Innowacyjna Biogazownia
Tytuł projektu
Innowacyjna Biogazownia
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Instytut Energii Barczewo Sp. z o.o.
Nazwa programu
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
Konkurs
Przedsięwzięcie badawcze „Innowacyjna biogazownia” realizowane przy wsparciu Funduszy Europejskich z Programu Inteligentny Rozwój”
Wartość projektu
34 480 944,97 PLN
Wartość dofinansowania
34 480 944,97 PLN
Okres realizacji projektu
od 26.08.2021 r. do 31.12.2023
Zobacz efekt naszej pracy
Innowacyjna Biogazownia –
Demonstrator
Instalacja Ułamkowo – techniczna 2 x 15 kWe
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Przedsięwzięcie Innowacyjna Biogazownia rozwiązuje kilka problemów, które hamują rozwój rynku Biogazu i Biometanu w Polce. Jednym z głównych aspektów, które rozwiązuje Innowacyjna Biogazownia to problem odorów. W całym ciągu procesu technologicznego – począwszy od etapu rozładunku substratów do etapu wyprowadzenia masy pofermentacyjnej poza instalację w celu jej dalszego przetworzenia w nawóz mineralno-organiczny. Jest to kluczowe zagadnienie w aspekcie odbioru społecznego przy tego typu projektach. Potencjalni inwestorzy nie będą musieli borykać się z często spotykanymi protestami lokalnych społeczności.
Następnym istotnym rozwiązaniem jest możliwość produkcji nawozów stałych i płynnych z pofermentu z wykorzystaniem mieszanek poprawiających właściwości nawozowe.
W ramach projektu rozwiązano również problem uniwersalności substratowej. Zastosowano technologię umożliwiającą wykorzystanie szerokiej gamy substratów organicznych, począwszy od kiszonki z traw, obornika bydlęcego czy przeterminowanych produktów spożywczych, kończąc na ubocznych produktach pochodzenia zwierzęcego (UPPZ). Ponadto wykorzystanie substratów z odpadów rolno-spożywczych pozytywnie wpływa na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych pochodzących z rolnictwa. Obornik, który do tej pory był składowany w pryzmach i uwalniał szkodliwe związki do atmosfery może być wykorzystany do produkcji biogazu, biometanu oraz do pozyskania energii elektrycznej i ciepła. Wyprodukowana z nich energia jest krokiem milowym w drodze do neutralności emisyjnej tym samym wspierając zasady zrównoważonego rozwoju.
Dodatkową cechą opracowanej technologii jest fakt iż wyprodukowany biogaz uszlachetniany jest do Biometanu. Nasza Technologia ANABIOREC umożliwia wysokowydajne i stabilne przetwarzanie odpadów na Biometan, który może być bezpośrednio wtłaczany do sieci gazowej lub sprężany do formy BIO CNG i transportowany do odbiorców Biogazu.
Kto skorzysta z wyników projektu?
Na wynikach projektu głównie skorzystają Przedsiębiorcy zainteresowani wytwarzaniem biogazu rolniczego, którzy mają problemy z przyłączem energetycznym, ponieważ alternatywnie mogą produkować biometan zamiast energii elektrycznej. Następną grupą Beneficjentów są zakłady, które mają problem z zapachami ze względu na otocznie i sąsiedztwo budynków mieszkalnych. Zastosowana technologia minimalizuje zapachy negatywnie wpływające na otoczenie.
Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?
Największym wyzwaniem projektu było przygotowanie systemu komór fermentacyjnych, które zapewnią uniwersalność substratową, prace z wysoką suchą masą aż do 30%, oraz prace w zakresach termofilowych i mezofilowych.