W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja o zmianie przepisów dotyczących udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

25.01.2024

KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy o nowelizacji rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (dalej: „rozporządzenie nr 651/2014”) oraz o wejściu w życie z dniem 5 grudnia 2023 r. rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 1 grudnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (Dz. U. poz. 2627, dalej: „rozporządzenie MFiPR”).

Zgodnie z treścią rozporządzenia MFiPR zmianie ulegają przepisy dot. udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W szczególności oznacza to:

  1. konieczność złożenia „Oświadczenia o niepodleganiu wykluczeniu z ubiegania się o dofinansowanie z tytułu sankcji”, bowiem pomoc publiczna nie może zostać udzielona przedsiębiorcy, o którym mowa w § 1 pkt 4 rozporządzenia MFiPR.
  2. że, na podstawie § 1 pkt 7 rozporządzenia MFiPR, w ślad za znowelizowanym art. 25 ust. 3 lit. e rozporządzenia nr 651/2014, koszty pośrednie (O) podmiotu, któremu udzielana jest pomoc publiczna mogą być rozliczane stawką ryczałtową w wysokości do 20% wszystkich kosztów bezpośrednich (ponoszonych w ramach badań podstawowych, badań przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych oraz studium wykonalności1) włączając w to koszty podwykonawstwa.
  3. wyłączenie kosztów „Inne koszty operacyjne” z katalogu Pozostałych kosztów bezpośrednich (Op) dla podmiotów, którym udzielana jest pomoc publiczna (w związku z czym koszty materiałów, środków eksploatacyjnych i podobnych produktów ponoszonych bezpośrednio w związku z realizacją merytorycznego celu projektu objętego pomocą publiczną kwalifikowalne będą w ramach kosztów pośrednich).

Zarówno dla organizacji badawczych/innych podmiotów, których dofinansowanie na realizację projektu nie stanowi pomocy publicznej, jak również dla przedsiębiorstw w ramach prac przedwdrożeniowych – pomoc de minimis, wartość kosztów pośrednich wskazanych we wniosku o dofinansowanie, jak również katalog kosztów kwalifikowalnych, nie ulega zmianie.

Zmiana nie obejmuje również projektów w ramach FENG i FERS.

W związku z wejściem w życie ww. rozporządzenia zmianie ulegnie dokumentacja konkursowa w konkursach, w których wciąż toczy się postępowanie konkursowe lub nie została zakończona procedura odwoławcza.

Szczegółowe informacje na temat zakresu zmian oraz trybu dalszego postępowania publikowane będą w aktualnościach poszczególnych konkursów.

 

[1] W zależności od określonego w regulaminie konkursu katalogu prac.

{"register":{"columns":[]}}