W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

III konkurs w ramach Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Nowe technologie w zakresie energii”

III konkurs w ramach Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Nowe technologie w zakresie energii”
2024-09-16 
 

, 

Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zaprasza do zapoznania się z zasadami III konkursu Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Nowe technologie w zakresie energii”-NTE

NTE

Alokacja przewidziana na III konkurs to łącznie 400 mln zł. Zakres tematyczny konkursu obejmuje realizację zadań badawczo-rozwojowych o dużym potencjale innowacyjnym i wysokim stopniu zaawansowania technologii w poniższych 2 obszarach technologicznych:

OBSZAR TEMATYCZNY nr T2- Energetyka wiatrowa na lądzie i na morzu-200 mln zł

T2.1. Energetyka wiatrowa na lądzie.

T2.1.1 Inteligentna farma wiatrowa.

T2.1.2. Rozwój technologii utylizacji lub recyklingu komponentów elektrowni wiatrowych.

T2.2 Morska energetyka wiatrowa.

T2.2.1. Pierwsza pływająca turbina wiatrowa na Bałtyku.

T2.2.2. Technologie służące budowie Morskich Farm Wiatrowych (MFW).

OBSZAR TEMATYCZNY nr T6 -Energetyczne wykorzystanie ciepła geotermalnego (geotermia)- 200 mln zł

T.6.1. Kogeneracyjny układ geotermalny.

T6.2. Instalacja wykorzystująca wody geotermalne do magazynowania energii elektrycznej przy wykorzystaniu zintegrowanego wytwarzania ciepła, chłodu i energii elektrycznej.

T6.3. Wykorzystanie energii i wód geotermalnych w rolnictwie/przetwórstwie rolno-spożywczym w Polsce.

T6.4. Technologie z zakresu inżynierii złożowej dla poprawy efektywności eksploatacji złóż geotermalnych – zwiększenia produktywności/chłonności odwiertów, umożliwiające eksploatację i wykorzystanie średnio i wysoko mineralizowanych wód geotermalnych.

T6.5. Technologie umożliwiające eksploatację i wykorzystanie niskotemperaturowych wód geotermalnych w niskotemperaturowych systemach grzewczych.

T6.6. Technologia wykorzystująca sczerpane złoża węglowodorów do pozyskiwania energii geotermalnej lub magazynowania energii.

T6.7. Sztuczna inteligencja w optymalizacji pozyskiwania energii geotermalnej dla poprawy efektywności istniejących ciepłowni geotermalnych.

{"register":{"columns":[]}}