W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak uwolnić potencjał deep techu w naszym regionie

31.10.2024

Za nami Deep Tech CEE Summit, wydarzenie koncentrujące się na rozwoju deep techu w regionie Europy Środkowej i Wschodniej (CEE). W dyskusje jak zwiększać szanse wzrostu gospodarczego Polski i regionu dzięki skalowaniu międzynarodowych startupów bazujących na nauce, B+R oraz wysokotechnologicznej inżynierii włączyła się również ekspertka KPK NCBR.

IMG_4111

EIC czyli rozwój europejskiego ekosystemu innowacji

Jednym z głównych gości wydarzenia Deep Tech CEE Summit, odbywającego się w Warszawie w dniach 28-30 października br., był szef Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) – Michiel Scheffer, który przypomniał cele działania instytucji. Europejska Rada ds. Innowacji to kluczowa inicjatywa Unii Europejskiej wspierająca najbardziej ambitne innowacje technologiczne na całym kontynencie. EIC zapewnia finansowanie i wsparcie przedsiębiorstwom opracowującym przełomowe technologie, które mogą przekształcić branże i przyczynić się do rozwoju europejskiego ekosystemu innowacji. Poprzez kompleksowe programy – obejmujące dotacje i inwestycje kapitałowe – EIC wspiera firmy na różnych etapach rozwoju, od prototypu po skalowanie i wejście na rynek.

Zbudowana na solidnych podstawach badań i innowacji, EIC odgrywa kluczową rolę w transformacji technologicznej Europy, koncentrując się na rozwoju sektorów strategicznych kluczowych dla przyszłości gospodarki i społeczeństwa.

Celem Europejskiej Rady ds. Innowacji jest umieszczenie Europy w czołówce innowatorów, którzy tworzą nowe rynki, w szczególności poprzez łączenie produktów fizycznych i cyfrowych oraz usługi oparte na modelach biznesowych nowych technologii. Europa ma być miejscem atrakcyjnym na arenie międzynarodowej do rozwijania, inwestowania i zwiększania skali wysoko innowacyjnych technologii i przedsiębiorstw.

Uwolnić potencjał deep techu w naszym regionie

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju reprezentowała podczas wydarzenia Ola Ihnatowicz z Krajowego Punktu Kontaktowego, a jednocześnie ekspertka EIC.

W panelu pt. “Unlocking the Power of Deep Tech to Scale the Potential of the CEE Region” wraz z przewodniczącym Rady EIC Michielem Schefferem, Selmą El Ouardi z Hello Tommorrow i prezesem Deep Tech CEE Sławomirem Olejnikiem omawiali, jak region środkowo-wschodniej Europy może odblokować swój potencjał w dziedzinie deep techu, koncentrując się na kluczowych sektorach takich jak AI, komputery kwantowe, biotechnologia i zaawansowana produkcja. Przedstawili również narzędzia i strategie, które pomogą startupom skalować się poza region i utrzymać przewagę na globalnym rynku.

- Powinniśmy skoncentrować się m.in. na centrach transferu technologii, aby wesprzeć naukowców w przenoszeniu ich pomysłów na kolejne etapy i aby znaleźć miejsce dla produktów na rynku. To jest też nasza praca i rola na poziomie krajowym, aby zbudować sprawny ekosystem – mówiła Ola Ihnatowicz, ekspertka KPK NCBR.

Doskonały wniosek do EIC Accelerator

Drugi panel z udziałem ekspertki KPK NCBR był skupiony na tym, jak najlepiej przygotować wniosek do konkursu EIC Accelerator i uzyskać finansowanie. Wzięli w nim udział zarówno beneficjenci EIC Olesja Bondarenko z Nanordica Medical, Mirosław Trześniowski z WIDMO Spectral Technologies, jak i przedstawicielki Komisji Europejskiej Marta Wysoczyńska i Justyna Tisserand oraz Krzysztof Nowaczyk EEN2EIC z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

EIC Accelerator to program skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) ze wszystkich branż, w tym startupów działających for-profit, pochodzących z państw członkowskich UE lub krajów stowarzyszonych z programem Horyzont Europa.

Jest to instrument dedykowany pojedynczym podmiotom z sektora MŚP, które wykazują wysoki potencjał do wzrostu, mają przełomowe rozwiązania (technologię, produkt, usługę) znajdujące się w fazie bezpośrednio poprzedzającej skalowanie i zamierzają wdrożyć je na rynek europejski i globalny.

Więcej informacji o możliwościach wsparcia dla innowatorów dzięki działaniom Europejskiej Rady ds. Innowacji można znaleźć na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego, działającego w strukturach NCBR.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}