W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Innowacje lokalnie i globalnie. Oferta NCBR na Innovatorium Łukasiewicza

26.06.2023

Masz pomysł, na który inni nie wpadli? Wiesz, jak przekuć go w rynkowy sukces? Chcesz rozwinąć skrzydła poprzez badania i rozwój? Może rozglądasz się za partnerem z zagranicy? Szukasz dofinansowania? Zapraszamy do nas! – zachęcali eksperci Narodowego Centrum Badań i Rozwoju podczas Innovatorium Łukasiewicza w Poznaniu.

Maria Nalewajko, kierownik Punktu Informacyjnego NCBR, mówiła o ułatwieniach dla wnioskodawców w aktualnej perspektywie finansowej UE

Fundusze Europejskie

Zorganizowane po raz trzeci Innovatorium Łukasiewicza to ciekawa inicjatywa poświęcona B+R w Polsce, forum spotkania nauki i biznesu z udziałem menadżerów, naukowców, inżynierów, przedstawicieli uczelni i administracji publicznej, ekspertów w zakresie finansowania nowatorskich projektów, gości z zagranicznych ośrodków badawczych i mediów.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostało jednym z partnerów wydarzenia. Szeroka reprezentacja naszych ekspertów służyła uczestnikom swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie budowy ekosystemu innowacji i inwestowania w projekty B+R.

Czy „pieniądze europejskie” są też dla mojej firmy? Tak!

Fundusze Europejskie, ukierunkowane na budowanie innowacyjności, stanowią wyzwanie dla wielu polskich firm. Środki dostępne zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim mogą stać się siłą napędową rozwoju B+R, a efekty projektów współfinansowanych z tych źródeł mają szansę odnieść sukces nie tylko na rynku polskim, ale także światowym.

W jaki sposób rozpocząć swoją przygodę z Funduszami Europejskimi? Gdzie szukać potencjalnych narzędzi wsparcia innowacyjności? Czy aplikowanie o środki dostępne jest dla każdego? – te i inne pytania stawiała Lidia Stępińska-Ustasiak z Sieci Badawczej Łukasiewicz uczestnikom panelu  „Czy >>pieniądze europejskie<< są też dla mojej firmy?”. W dyskusji wzięły udział m.in. dwie ekspertki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Maria Nalewajko, która kieruje pracą Punktu Informacyjnego NCBR, oraz Aleksandra Ihnatowicz z Działu Krajowego Punktu Kontaktowego.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło już pierwsze konkursy w ramach programów Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Obecnie prowadzone są nabory:

Przedsiębiorcy mogą korzystać przede wszystkim z bogatej oferty programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, przy czym NCBR koncentruje się na dużych przedsiębiorstwach, które jednak w ramach projektów planują współpracę także z MŚP.

Jak podkreśliła Maria Nalewajko, organizowany w nowatorskiej formule konkurs Ścieżka SMART jest wyjściem naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i zawiera szereg ułatwień w stosunku do poprzedniej perspektywy finansowej. – To konkurs elastyczny, w który wpisana jest modułowość wsparcia. Mamy obowiązkowy moduł B+R, który może przypominać konkurs Szybka Ścieżka, flagowy konkurs NCBR z poprzedniej perspektywy w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Nowość polega m.in. na tym, że przedsiębiorca może sobie dobrać także moduły fakultatywne, które będzie realizować w zależności od swoich celów, w tym moduł wdrożenie innowacji. W konkursie Ścieżka SMART można też finansować cyfryzację przedsiębiorstwa, rozwój kompetencji pracowników i kadry zarządzającej, rozwój infrastruktury B+R, zazielenienie przedsiębiorstwa czy też internacjonalizację, więc ta oferta jest bardzo szeroka. Mamy nadzieję, że dzięki temu absorpcja środków będzie większa, dając większe możliwości inwestowania Funduszy Europejskich w nowatorskie projekty – akcentowała ekspertka.

Rozeznanie w możliwościach dofinansowania innowacji wiele firm zaczyna od kontaktu z Punktem Informacyjnym NCBR.

– Oferta dla innowatorów jest bardzo szeroka i rozumiem, że nie jest łatwo odnaleźć się w całym ekosystemie wsparcia, zwłaszcza ubiegając się o środki europejskie po raz pierwszy. Pracując na co dzień z wnioskodawcami w Punkcie Informacyjnym NCBR, często słyszę prośbę, żeby wytłumaczyć podstawowe zasady aplikowania albo wskazać inne ścieżki, inne możliwości pozyskania grantów. Przekazujemy potencjalnym wnioskodawcom informację, co ewentualnie jest dla nich dostępne, ale także prosimy ich, żeby zastanowili się, czy faktycznie ich pomysł jest pomysłem na projekt badawczo-rozwojowy – dodała Maria Nalewajko.

  • Jeśli jesteś gotowy na wprowadzenie innowacji i rozpoczęcie prac B+R z pomocą Funduszy Europejskich? Skorzystaj z uruchomionej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej usługi Innovation Coach.

Poza programami inwestowania w innowacje współfinansowanymi z Funduszy Europejskich na poziomie krajowym, z opcją umiędzynarodowienia, warto zainteresować się nieograniczonymi wprost możliwościami, które niesie ze sobą program ramowy UE Horyzont Europa.

– Horyzont Europa jest bardzo obszernym portfelem instrumentów. Z jednej strony daje firmom możliwość rozwijania innowacji, budowania zespołów badawczych na poziomie międzynarodowym, a z drugiej strony jest to też miejsce, gdzie polskie przedsiębiorstwa mogą w gronie głównych graczy na wysokim europejskim poziomie znaleźć potencjalnych klientów. Są też instrumenty, które pozwalają wdrażać, komercjalizować innowacje na skalę międzynarodową, a także je promować – powiedziała Aleksandra Ihnatowicz z Działu Krajowego Punktu Kontaktowego w NCBR.

W jej ocenie, z punktu widzenia beneficjenta Horyzont Europa w porównaniu np. z funduszami rozliczanymi na poziomie krajowym jest wręcz łatwiejszy w aspekcie realizacji projektów. – Ale oczywiście wejście do niego już takie łatwe nie jest, trzeba znaleźć swoją ścieżkę do Horyzontu. Jako Krajowy Punkt Kontaktowy Programu Horyzont Europa staramy się już w pierwszym kontakcie z potencjalnym wnioskodawcą przeprowadzić rekonesans: rozmawiając z firmą, patrzymy, co oferuje, czego szuka, czy jest gotowa na otwarcie. Myślenie strategiczne o przyszłości, a do tego elastyczność, otwartość, proaktywność, gotowość wejścia na szersze rynki, udział w dniach informacyjnych, spotkaniach brokerskich, networkingowych, pozyskanie partnerów międzynarodowych, a także włączanie się w partnerstwa europejskie – to podstawa, jeśli ktoś chce rozpocząć tę przygodę – wskazała.

Trzeba pamiętać, że Komisja Europejska coraz większy nacisk kładzie na „impact”, czyli oddziaływanie rezultatów projektów. – To już powoli przestaje być jedynie projekt badawczy, gdzie jest B+R, zaczynamy wchodzić w impact – czyli liczy się to, gdzie ten produkt dotrze, jak szeroko dotrze. Dlatego już od  początku trzeba budować sobie rynek, myśleć o marketingu. Nie należy obawiać się aplikowania o duże środki, bo efektem ma być właśnie duży impact. Jeśli firma ma produkt, ten produkt jest deep-techową innowacją, jeśli jest potencjał, że ten produkt może zostać sprzedany na rynku w Polsce, to nie myślimy już tylko o Polsce, myślimy o rynku europejskim czy światowym. Żeby do tego rynku światowego dotrzeć, rzeczywiście potrzebne są duże pieniądze. Tak, zdecydowanie Horyzont Europa jest dla firm – powiedziała Aleksandra Ihnatowicz.

Partnerstwa europejskie – gamechanger dla polskich firm

Partnerstwa europejskie to inicjatywy, w ramach których Komisja Europejska, razem z partnerami prywatnymi i publicznymi (firmami, uczelniami, organizacjami badawczymi czy pozarządowymi itp.), współdziałają w zakresie wspierania rozwoju i wdrażania strategicznych agend badawczo-innowacyjnych. Dzielą się na trzy typy w zależności od sposobu funkcjonowania: współfinansowane, współprogramowane oraz instytucjonalne.

Partnerstwa są kluczowym narzędziem wdrażania programu Horyzont Europa i znacząco przyczyniają się do realizacji politycznych priorytetów UE, a tym samym do rozwoju Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Odgrywają znaczącą rolę przy definiowaniu tematów konkursów wpisywanych do Programów Pracy w ramach poszczególnych klastrów dofinansowanych z programu Horyzont Europa.

Do udziału w dyskusji panelowej „Partnerstwa europejskie – gamechanger dla polskich firm czy zamknięty <<elitarny<< klub?” Dominika Bagińska-Chyłek  z Sieci Badawczej Łukasiewicz zaprosiła m.in. Ewę Kocińską-Lange, dyrektor Biura NCBR w Brukseli.

Nasza ekspertka pokazywała, jakie korzyści wiążą się z udziałem w partnerstwach.

–  Partnerstwa europejskie to jest jeden z tematów, które bardzo intensywnie śledzimy. Partnerstwa są po to, żeby łączyć siły w osiąganiu wspólnych celów. To pomysł Komisji Europejskiej i państw członkowskich, sektora prywatnego na szybsze dojście do celów, sprostanie wyzwaniom, które stoją przed całą Europą w różnych obszarach życia, takich jak np. zdrowie, transport, kolej, cyfryzacja, energetyka, przemysł stalowy. Właściwie dla każdego sektora i dla każdej dziedziny nauki jest obszar, którym można się zainteresować i spróbować znaleźć swoją ścieżkę – powiedziała Ewa Kocińska-Lange. – To nie mają być zamknięte elitarne grupy, to są stowarzyszenia, które dostały jasny sygnał z Komisji Europejskiej, że mają się otwierać – dodała.

Z dużej części budżetu Horyzontu Europa można skorzystać poprzez partnerstwa europejskie. Dlatego dołączanie do nich zwiększa szanse innowatorów. Aktualnie funkcjonuje 49 takich inicjatyw, a nad kolejnymi 10-12 prowadzona jest dyskusja.

– Poprzez udział w partnerstwie mamy możliwość adresowania pewnych tematów. Na przykład partnerstwo współprogramowane polega na tym, że jest stowarzyszenie branżowe, które działa w konkretnym obszarze, np. w technologiach AI. Stowarzyszenie to zrzesza sektor prywatny i publiczny, wspólnie dyskutując na temat tego, co jest potrzebne sektorowi, branży, co trzeba finansować, jakie konkursy Komisja Europejska powinna zaplanować i w jakich obszarach. Stowarzyszenie rozmawia intensywnie z Komisją Europejską i pracuje nad tekstem konkursu, który będzie w przyszłości ogłoszony. Będąc w tym stowarzyszeniu, automatycznie mamy dostęp do tego tekstu i do tych planów dużo wcześniej niż w momencie ogłoszenia tzw. Programu Pracy, który jest już dostępny dla wszystkich – tłumaczyła ekspertka.

Udział w partnerstwach europejskich po stronie polskiej jest koordynowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

–  Na poziomie roboczym bardzo dużo pracujemy w ramach współpracy w NCBR pomiędzy Krajowym Punktem Kontaktowym, Biurem NCBR w Brukseli, ale także działami współpracy międzynarodowej w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowym Centrum Nauki, które w niektórych z partnerstw współfinasowanych są partnerami – powiedziała dyr. Ewa Kocińska-Lange. – Zainteresowanych zawsze chętnie ukierunkujemy, pokażemy możliwości i przekażemy potrzebne informacje. Dla nas jest to również bardzo ważna wiedza, w jakich obszarach jest największe zainteresowanie polskiej strony, żeby właśnie o nie najbardziej zabiegać w dyskusjach, które prowadzimy na co dzień z Komisją Europejską, także teraz, à propos tego, co ma się dziać w kolejnych okresach, po 2025 roku. Warto się włączać w prace partnerstw europejskich. Pamiętajmy, że nieobecnie nie mają racji – podsumowała dyrektor Biura NCBR w Brukseli.

INNOGLOBO. Współpracuj z całym światem

Program INNOGLOBO zajmuje szczególne miejsce w bogatej ofercie międzynarodowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Z jedenastoma państwami mamy zawarte umowy na konkursy bilateralne, których profil tematyczny jest zwykle z góry ustalony. Wciąż jednak otrzymywaliśmy liczne pytania o możliwość współpracy badawczo-rozwojowej z krajami, z którymi takich umów nie podpisywaliśmy. Tak zrodził się program, który daje ogromną swobodę zarówno przy wyborze zagranicznego partnera, jak i przy wyborze tematu projektu. Główny atut INNOGLOBO to właśnie elastyczność – powiedział Jan Osiński z Działu Współpracy Międzynarodowej NCBR, zabierając głos na Arenie Prezentacji.

Celem INNOGLOBO jest udzielanie wsparcia polskim podmiotom w ich ekspansji na rynki zagraniczne w zakresie rozwijania nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Dokonuje się to w szerokim kontekście geograficznym. Jak poinformował Jan Osiński, do tej pory odbyły się już dwa konkursy, w których wyłoniono łącznie 15 projektów do dofinansowania. Partnerzy polskich podmiotów pochodzą z takich krajów, jak np. Oman, Indie czy Nowa Zelandia. – Daje to z jednej strony nowe szanse promieniowania polskiej myśli technicznej, z drugiej – szansę na nawiązanie ciekawej współpracy, poznanie nowych kultur, nowego sposobu myślenia o nauce. To bardzo rozwijające – podkreślił.

Polscy innowatorzy: firmy, konsorcja, uczelnie, jednostki badawcze oraz inne organizacje prowadzące badania i upowszechniające wiedzę o granty mogą się starać również w tym roku. Budżet III konkursu INNOGLOBO to 10 mln zł. Nabór wniosków NCBR prowadzi do 30 września br.

Ekspert NCBR zwrócił uwagę na takie wymogi, jak udział w projekcie przynajmniej jednego partnera zagranicznego, który może pochodzić ze wszystkich państw, z którymi Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne, a także wpisywanie się tematyki projektu w aktualną Listę Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

Dofinansowanie – w wysokości od 400 tys. zł do 1,5 mln zł – można przeznaczyć na realizację badań przemysłowych oraz prac rozwojowych. Komercjalizacja efektów prac bez ograniczeń geograficznych daje polskim podmiotom szansę na szybkie wejście z opracowaną innowacją na rynek międzynarodowy. – Zapraszamy do nas! – zachęcał Jan Osiński.

  • Uważasz, że INNOGLOBO to program właśnie dla Ciebie, ale nie masz jeszcze zagranicznego partnera? Skorzystaj z naszej Wyszukiwarki Partnerów PARTFINDER.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}