Informacja o zmianie przepisów dotyczących udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
18.07.2024
Uprzejmie informujemy, że od dnia 19 czerwca 2024 r. obowiązuje znowelizowane rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 sierpnia 2020 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (Dz. U. poz. 1456 z późn. zm., dalej: „rozporządzenie MNSiW”), z uwagi na wejście w życie rozporządzenia Ministra Nauki z dnia 12 czerwca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (Dz. U. poz. 895, dalej: „rozporządzenie zmieniające”).
Ww. nowelizacja rozporządzenia MNiSW dostosowuje przepisy dotyczące udzielania pomocy de minimis do nowego rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 2023/2831 z 15.12.2023), zwanego dalej „rozporządzeniem nr 2023/2831”.
Zgodnie z aktualną treścią rozporządzenia MNiSW zmianie ulegają przepisy dot. udzielania pomocy publicznej – pomocy de minimis za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W szczególności oznacza to:
- zmianę wysokości całkowitej kwoty pomocy de minimis, jaka może być przyznana przez jedno państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu w okresie 3 lat, do kwoty 300 000 EUR;
- zmianę sposobu obliczania 3-letniego okresu przy sumowaniu limitu de minimis, do ustalania dostępnego przedsiębiorstwu limitu pomocy de minimis bierze się pod uwagę 3 minione lata;
- usunięcie odrębnego limitu pomocy de minimis w sektorze transportu drogowego towarów – pomoc de minimis w rozumieniu rozporządzenia nr 2023/2831 może być udzielana przedsiębiorcom działającym w sektorze transportu drogowego towarów do limitu 300 000 EUR.
W związku z powyższym na wezwanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i w wyznaczonym przez nie terminie przedsiębiorca, który przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego, złożył wniosek o udzielenie pomocy de minimis w ramach trwającego naboru, zobowiązany jest do złożenia bądź uzupełnienia zaświadczenia albo oświadczenia, o których mowa w § 9 ust. 4 pkt 2 lit. a znowelizowanego rozporządzenia MNiSW.
Do czasu wprowadzenia nowych wzorów Formularza informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis oraz Zaświadczenia o pomocy de minimis, wydawanego na podstawie art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 702), konieczne jest stosowanie dotychczasowych wzorów.
Uwaga!
1. W ramach projektów fazowanych - Beneficjenci (przedsiębiorcy), z którymi nie została dotychczas zawarta umowa, zostaną wezwani do złożenia aktualnych formularzy lub uzupełnienia niezbędnych informacji przed zawarciem umowy.
2. W ramach projektów fazowanych - Beneficjenci (przedsiębiorcy), z którymi została zawarta umowa, zostaną wezwani do złożenia aktualnych formularzy po zatwierdzeniu raportu z fazy.
3. W ramach projektów niefazowanych - Wnioskodawcy (przedsiębiorcy), którym nie wydano decyzji o przyznaniu finansowania, zostaną wezwani do złożenia aktualnych formularzy lub uzupełnienia niezbędnych informacji przed wydaniem ww. decyzji.
- Informujemy także, iż nowelizacja rozporządzenia MNiSW nie umożliwia zwiększenia wnioskowanej kwoty pomocy de minimis w już złożonych wnioskach o dofinansowanie - maksymalna wartość dofinansowania w zakresie pomocy de minimis określana jest każdorazowo w dokumentacji konkursowej.
Przedmiotowe zmiany znajdują się w rozporządzeniu zmieniającym.
- Dodatkowo informujemy, iż w świetle rozporządzenia nr 2023/2831 Państwa członkowskie mają zapewnić, aby od 1 stycznia 2026 r. dane dotyczące udzielonej pomocy de minimis były rejestrowane w centralnym rejestrze na poziomie krajowym lub unijnym. Informacje zawarte w centralnym rejestrze obejmują identyfikacyjne dane beneficjenta, kwotę pomocy, datę przyznania wsparcia, organ udzielający pomocy, formę wsparcia oraz sektor zgodny z klasyfikacją statystyczną działalności gospodarczej w Unii Europejskiej ("NACE"). Procedura utworzenia centralnego rejestru zakłada łatwy dostęp publiczny do zawartych informacji, jednocześnie spełniając wymogi przepisów Unii dotyczących ochrony danych, w tym możliwość pseudonimizacji konkretnych wpisów, gdy to konieczne. Z pełną treścią Rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie pomocy de minimis, mogą Państwo zapoznać się na stronie Eur-lex, pod poniższym linkiem: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=OJ:L_202302831.
Obecnie w Polsce nie istnieje jeden centralny rejestr pomocy de minimis, aczkolwiek zarówno wnioskujący o nową pomoc, jak i podmioty udzielające pomocy mogą posiłkować się danymi zawartymi w systemach SRPP (http://srpp.minrol.gov.pl) oraz SUDOP (https://sudop.uokik.gov.pl).
Wyszukiwarka pomocy dostępna w systemie SRPP pozwala wyszukać informacje o pomocy de minimis w rolnictwie, udzielonej zgodnie z rozporządzeniem 1408/2013 oraz o pomocy de minimis w rybołówstwie, udzielonej zgodnie z rozporządzeniem 717/2014, natomiast wyszukiwarka w systemie SUDOP pozwala wyszukać informacje o pozostałej pomocy de minimis tj. udzielonej zgodnie z rozporządzeniami 1407/2013, 360/2012, 2023/2831 oraz 2023/2832.