W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny krok w stronę rozwoju zaawansowanych technologii energetycznych

15.05.2023

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zorganizowało pierwsze spotkanie matchmakingowe o tematyce jądrowej.

Kolejny krok w stronę rozwoju zaawansowanych technologii energetycznych

11 maja br. miało miejsce spotkanie matchmakingowe zorganizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), przy współpracy koreańskiej agencji rządowej Korea Institute of Energy Technology Evaluation and Planning (KETEP). Celem spotkania była wymiana informacji pomiędzy polskimi i koreańskimi podmiotami zainteresowanymi współpracą w obszarze tematyki jądrowej oraz nawiązanie bezpośrednich kontaktów służących realizacji wspólnych projektów badawczych finansowanych przez obie agencje. W spotkaniu udział wzięli m.in. Ambasador Republiki Korei Południowej w Polsce Pan Hoonmin Lim oraz przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska Pan Andrzej Chwas, a także polscy i koreańscy przedstawiciele wielu ważnych podmiotów z obszaru energetyki jądrowej.

Tematyka technologii energetycznych, w szczególności energii jądrowej jest bardzo ważnym tematem zarówno w Polsce jak i na świecie, nie tylko ze względów energetycznych, lecz również ekonomicznych i ekologicznych. Otwierając spotkanie zarówno Ambasador Republiki Korei Południowej w Polsce Pan Hoonmin Lim, jak i Prezydent KETEP Pan Ki-Yeoung Kweon,  podkreślali znaczenie projektów o tematyce jądrowej na świecie oraz fakt, że pomimo, iż są czasochłonne, wymagają ogromnych nakładów finansowych jak również zaangażowania najlepszych ekspertów, to zdecydowanie są naszą przyszłością i mają kluczowe znaczenie zarówno dla Polski jak i dla Korei Południowej. Reprezentujący Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiciel Departamentu Energii Jądrowej – Pan Andrzej Chwas deklarował wsparcie dla inicjatyw i działań związanych z rozwojem zaawansowanych technologii energetycznych w Polsce.

- Rozpoczęcie współpracy z agencją rządową KETEP w obszarze technologii energetycznych w październiku 2022 roku było przełomową datą w działalności NCBR, ponieważ podpisanie porozumienia o współpracy bilateralnej zapoczątkowało rozmowy w obszarze, który jest znaczący zarówno dla Polski, jak i Korei Południowej. Jest to kolejny krok w stronę rozwoju i wspierania innowacyjności w Polsce w obszarze zaawansowanych technologii energetycznych.

To wyjątkowa inicjatywa, łącząca dwa kraje, wiedzę i doświadczenie specjalistów oraz projekty na różnych etapach ich realizacji. Jednak cel ich twórców zawsze pozostaje ten sam – być częścią rozwoju gospodarczego swoich krajów oraz odpowiadać na potrzeby społeczne.

Dzisiejsze spotkanie to przede wszystkim możliwość wymiany informacji i doświadczeń oraz nawiązanie kontaktów, które służyć będą realizacji wspólnych projektów badawczych w obszarze energii jądrowej. Jak wiadomo prowadzenie zaawansowanych badań i projektów naukowych wymaga głodu wiedzy i dużej determinacji – powiedział podczas przemówienia p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dr Jacek Orzeł

Rozszerzenie i kontynuacja  współpracy w ramach polsko-koreańskiego programu badawczo-rozwojowego stworzy nowe możliwości dla środowisk naukowych oraz zorientowanych na innowacje przedsiębiorców z Polski oraz Korei Południowej. Jest to również szansa na promocję polskiego sektora badań i rozwoju, prezentację projektów i produktów polskiego przemysłu, biznesu, środowiska naukowego, czy działalności NCBR na arenie międzynarodowej.

W spotkaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju aktywnie wzięli udział przedstawiciele kilkunastu polskich i koreańskich podmiotów, którzy przedstawili swoje prezentacje wraz z ofertą i potencjałem działań w obszarze zaawansowanych technologii. Wśród nich obecni byli przedstawiciele m.in. Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Politechniki Warszawskiej, Energoprojektu Katowice S.A, KEPCO KPS, Kepco Nuclear Fuel czy ANKUG Engineering. W części matchmakingowej wszyscy chętni mieli możliwość odbycia spotkań mających na celu wymianę cennych doświadczeń oraz nawiązanie przyszłej współpracy.

Na koniec maja planowane jest ogłoszenie pierwszego konkursu na wspólne projekty badawczo-rozwojowe o tematyce energetyki jądrowej NCBR - KETEP. Planowana alokacja NCBR w konkursie to 930 000 Euro. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest zawarcie konsorcjum, w skład którego wchodzić będzie co najmniej jeden polski i jeden koreański podmiot. Konkurs adresowany jest do organizacji badawczych i upowszechniających wiedzę oraz mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, jak również grup podmiotów składających się z ww. podmiotów w dowolnej konfiguracji. Otrzymane środki można przeznaczyć będzie na badania przemysłowe oraz prace rozwojowe. Niezwykle istotne jest by projekty wykazywały zrównoważony wkład technologiczny partnerów z obu krajów (minimum 30% kosztów projektu po stronie podmiotów z obu krajów).

Więcej informacji o planowanym konkursie będzie można uzyskać po jego ogłoszeniu na Platformie Konkursowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}