W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

Inteligentna dokładna tokarka do regeneracji zestawów kołowych pojazdów szynowych

Inteligentna dokładna tokarka do regeneracji zestawów kołowych pojazdów szynowych

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Inteligentna dokładna tokarka do regeneracji zestawów kołowych pojazdów szynowych

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Politechnika Wrocławska (Lider)
Przedsiebiorstwo Projektowo Wdrożeniowe Koltech Sp. z o.o.
Lasertex Sp. z o. o. Przedsiębiorstwo Wdrażania Postępu Naukowo-Technicznego

ikona teczki  Nazwa programu

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

ikona gazety  Konkurs

Projekty aplikacyjne

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

9 938 012,65 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

7 318 125,89 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 01.06.2018 r. do 31.01.2022 r.

Zobacz efekt naszej pracy

Inteligentna dokładna tokarka do regeneracji zestawów kołowych pojazdów szynowych

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Celem projektu było przyporządkowanie Dokładnej Inteligentnej Tokarce do Regeneracji Zestawów Kołowych Pojazdów Szynowych inteligentnych funkcji samorozpoznawania, samokorekcji i samokompensacji błędów cieplnych i od sił skrawania, tłumienia drgań struktury nośnej korpusów i suportów narzędziowych oraz łamania ciągłych wiórów zakłócających proces regeneracji, niebezpiecznych dla obsługi i zakłócających pomiary dokładności regeneracji. Wprowadzone inteligentne funkcje są innowacją, nie występują w tokarkach do regeneracji zestawów kołowych, znacząco zwiększają dokładność regeneracji oraz jej wydajność. Samokompensacja błędów cieplnych jest oparta o pomiary temperatur wielu punktów struktury nośnej w czasie rzeczywistym i wyznaczone w czasie rzeczywistym błędy obróbki za pomocą zaawansowanych narzędzi sztucznej inteligencji, które to błędy są automatycznie wprowadzane do ścieżki narzędzia i kompensowane w czasie rzeczywistym przez układ sterowania. Błędy wywołane siłami skrawania w wyniku przemieszczeń noży zamocowanych w suportach są wyznaczane w oparciu o ciągły pomiar sił w osiach sterowalnych suportów narzędziowych.  Wyznaczone funkcje błędów są wprowadzane do ścieżki narzędzia i błędy są automatycznie samokompensowane przez układ sterowania.

Kto skorzysta z wyników projektu

Korzyści z wprowadzenia do tokarki innowacyjnych udoskonaleń odniesie w pierwszym rzędzie producent tokarek, firma KOLTECH, poprzez wzrost konkurencyjności na rynku światowym. Znaczące korzyści odniosą też użytkownicy Inteligentnych Dokładnych Tokarek dzięki znacząco większej wydajności i dokładności regeneracji zestawów kołowych.

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?

Największym wyzwaniem było opracowanie i zrealizowanie w produkcyjnej tokarce samorozpoznawania i samokompensacji błędów, czego żaden producent obrabiarek dotychczas nie osiągnął.

{"register":{"columns":[]}}