Kadra jako kluczowy element rozwoju branży motoryzacyjnej
Od ponad 20 lat w Legnicy działa Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, na terenie której funkcjonuje kilka zakładów pracy związanych z branżą motoryzacyjną
Tytuł projektu
Kadra jako kluczowy element rozwoju branży motoryzacyjnej
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy
Nazwa programu
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Konkurs
Kompetencje w szkolnictwie wyższym projekt wspierający rozwój kadr dla przemysłu motoryzacyjnego
Wartość projektu
411 390,36 zł
Wartość dofinansowania
397 936,86 zł
Okres realizacji projektu
od 01-02-2018 r. do 30-07-2021 r.
Poznajcie nasz zespół
W skład Zespołu Projektowego wchodzili: Kierownik Projektu, Asystent Kierownika Projektu oraz obsługa prawna i kadrowo-finansowa.
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Od ponad 20 lat w Legnicy działa Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, na terenie której funkcjonuje kilka zakładów pracy związanych z branżą motoryzacyjną. Powyższe firmy miały bezpośredni wpływ na wkład merytoryczny w projekcie (planując zakres tematyczny staży, czy też szkolenia specjalistyczne dla studentów, brały pod uwagę swoje potrzeby i trendy na rynkach ). Taka współpraca rozwiązała problem zasadności kształcenia przyszłych kadr dla branży MOTO w stosunkowo krótkim czasie, ponieważ projekt był odpowiedzią na ich zapotrzebowanie. Przy współpracy PWSZ im. Witelona w Legnicy z pracodawcami z branży MOTO oraz DKM (Dolnośląski Klaster Motoryzacyjny ) zrealizowano projekt, który w krótkim czasie dostosował umiejętności, kwalifikacje i kompetencje studentów do potrzeb potencjalnych pracodawców z branży MOTO.
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
Z wyników projektu skorzystało przede wszystkim 34 studentów Uczelni ( z Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych, z kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji,
studia stacjonarne pierwszego stopnia, którzy w okresie od 01.02.2018 r. do 30.07.2021 skorzystali z wysokiej jakości programów stażowych i programów
kształcenia (szkolenia specjalistyczne, warsztaty z kompetencji zawodowych , kompetencji miękkich, wizyty studyjne) a także Zakłady Pracy działające w branży motoryzacyjnej mając szansę na zatrudnienie wykształconych w tym kierunku pracowników (absolwentów Collegium Witelona Uczelnia Państwowa - od 1 stycznia 2022 roku wcześniej Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy), którzy w krótkim cyklu kształcenia zdobyli dodatkowe kompetencje i kwalifikacje: zawodowe, komunikacyjne oraz analityczne dostosowane do potrzeb potencjalnych pracodawców z branży MOTO.
Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?
Ze względu na pandemię (przerwane łańcuchy dostaw, mniejsza produkcja, redukcja zatrudnienia wśród stałych pracowników w firmach z branży MOTO) problemem było zatrudnienie absolwentów (uczestników projektu) na poziomie 30 % w branży motoryzacyjnej - wskaźnik obowiązkowy. Powyższy wskaźnik został zrealizowany na poziomie 25 %. Poza tym realizacja projektu przebiegła bez problemów.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
Wsłuchiwanie się w potrzeby lokalnego rynku, otoczenia biznesowego, administracji publicznej etc. Ścisła współpraca Uczelni z tymi podmiotami. Odpowiadanie na ich potrzeby. Zapraszanie do współpracy w momencie aplikowania o środki w ramach ogłaszanych konkursów.