Kierunek: wodór. Dyskusja o przyszłości surowca w Europie podczas IMPACT’22
13.05.2022
55 godzin wystąpień, 6 scen, 19 obszarów tematycznych i ponad 400 speakerów – za nami IMPACT’22. Kolejny raz NCBR zostało partnerem wydarzenia.
IMPACT’22 odbył się 11-12 maja w Poznaniu. W tych dniach stolica Wielkopolski gościła znakomite grono top managerów z największych globalnych firm, decydentów politycznych, wybitnych naukowców oraz światowej klasy ekspertów i mówców. W tym roku gośćmi specjalnymi wydarzenia byli m.in. prof. Yuval Noah Harari i Erin Meyer.
Współpraca kluczem do rozwoju sektora wodorowego
Drugiego dnia IMPACT’22 Agnieszka Marciniak – dyrektor Biura Strategii i Rozwoju w NCBR wzięła udział w panelu „Przyszłość czystego i zrównoważonego wodoru w Europie”.
- Postawmy na współpracę międzysektorową administracji, nauki i biznesu. Jest ona kluczowa dla rozwoju sektora wodorowego w Polsce - mówiła podczas panelu ekspertka NCBR.
W dyskusji wzięli udział: Jakub Faryś, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, prof. Tadeusz Uhl z AGH, Andrzej Szałek z Toyota Motor Poland i Grzegorz Kwitek z Metropolia GZM. Rozmowę prowadził Maciej Miniszewski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Aktywności NCBR
- Oczywiste jest, że rynek wodorowy będzie rozwijał się, jeśli będzie miał źródła finansowania. Definiujemy cztery takie źródła. Na chwilę obecną ważne jest finansowanie z Unii Europejskiej, ale także finansowanie krajowe, regionalne i pochodzące z biznesu – mówiła Agnieszka Marciniak.
Centrum dostrzega ogromny potencjał tego surowca jako paliwa przyszłości. Polska jest piątym na świecie i trzecim w Europie producentem wodoru. NCBR nadaje kierunek pracom badawczym związanym właśnie z technologiami wodorowymi. Wśród nich jest m.in. program strategiczny „Nowe technologie w zakresie energii” czy przedsięwzięcie „Nowoczesne metody magazynowania wodoru” finansowane z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.
Wielką szansą dla polskich podmiotów na budowanie naszej przewagi konkurencyjnej w tym obszarze jest także program ramowy UE na rzecz badań i innowacji Horyzont Europa. Zainteresowanych aplikowaniem o granty z programu wspiera również Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i znajdujący się w jego strukturze Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (KPK).
Całą debatę „Przyszłość czystego i zrównoważonego wodoru w Europie” można obejrzeć tutaj.
Informacje o trwającym naborze w II konkursie programu „Nowe technologie w zakresie energii” tutaj.