Inauguracja projektu „Uczelnie Przyszłości”
Inauguracja projektu „Uczelnie Przyszłości”
2023-04-12
Uniwersytet Śląski w Katowicach,
-
KIEDY
12 kwietnia 2023 (środa)
DODAJ DO KALENDARZA
-
GDZIE
Uniwersytet Śląski w Katowicach
12 kwietnia br. odbędzie się inauguracja wspólnego projektu NCBR oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach „Uczelnie Przyszłości – nowe możliwości w zakresie kształcenia”, którego uczestniczkami i uczestnikami będzie dwadzieścioro studentek i studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Reprezentanci piętnastu kierunków z pięciu wydziałów, będą realizować autorskie projekty innowacyjno-wdrożeniowe wykorzystując wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne pozyskane podczas studiów i indywidualnej pracy z mentorem.
„Uczelnie przyszłości” to pakiet kompleksowych działań podjętych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach, finansowanych ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). To program, który uwzględnia stojące przed Europą długofalowe wyzwania związane z globalizacją, rozwojem ekonomicznym, zjawiskami demograficznymi, czy inwestycjami w kapitał ludzki.
Pierwszy etap rekrutacji do projektu zakończył się 20 marca. Studenci i studentki, którzy zgłosili się do projektu wykazali się nie tylko kreatywnością, ale i perspektywicznym myśleniem oraz odpowiedzialnością w kontekście zrównoważonego rozwoju. Za realizację autorskiego pomysłu, każda osoba uczestnicząca w programie otrzyma sześć punktów ECTS, a środki finansowe zaplanowane w projekcie na działania wdrożeniowe będą wsparciem w realizacji nawet najbardziej odważnych pomysłów przyszłości. Całkowita wysokość stypendium dla każdego z uczestników wynosi 10 000 zł.
W ramach projektu „Uczelnie Przyszłości” powstaną między innymi:
- „FRIENDLY SOLAR”, czyli system wykorzystujący sztuczną inteligencję do predykcji nasłonecznienia w danej lokalizacji geograficznej z dokładnością do godziny. Narzędzie to umożliwi również optymalizację zarządzania domową energią w celu minimalizowania jej kosztów oraz zużycia paliw kopalnianych;
- Film promujący równość i różnorodności pt. „Nie podstawiaj mi nogi – o wyrównywaniu szans”.
Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, poprzez opracowanie przez NCBR wspólnie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach nowoczesnego, modelowego i skalowalnego rozwiązania systemowego do zastosowania w procesie kształcenia na poziomie wyższym, wspierającego podnoszenie wśród studentów kluczowych kompetencji przyszłości, z naciskiem na rozwiązywanie problemów i krytyczne myślenie. W efekcie wraz z tym projektem NCBR proponuje rozwiązanie o charakterze systemowym, które wdrożone przez polskie uczelnie wpłynie pozytywnie na rozwój jakości i skuteczności kształcenia młodych ludzi, potrzebujących kompetencji do tworzenia rozwiązań odpowiadających na wyzwania przyszłości, zarówno jako pracownicy firm, jak i samodzielni przedsiębiorcy.
Projekt „Uczelnie Przyszłości – nowe możliwości w zakresie kształcenia” projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego; Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój; Oś priorytetowa: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju.