W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Innowacje dla zrównoważonego rozwoju na PRECOP 28 w Katowicach

Innowacje dla zrównoważonego rozwoju na PRECOP 28 w Katowicach
2023-10-06 13:45
 

, 

Konferencja PRECOP 28, która odbędzie się w dniach 5-6 października br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, jest przygotowaniem do Szczytu Klimatycznego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (COP28). Narodowe Centrum Badań i Rozwoju czynnie włączy się w debaty o nowej zrównoważonej gospodarce oraz zrównoważonym rozwoju miast.

Innowacje dla zrównoważonego rozwoju na PRECOP 28 w Katowicach

W programie PRECOP 28: dwa dni rozmów i spotkań, 30 inspirujących debat z udziałem ponad 150 prelegentów. W gronie polskich i unijnych polityków, ludzi gospodarki, przedstawicieli instytucji i organizacji poruszymy najistotniejsze tematy w ich aktualnym kontekście – w tym te dotyczące transformacji energetycznej, redukcji emisji gazów cieplarnianych, zrównoważonego finansowania, edukacji klimatycznej, zielonych miast, szans i wyzwań dla biznesu, ESG oraz zrównoważonego rolnictwa.

Jako partner wydarzenia szczególnie polecamy panele z udziałem Wojciecha Racięckiego, dyrektora Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju:

  • 5 października, godzi. 12:00 – „Nowa zrównoważona gospodarka”
  • 6 października, godz.9:30 – „Zrównoważony rozwój miast”
  • 6 października, godz. 13.45 – „IV Kongres GOZpodarka. Co dalej z termicznym przekształcaniem odpadów?”

Będziemy rozmawiać m.in. o tym, że dbając o rozwój przemysłu, nie musimy jednocześnie oddychać zanieczyszczonym powietrzem ani zatruwać środowiska naturalnego. Seria przedsięwzięć badawczych NCBR wpisujących się w strategię Europejskiego Zielonego Ładu udowadnia, że gospodarka, której bliska jest troska o zdrowie nasze i naszej planety, znajduje się jak najbardziej w naszym zasięgu. Realizacja nowatorskich projektów, takich jak m.in. ciepłownia i elektrociepłownia przyszłości, wentylacja dla szkół i domów, technologie domowej retencji, magazynowanie energii elektrycznej czy budownictwo efektywne energetycznie i procesowo, jest możliwa dzięki środkom z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Analizując pierwsze efekty, już planujemy kolejne inicjatywy!

Dlaczego to spotkanie jest ważne

Konferencja PRECOP 28 poprzedza Szczyt Klimatyczny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (UN Climate Change Conference 2023 – COP 28), tj. Sesję Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu – największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.

Jak zaznaczają organizatorzy, to już druga edycja PRECOP, która – jako wydarzenie cykliczne – stawia sobie za cel wypracowanie w toku otwartej dyskusji wspólnego stanowiska różnych środowisk wobec najważniejszych tematów omawianych podczas corocznych Szczytów Klimatycznych. 

Do debat poprzedzających COP28 w Dubaju zostali zaproszeni przedstawiciele ONZ, polscy i unijni politycy, ludzie gospodarki, cenieni eksperci, przedstawiciele instytucji i organizacji.

W agendzie spotkania, podkreślają organizatorzy, pojawią się najistotniejsze tematy związane z redukcją emisji CO2, polityką klimatyczną Polski i Europy, powstrzymaniem globalnego ocieplenia i łagodzenia już widocznych i wciąż narastających skutków katastrofy klimatycznej.

Jednym z głównych nurtów będzie trwająca transformacja sektora energii w kierunku eliminacji paliw kopalnych oraz zmniejszenia wpływu energetyki i zużywającej energię gospodarki na środowisko i klimat. W Katowicach nie zabraknie też dyskusji o problemach sektora transportu mierzącego się z wyzwaniem, jakim jest osiągnięcie bezemisyjności bez utraty funkcji.

Istotnym obszarem zainteresowania PRECOP będzie przeobrażanie gospodarki w system cyrkularny - nie wytwarzający odpadów i racjonalnie korzystający z zasobów. W agendzie przewidziano również miejsce na tak istotne tematy, jak: dostęp do zielonego kapitału, adaptacji miast do zmian klimatu, bezpieczny i zrównoważony system żywnościowy, ochrona ekosystemów morskich.

WIĘCEJ INFORMACJI I REJESTRACJA.

{"register":{"columns":[]}}