalnie Przyszłości w Białymstoku
2023-09-13
,
-
KIEDY
13 września 2023 (środa)
DODAJ DO KALENDARZA
,,Nigdy nie zadowalać się zrobionym, zawsze iść dalej” – ten cytat Stanisława Lema z książki ,,Astronauci” przyświeca II edycji Konferencji Oczyszczalnie Przyszłości, zorganizowanej przez firmę BMP, wydawcę magazynu ,,Kierunek WOD-KAN”.
Gospodarz Honorowy – Wodociągi Białostockie – zaprasza 13-14 września br. na branżowe spotkanie w Białymstoku. W jego trakcie rozmawiać będziemy o tym, jak rzeczywiście powinna wyglądać oczyszczalnia.
W programie 4 panele tematyczne i wycieczka techniczna!
Prelegenci podzielą się doświadczeniami wynikającymi z codziennych dobrych praktyk w oczyszczalniach, przedstawią koncepcje i kierunki, w jakich podążają dziś technologie.
Będzie też mowa o tym, czy możliwe jest zaprojektowanie energooszczędnej oczyszczalni na etapie jej koncepcji oraz o odzysku energii i obniżeniu energochłonność procesów technologicznych.
Oczyszczalnia Przyszłości NCBR wśród oczyszczalni przyszłości
14 września o godz. 10:00 Marek Świdowicz, kierownik projektu z Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami NCBR, zaprasza na swoją prezentację: „Usuwanie biogenów, mikrozanieczyszczeń, odzysk energii... – czyli nowe wyzwania dyrektywy ściekowej a projekt Oczyszczalnia Przyszłości”.
Przedsięwzięcie badawcze NCBR „Oczyszczalnia Przyszłości”, finansowane ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój, skupia się na nowym spojrzeniu na strumień ścieków komunalnych jako na zasoby wody, energii i surowców wtórnych, przy jednoczesnym zachowaniu podstawowych wymogów zakładów oczyszczania ścieków, takich jak zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego oraz optymalizacja kosztów eksploatacji oczyszczalni.
Innowacje wypracowane w ramach przedsięwzięcia umożliwią usuwanie mikrozanieczyszczeń obecnych w ściekach oczyszczonych kierowanych do rzek, a także efektywne zagospodarowanie osadów pościekowych. Odzyskane pierwiastki biogenne ograniczą w efekcie obciążenia cieków wodnych tymi substancjami.
Innowacją będzie zapewnienie obiegu zamkniętego biogenów w naturze, co umożliwi ograniczenie produkcji nawozów sztucznych i budowę ekologicznego rolnictwa przy ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, jak również zapewnienie obiegu zamkniętego wody w przemyśle i w infrastrukturze komunalnej miasta. Inspiracją do tych działań jest Europejski Zielony Ład.