Innowacje potrzebują współpracy
26.11.2024
O wyzwaniach stojących przed kształceniem na uczelniach technicznych, np. w obszarze sztucznej inteligencji, a także o warunkach dobrej współpracy nauki z przemysłem rozmawialiśmy podczas konferencji naukowej, jaką z okazji jubileuszu 75-lecia działalności zorganizował Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej.
Wydział Mechaniczny to najstarsza jednostka akademicka Politechniki Białostockiej. Powstał w 1949 r. jako jeden z dwóch wydziałów Prywatnej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej. Do tej pory wykształcił około 10 tys. absolwentów, znanych m.in. ze wspierania rozwoju kluczowych dla północno-wschodniej Polski przedsiębiorstw przemysłu maszynowego, rolno-spożywczego czy medycznego. Wydział dysponuje nowoczesną bazą laboratoryjną i pracowniami. Stawia na szeroką współpracę badawczą i rozwojową z partnerami z regionu, kraju i świata. Wydział kształci inżynierów na kierunkach: mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, inżynieria biomedyczna oraz mechatronika. Swoim studentom oferuje staże w zakładach przemysłowych. Planuje również rozszerzenie oferty dydaktycznej, m.in. o studia podyplomowe „Certyfikacja i wprowadzenie wyrobu medycznego na rynek” czy międzywydziałowy kierunek „Transport”.
Partnerstwo przed rywalizacją
Podczas Konferencji Jubileuszowej dyrektor NCBR prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski został zaproszony do udziału w dwóch panelach z udziałem ekspertów, przedstawicieli środowiska społeczno-gospodarczego i uczelni technicznych.
Pierwszy z nich dotyczył nowoczesnego nauczania na wydziałach mechanicznych. Swoją wiedzą i przemyśleniami dzieli się w nim również: dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB, prorektor ds. kształcenia Politechniki Białostockiej, dr hab. inż. Michał Kuciej, dziekan Wydziału Mechanicznego tej uczelni, dr hab. inż. Jacek Sawicki, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej, dr hab. inż. Krystian Czernek, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej oraz Tomasz Michalik, dyrektor ds. technicznych SMP Poland Sp. z o.o.
W dyskusję o współpracy nauki z przemysłem włączyli się: dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej, dr hab. inż. Jerzy Sładek, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, dr inż. Dariusz Butrymowicz, kierownik Katedry Techniki Cieplnej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, Piotr Augustynek, dyrektor sprzedaży PL, BG, RO, Maxon Polska sp. z o.o. oraz Wiktor Marek Siergiej, doradca zarządu Promotech.
Dyrektor NCBR prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski mówił m.in. o tym, jak zbudować silne i trwałe relacje między podmiotami wywodzącymi się ze świata nauki i biznesu. – Nauka jest potrzebna przemysłowi w takim samym stopniu jak przemysł nauce, dlatego ważne jest wzajemne rozpoznanie potrzeb oraz wyjście z poziomu partnerstwa – podkreślił. Dotyczy to już etapu studiów, kiedy to warto stawiać na kreatywne, interdyscyplinarne i praktyczne podejście do kształcenia, z wyjściem poza mury uczelni i poznaniem funkcjonowania konkretnych przedsiębiorstw. Warto też uczyć korzystania z nowych rozwiązań, opartych np. na sztucznej inteligencji, pokazując je jako narzędzia pracy.
W prowadzeniu wspólnych projektów ważne jest również zaufanie do administracji, która ustala ramy działania i pomaga w realizacji innowacyjnych pomysłów, także w zakresie wsparcia B+R+I. – Zapewniamy dostęp do finansowania. Na przykład w tym miesiącu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki ogłosiliśmy drugi już konkurs Ścieżka SMART dla projektów realizowanych w konsorcjach. Ciekawe propozycje dla uczelni, m.in. w zakresie rozwijania kompetencji i kwalifikacji pod kątem branż kluczowych dla Polski czy zdobywania uprawnień zawodowych poprzez krótsze formy kształcenia, mamy również w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego – powiedział szef agencji finansującej.
Profesor Małachowski zwrócił uwagę na to, że projekty zgłaszane do NCBR muszą mieć potencjał innowacyjny i jednocześnie bazować na nauce, bo tylko w ten sposób stworzymy w Polsce technologie, które będą konkurencyjne i atrakcyjne dla przemysłu. Podkreślił też aspekt wdrożeniowy rozwiązań przygotowywanych w toku prac badawczo-rozwojowych.
Poza władzami uczelni, pracownikami i studentami Wydziału Mechanicznego w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele samorządu oraz lokalnych firm i klastrów przemysłowych, z którymi jednostka współpracuje.
Chcesz być na bieżąco z ofertą NCBR dla innowatorów?
Dołącz do grona odbiorców naszego newslettera. zapisz się