W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Litery PBS otoczone szaro-zielonym półkolem, pod spodem napis Program Badań Stosowanych Litery B i R przeplatane ze sobą, obok napis Narodowe Centrum Badań i Rozwoju od lewej: biało-czerwona flaga Rzeczypospolitej Polskiej, godło Rzeczypospolitej Polskiej. Wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.

Integrowane nawadnianie

Ochrona przed skutkami suszy. Precyzyjne sterowanie nawadnianiem szkółek roślin ozdobnych

Zautomatyzowane podlewanie roślin na polu

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Integrowane nawadnianie szkółek roślin ozdobnych

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

SensorTech sp. z  o.o.

ikona teczki  Nazwa programu

PROGRAM BADAŃ STOSOWANYCH

ikona gazety  Konkurs

III konkurs PBS, ścieżka A

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

2 942 250,00 zł

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

2 774 500,00 zł

ikona zegara  Okres realizacji projektu

1 stycznia 2015 r. – 31 grudnia 2017 r. 

Poznaj nasz zespół

Profesor Waldemar Treder, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
Profesor Waldemar Treder, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

Zobacz efekt naszej pracy

Automatyczna stacja meteorologiczna służąca do wyznaczania ewapotranspiracji
Automatyczna stacja meteorologiczna służąca do wyznaczania ewapotranspiracji

 

Lizymetry wagowe wraz z czujnikami pomiaru wilgotności, temperatury i zasolenia gleby; widoczne rośliny w doniczkach z oprzyrządowaniem
Lizymetry wagowe wraz z czujnikami pomiaru wilgotności, temperatury i zasolenia gleby

 

Rośliny w doniczkach z oprzyrządowaniem, doglądane przez mężczyznę
​​​​Opracowaliśmy model obliczeniowy, który współpracując z naszym prototypowym sterownikiem, wyznacza potrzeby wodne roślin dla każdej kolejnej godziny

 

Zautomatyzowane podlewanie roślin na polu
Precyzyjne nawadnianie roślin jest bardzo ważnym elementem polityki ochrony środowiska naturalnego

 

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

W intensywnym ogrodnictwie nawadnianie to zabieg niezbędny z dwóch powodów. Po pierwsze, część upraw prowadzi się pod osłonami, gdzie jedynym źródłem wody jest nawadnianie, a po drugie, w uprawach bardzo intensywnych nie można sobie pozwolić na to, by susza wpływała na efekt produkcji – wiąże się ona przecież ze sporymi inwestycjami (koszty technologii produkcji, materiału nasadzeniowego, przechowalnictwa etc.). W naszym Instytucie kwestią nawadniania zajmujemy się właściwie od zawsze. Precyzyjne nawadnianie roślin jest bardzo ważnym elementem polityki ochrony środowiska naturalnego. 
Zmiany klimatyczne, potrzeby ogrodników oraz specjalizacja naszego Instytutu (kiedyś dwóch niezależnych instytutów Sadownictwa i Kwiaciarstwa oraz Warzywnictwa, dzisiaj, po połączeniu – Instytutu Ogrodnictwa i Pracowni Nawadniania) to oczywiste składowe, których wspólną wypadkową stanowi zajęcie się kwestią unowocześnienia i racjonalizacji procesu dostarczania wody roślinom. W ostatnich latach – można powiedzieć z konieczności – modne jest mówienie o suszy. Coraz częściej, niemal co roku, mamy „susze stulecia”. Dotykające nas zmiany klimatu to przede wszystkim podwyższenie temperatury, co naturalnie oznacza wyższe potrzeby wodne.
Nasz projekt zawiera dwa elementy, czy dwie części. Pierwsza, najbardziej uniwersalna, to opracowanie kontrolera sterującego nawadnianiem na podstawie parametrów klimatycznych. Usprawnienie takich szacunków może być ważne i przydatne dla wszelkich upraw – od upraw rolniczych i ogrodniczych aż po zieleń miejską. Drugim elementem jest sterowanie nawadnianiem upraw prowadzonych w pojemnikach – od małych doniczek do dużych kontenerów szkółkarskich. Wychodziliśmy właśnie od kontenerowych upraw roślin ozdobnych. 
Unikalny w skali światowej element projektu to opracowanie kontrolera prowadzącego nawadnianie na podstawie algorytmu szacowania potrzeb wodnych roślin w skali godzinowej. Dotychczas powszechne było szacowanie ewapotranspiracji dla określonej doby. Opierając się na literaturze przedmiotu, opracowaliśmy model obliczeniowy, który współpracując z naszym prototypowym sterownikiem, precyzyjnie wyznacza potrzeby wodne roślin dla każdej kolejnej godziny. Ma to znaczenie w przypadku roślin uprawianych w małych pojemnikach, gdzie oczywiste jest, że jedno nawadnianie dziennie nie wystarcza. Kontroler szacuje potrzeby wodne i automatycznie steruje częstotliwością nawadniania w zależności od zmieniających się w ciągu dnia potrzeb wodnych roślin. Z tej części jesteśmy bardzo dumni. 

Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?

Ograniczone zasoby wodne Polski, ale i całej Europy, mogą stać się prawdziwą barierą rozwoju gospodarczego. Racjonalne gospodarowanie wodą to element unijnej polityki, mającej wspomagać ochronę środowiska i wyznaczać jej standardy. W Polsce, jak wykazują nasze badania, stosunkowo niewielu ogrodników stosuje wiarygodne kryteria szacowania potrzeb nawodnieniowych. Oznacza to nie tylko nadmierne zużywanie wody i nawozów, ale też energii. Mam nadzieję, że m.in. dzięki naszemu projektowi to się zmieni. Otrzymane tu wyniki przydatne są bezpośrednio w kontenerowych szkółkach roślin ozdobnych gdzie nawadnianie jest zabiegiem koniecznym. Uniwersalność opracowanych w ramach projektu modeli wyznaczania potrzeb wodnych roślin pozwala na ich zastosowanie także w innych działach produkcji roślinnej.

Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?

Największym wyzwaniem było opracowanie i wykonanie prototypowych urządzeń sterujących nawadnianiem. W bardzo zmiennych warunkach pogodowych nie bez trudności prowadzone były także badania nad regulowanym deficytem nawadniania. 

Nasza rada dla innych Wnioskodawców

Zanim złożymy wniosek o finansowanie badań, powinniśmy dokładnie go przeanalizować pod kątem możliwości wystąpienia zagrożeń i różnego rodzaju trudności podczas jego realizacji. Najlepiej jest jeszcze raz przeczytać wniosek, tak jakbyśmy to my byli jego recenzentami. 
Współpraca z NCBR przebiegała sprawnie, fundusze pozwoliły nam realizować naprawdę ciekawy i nowoczesny projekt. Nasz zespół rozwinął skrzydła, a Skierniewice pozostaną stolicą polskiego ogrodnictwa. 

{"register":{"columns":[]}}