InnerWeb
InnerWeb - system administracji i monitorowania e-pozwoleń w zakładach przemysłowych
Tytuł projektu
InnerWeb - system administracji i monitorowania e-pozwoleń w zakładach przemysłowych
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
InnerWeb Sp. z o.o.
Nazwa programu
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
Konkurs
Program BRIdge Alfa, w ramach inwestycji Funduszu VC Link (z konkursu_1/1.3.1/2017)
Wartość projektu
1 030 000,00 PLN
Wartość dofinansowania
824 000,00 PLN
Okres realizacji projektu
Od 26.02.2021 do 31.03.2022 r.
Poznajcie nasz zespół
Zobacz efekt naszej pracy
Posiadamy innowację w skali światowej – system IT oparty o geolokalizację wewnątrz zakładu. InnerWeb® wprowadza Postęp w organizacji pracy także przy współpracy z firmami zewnętrznymi.
W kilka tygodni, bez zatrzymywania procesu produkcji, przekształcamy zakład przemysłowy do miana Fabryki 4.0. Instalujemy nasze radiolatarnie w technologii Bluetooth, dzięki czemu każda maszyna/lokalizacja na hali posiada swoją historię prac, dostęp do dokumentacji (instrukcje, schematy, zdjęcia), listę zagrożeń podczas pracy i wymaganych środków ochrony osobistej, listę cyklicznych prac jakie należy w danej lokalizacji wykonać. InnerWeb® oparty jest na wbudowanych e-Pozwoleniach na pracę z podpisem biometrycznym więc każdy pracownik w kilka chwil może wystawić pozwolenie na pracę, które zezwala na realizację prac serwisowych, naprawczych i modernizacyjnych przy maszynach na hali produkcyjnej. InnerWeb® działa przy weryfikacji miejsca pracy przez przeszkolony personel i potwierdza obecność pracowników w lokalizacjach gdzie prowadzone są prace. Kontrolowane są również terminy ważności uprawnień zezwalających do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. Perełką systemu InnerWeb® jest ochrona PRZED-pożarowa, która generuje alarm gdy pracownicy oddalą się z miejsca pracy z ogniem i pozostawią go bez nadzoru. InnerWeb® monitoruje „żywą tkankę” zakładu – czyli pracowników jak również narzędzia i urządzenia peryferyjne będące w ruchu. InnerWeb® to potężne narzędzie w rękach inżynierów i specjalistów w środowisku przemysłowym. Codzienne czynności, które do nie dawna zajmowały od kilku do kilkudziesięciu minut – zajmują teraz od kilku do kilkunastu sekund.
Uzyskanie takiego efektu wzrostu produktywności przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa pracowników oraz całego zakładu jest najcenniejszym efektem pracy Zespołu InnerWeb.
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Naszym głównym celem była redukcja czasu potrzebnego na przygotowanie pozwoleń na pracę. Proces ten w większości dużych zakładów na świecie zajmuje od 30 min do nawet 1 godziny. Automatyzacja zredukowała ten czas o 92%.
Proces automatyzacji pozwolił rozwiązać problem uprawnień pracowników do pracy. To InnerWeb® dba o to aby pracownicy posiadali aktualne uprawnienia zezwalające do pracy. Automatyzacja pozwoliła rozwiązać problem stałego nadzoru nad miejscem pracy. Ochrona PRZED-pożarowa jest wbudowana w InnerWeb® i można ją wykorzystywać również w pracach w zagłębieniach czy też w miejscach pracy z asekuracją drugiej osoby. Posiadany system geolokalizacji umożliwił rozwiązanie problemu braku wiedzy o tym kto i gdzie w danej chwili prowadzi prace na terenie zakładu. Rozwiązaliśmy problem szukania dokumentacji do maszyn, schematów i innych potrzebnych dokumentów. Teraz stojąc przy maszynie w aplikacji mamy do nich dostęp. Geolokalizacja pozwoliła również monitorować gdzie znajdują się oznaczone narzędzia i urządzenia peryferyjne takie jak formy wtryskowe, termoregulatory, przepływomierze, podesty, drabiny, specjalistyczny sprzęt itd. Problem poszukiwania narzędzi dzięki InnerWeb® staje się dużo łatwiejsze. Kontrola obecności pozwala monitorować czas pracy firm zewnętrznych co rozwiązuje problem nadzoru i weryfikacji zakresu prac ujętych w zamówieniu. Rozwiązuje to problem przygotowywania i weryfikacji list prac awaryjnych i zlecanych nagle, które nie przeszły procesu ofertowania. InnerWeb® rozwiązał też problem czasochłonności zgłaszania awarii, potrzeb zakupowych, pomysłów, zadań i skrócił ten proces do kilku sekund dodając do niego zdjęcia, które bardzo wymownie wskazują czego dotyczy dane zgłoszenie.
Z innych ciekawych zastosowań InnerWeb® jest monitorowanie procesu ewakuacji pracowników oraz proces ich automatycznego liczenia. Możliwość monitorowania pracowników pracujących w pojedynkę i ich bezruchu szczególnie w czasie prac na 2 i 3 zmianie oraz w dni wolne.
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
Początkowo InnerWeb® skierowany był do dużych zakładów produkcyjnych i kombinatów przemysłowych, w których pracuje od kilkuset do kilku tysięcy pracowników. W takich zakładach korzyści łatwo zmierzyć. Obecnie jest atrakcyjny również dla średnich przedsiębiorstw.
Po zakończeniu pracy nad Algorytmami Ewolucyjnymi, które odpowiadają za dokładność lokalizacyjną wewnątrz sieci radiolatarni iBeacon (BLE) w zakładzie – stworzony moduł obliczeniowy będzie można wykorzystać również w innych sektorach gospodarki np. w budynkach użyteczności publicznej (dworce, lotniska, galerie handlowe, muzea itp.). Celem naszych badań jest uzyskanie dokładności lokalizacji poniżej 1m.
Na InnerWeb® skorzystają głównie ludzie – pracownicy w zakładach przemysłowych, inżynierowie i specjaliści. To oni każdego dnia wykonują powtarzalne monotonne czynności, które niewiele wnoszą a zajmują cenny czas. Technologia powinna wspierać ludzi i być tańsza od przestarzałych procedur.
Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?
Pierwszym z wyzwań było zrozumienie i dogłębne przestudiowanie jak zachowuje się sygnał z radiolatarni BLE zarówno pod względem fizycznym jak i zarządzania nim w aplikacjach mobilnych. Istnieje niewiele udostępnionych opracowań i opisów tego problemu. Większość pracy musieliśmy wykonać sami co zbudowało i umocniło nasz know-how.
Kolejnym wyzwaniem było znalezienie sposobu aby ruch pracowników i obiektów czasu rzeczywistego móc prezentować nie tylko w uproszczony sposób jako widok „z góry”, ale również w sposób odpowiadający obecnej technologii. Wykorzystaliśmy do tego wbudowany LIDAR w najnowszych urządzeniach mobilnych, który pozwala nam skanować wewnętrzne przestrzenie oraz linie produkcyjne. Technologia ta pozwala w łatwy sposób przygotować wirtualny bliźniak całego zakładu, na który nanosimy dane pochodzące z InnerWeb®. Trudność tego wyzwania polegała na stworzeniu platformy, która agreguje chmury punktów i łączy je w jedną chmurę przy zachowaniu bardzo dużej dokładności.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
Wiedz, że sama decyzja o szukaniu wsparcia dla Twojego projektu to już 50% sukcesu. Przed Tobą jeszcze wiele miesięcy pracy, pisania wniosków, harmonogramów i rozmów aby do tego doprowadzić. Bądź wytrwały – to cecha najlepszych przedsiębiorców. Trzeba próbować nawet po kilka razy – to część całego procesu. Pamiętaj, że czas i tak upłynie. Jeżeli Twój pomysł zostanie wyróżniony lub nagrodzony w konkursie przez najlepszych ekspertów w kraju to NCBR pomoże Ci zyskać widoczność i otworzy drogę do dalszego rozwoju na arenie międzynarodowej. Powodzenia!