W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Innowacyjność jest kobietą

11.02.2022

11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Poznajcie sylwetki kobiet, które m.in. dzięki wsparciu NCBR realizują ambitne projekty naukowe, biznesowe i innowacyjne.

Innowacyjność jest kobietą

Wiedza jest kobietą

Według danych GUS w roku akademickim 2020/21 kobiety stanowiły 58% osób studiujących i 63,2% absolwentów uczelni wyższych. I choć panie ciągle najchętniej wybierają uczelnie pedagogiczne i medyczne, to coraz więcej z nich decyduje się na studia techniczne. To efekt m.in. licznych programów zachęcających kobiety do studiowania na politechnikach i rozwoju w ramach nauk ścisłych. Warto również zauważyć, że w roku akademickim 2019/2020 udział kobiet zatrudnionych na wszystkich uczelniach publicznych w Polsce wyniósł aż 46%. Cieszy też fakt, że w ostatnich latach wzrósł poziom reprezentacji pań na stanowiskach kierowniczych w nauce. W kadencji 2020-2024 funkcje rektorów publicznych uczelni akademickich sprawuje 14 kobiet - co oznacza około trzykrotny wzrost w porównaniu do poprzedniej kadencji.

Jeśli chodzi o obecność kobiet na polskich uczelniach, przyznać należy, że dokonania badaczek robią wrażenie. Przykładów sukcesów nie brakuje m.in. wśród beneficjentek programów realizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W ramach programu LIDER, NCBR finansuje prace badawcze młodych, ambitnych naukowców. Co roku na liście laureatów kolejnych edycji konkursu znajdują się nazwiska kobiet. Jedną z liderek jest dr hab. Agnieszka Robaszkiewicz. Profesor Uniwersytetu Łódzkiego prowadzi badania, które mają poprawić skuteczność chemioterapii i przywrócić możliwość leczenia osób chorych na raka, u których rozwinęła się oporność na leki.

Medycyna to obszar nauki, w którym kobiety realizują wiele ambitnych przedsięwzięć naukowych, również tych związanych z największym obecnie wyzwaniem jakim jest pokonanie pandemii COVID-19. Z grantów krajowych NCBR finansowany jest projekt PROTECT MED, dzięki którem powstaje system zwiększający bezpieczeństwo personelu i pacjentów szpitali covidowych. Na czele zespołu ekspertów ze Szpitala MSWiA w Białymstoku oraz Politechniki Białostockiej, stoi prof. dr hab. Zyta Beata Wojszel - Kierownik Oddziału Geriatrii Szpitala SP ZOZ MSWiA w Białymstoku.

- Projekt powstał wiosną 2020 roku, a my w międzyczasie jako szpital, zdobywaliśmy coraz większe doświadczenia w walce z wirusem, z pracą z pacjentem zakażonym, z nowymi zupełnie sytuacjami, z którymi musieliśmy się zmierzyć. Tak naprawdę dopiero ta praca w kolejnych miesiącach uzmysłowiła nam rzeczywiste potrzeby - mówiła o projekcie prof. Wojszel.

Realizacja przedsięwzięcia znajduje się na półmetku - w chwili obecnej tworzone są prototypy rozwiązań technologicznych, które wykorzystane zostaną na terenie białostockiej placówki.

Dziedziną badań naukowych, w której zdecydowanie dominują mężczyźni jest energetyka. Jednak i w tym obszarze znajdziemy międzynarodowe sukcesy, za którymi stoją kobiety. Przykładem może być  polsko-norweski projekt dotyczący wychwytywania i wykorzystywania dwutlenku węgla. Badaniami kieruje prof. dr hab. inż. Urszula Narkiewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, a większość zaangażowanego w projekt personelu to właśnie panie.

W realizacji projektów kierowanych przez kobiety wsparciem są również Fundusze Europejskie. W ramach Programu Wiedza, Edukacja, Rozwój Jolanta Połeć, kierownik sekcji projektów międzynarodowych Wojskowej Akademii Technicznej, wraz z zespołem realizuje projekt „Akademia bez barier”, którego celem jest wsparcie edukacji osób z niepełnosprawnością. Sukcesem, jakim w ostatnich tygodniach może pochwalić się polska nauka, jest przyznanie prestiżowego grantu ERC Starting Grant dr Dorocie Skowron. Badaczka z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego pracuje nad stworzeniem nowej metody odkrywania planet w najdalszych częściach Drogi Mlecznej i innych galaktykach.

Przedsiębiorczość jest kobietą

Kobiety mają odwagę, aby przekuwać swoje pomysł w innowacyjne biznesy. Najlepiej świadczą o tym sukcesy kobiet, które stoją za takimi firmami jak Saule Technologies, SiDLY, czy DermoTech Beauty.

- Zakładanie startupu to nie jest łatwe przedsięwzięcie, zwłaszcza w nowych technologiach. Jest wiele czynników, które decyduje o tym, czy to się uda. To duże ryzyko. Jednak znam siebie i wiem, że gdybym nie spróbowała to ta myśl, stale by do mnie wracała – mówiła o początkach Saule Technologies podczas konferencji NCBR dr Olga Malinkiewicz.

Odwaga i ciężka praca sprawiły, że dziś dr Malinkiewicz rozwija opracowaną przez siebie technologię produkcji ogniw słonecznych na bazie perowskitów, a wartość jej firmy wyceniana jest na ponad 900 mln zł.

Opracowanie zupełnie przełomowego produktu stało się też celem Pauliny Stopczyk i Anety Czaplickiej, założycielek startupu DermoTech Beauty. Panie wprowadziły na rynek innowacyjne kosmetyki zawierające ksantohumol – jeden z najsilniej działających antyoksydantów. Przykładem biznesu opartego o innowacje jest też SiDLY. Za sukcesem opasek telemetrycznych, które umożliwiają zdalne monitorowanie funkcji życiowych np. seniorów stoi Edyta Kocyk. Źródłem pomysłu na własny biznes stała się osobista sytuacja rodzinna: troska o stan zdrowia babci.

- Nigdy nie planowałam, że w przyszłości będę kreować rynek teleopieki. Doświadczenie życiowe, z jakim musiałam zetknąć się kilka lat temu sprawiło, że znalazłam w sobie siłę do tego, by stworzyć jeden z najbardziej innowacyjnych produktów teleopieki w Europie - twierdzi Prezes Zarządu SiDLY.  

Firmy prowadzone przez kobiety wyróżnia nie tylko nowatorski produkt czy usługa, ale też doskonała znajomość rynku i oczekiwań klientów. Zwłaszcza, kiedy biznes rodzi się z pasji! Paulina Sołtysiak, założycielka i CEO Higgsone, przez wiele lat zawodowo zajmowała się sportem, a dziś założony przez nią startup produkuje innowacyjne ubrania chroniące sportowców przed kontuzją.

W gronie przedsiębiorczych kobiet nie brak również takich, które zamiast zakładać nowe biznesy, decydują się stanąć na czele rodzinnych firm. Taka historia stała się udziałem Magdaleny Placek. Dziś zarządzana przez nią firma JAGODA JPS jest międzynarodowym liderem w zakresie produkcji maszyn sadowniczych.

Przykłady tych kobiecych biznesów, choć tak różnych, łączy nie tylko innowacyjność, ale też fakt, że ich liderki skorzystały z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Misja jest kobietą

Misją Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jest tworzenie świata innowacji m.in. poprzez wspieranie prac B+R polskich naukowców i przedsiębiorców. W tym kontekście warto podkreślić, że aż 70% pracowników Centrum to kobiety. Panie pracują we wszystkich działach NCBR. Zajmują się przygotowaniem oferty programowej Centrum, współpracą z ekspertami i beneficjentami, kontrolą projektów czy ewaluacją i analizą efektów realizowanych przez NCBR form wsparcia. Nie brakuje ich także w takich obszarach jak obsługa prawna i administracyjna, IT, HR, czy promocja działalności Centrum. W ramach swojej codziennej pracy zapewniają profesjonalną pomoc polskim innowatorkom i innowatorom.     


Realizujesz z sukcesem projekt przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju? Podziel się tym! Zapraszamy do udziału w kampaniach informacyjno-promocyjnych NCBR oraz prestiżowych wydarzeniach technologicznych, biznesowych i gospodarczych.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy, na jego podstawie przygotujemy historię Twojego sukcesu.

Więcej informacji o sukcesach beneficjentów NCBR znajduje się na stronie internetowej Centrum

{"register":{"columns":[]}}