Jak NCBR wspiera biotech. Relacja z BIOTECH DAY na GPW
07.12.2022
Mimo że polska biotechnologia wciąż jest na wczesnym etapie, mamy pierwsze sukcesy, doceniane również na zagranicznych rynkach. Posiadamy również to co niezbędne do dalszego rozwoju branży – odważnych, zaangażowanych przedsiębiorców i naukowców, świetne pomysły i środki finansowe. To niektóre z głównych wniosków z Pierwszej Konferencji Inwestorskiej Branży Biotech, która odbyła się na Giełdzie Papierów Wartościowych. NCBR było partnerem branżowym wydarzenia, a ekspertka Centrum przedstawiła doświadczenia instytucji ze współpracy z sektorem.
Konferencja „Kierunek biotechnologia – potencjał dla gospodarki, szanse dla innowacyjnych spółek biotechnologicznych” odbyła się 6 grudnia br. Celem wydarzenia była popularyzacja tematyki biotechnologii wśród inwestorów oraz spotkanie spółek biotechnologicznych z potencjalnymi inwestorami.
Uczestnicy rozmawiali m.in. o tym jak wygląda droga na giełdę, najważniejsze jej etapy i aspekty dla spółki, jakie są korzyści płynące z obecności na giełdzie, jaki jest potencjał polskich spółek biotechnologicznych.
NCBR reprezentowała Ksenia Wójcik – Karasiewicz, dyrektor Biura Zarządzania Obsługą Beneficjenta, która wzięła udział w pierwszej sesji pt. „Rozwój biotechnologii tu i teraz – potencjał budowania innowacyjnej gospodarki w oparciu o sektor polskich firm biotechnologicznych”.
Wydarzenie otworzył Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, wskazując m.in. na ważny społecznie wymiar rozwoju branży w Polsce: - Społeczne oczekiwania i codzienne problemy z różnych obszarów naszego życia, na które mogą odpowiadać projekty z branży biotechnologicznej powinny być sygnałem dla inwestorów i ułatwić pozyskanie cennych współprac – powiedział minister Buda.
Uczestnicy debaty otwierającej, poza NCBR reprezentowali: Centrum Łukasiewicz, Związek BioForum, CRIDO, Baker McKenzie Polska, Dom Maklerski Navigator. Rozmowa którą moderował redaktor Paweł Biedrzycki z portalu strefainwestorów.pl toczyła się wokół zagadnień dotyczących m. in. tego, gdzie dziś jest polska biotechnologia na tle Europy i świata, czego nauczyliśmy się do tej porty ze współpracy z innowatorami z sektora, czy małe firmy również mają szanse na sukces i granty, jaka jest w tym momencie rola finansowania grantowego a jaka inwestorów.
- Polska branża biotechnologiczna pozostaje na wczesnym etapie rozwoju, a największe sukcesy jeszcze przed nią. Z 3,5 tys. projektów sfinansowanych w NCBR z perspektywy 2014-2020 z Funduszy Europejskich, 145 to projekty biotechnologiczne. W kolejnej perspektywie będziemy stawiać na projekty bardziej deep-techowe, również biotechnologiczne. Będziemy podążać za rynkiem, aby wspierać bardziej zaawansowane technologie i rynki strategiczne z punktu widzenia rozwoju gospodarki – powiedziała Ksenia Wójcik-Karasiewicz, dyrektor Biura Zarządzania Obsługą Beneficjenta w NCBR.
Paneliści zgodzili się również, że w biotechu potrzeba bardzo dużych nakładów aby osiągnąć sukces i skomercjalizować projekt. Dlatego tak ważne są chociażby granty, obecność na giełdzie a potem wsparcie ze strony dużych partnerów branżowych i inwestorów. Co istotne, na tą pomoc mogą liczyć również mniejsze firmy.
- NCBR wspiera projekty grantowe w sposób bezpośredni i dzięki współpracy z funduszami VC. Firmy biotechnologiczne są u nas mile widziane. Na wczesnych etapach ryzyko powodzenia projektu bierzemy na siebie. Na dalszych etapach staramy się zainteresować projektami inwestorów. W programie BRIdge Alfa, realizowanym dzięki środkom z Funduszy Europejskich (POIR), mamy 55 funduszy, 25 z nich ma ofertę dla spółek biotechnologicznych – powiedziała dyrektor Wójcik-Karasiewicz.
Na koniec uczestnicy wskazali czego życzą branży biotechowej w Polsce, aby mogła jeszcze lepiej się rozwijać.
- Najważniejsza jest współpraca. Mamy pomysły, ludzi, pieniądze. Uczmy się współpracować i razem budować ekosystemy – podsumowała ekspertka NCBR.
Inni paneliści wskazali też na stabilność przepisów prawnych. Przypominali, że ważne jest uwzględnianie specyfiki sektora. Życzyli branży kolejnych sukcesów, cierpliwości potrzebnej aby te sukcesy osiągać, kolejnych grantów, odwagi w działaniu i myślenia skalą.