W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koniec naboru Wniosków Konkursie w sprawie wyboru Partnerów strategicznych do współpracy publiczno-publicznej na potrzeby przedsięwzięcia realizowanego w formule PCP pn. "Budownictwo efektywnie energetycznie i procesowo" – Budownictwo Jednorodzinne

Koniec naboru Wniosków Konkursie w sprawie wyboru Partnerów strategicznych do współpracy publiczno-publicznej na potrzeby przedsięwzięcia realizowanego w formule PCP pn. "Budownictwo efektywnie energetycznie i procesowo" – Budownictwo Jednorodzinne
2022-05-23 
 

, 
Budownictwo efektywnie energetycznie i procesowo

Konkurs NCBR jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego – gmin miejskich i miejsko-wiejskich, w tym gmin na prawach powiatu. NCBR w wyniku postępowania chce wyłonić dwa rzetelne podmioty publiczne (gminy), które wesprą NCBR jako równorzędni i aktywni partnerzy i liderzy w przedmiocie stymulowania innowacji budownictwa jednorodzinnego.

Centrum chce wyłonić dwie gminy, które przeznaczą nieruchomości na budowę dwóch demonstratorów budynków efektywnych energetycznie, w części PCP dotyczącej budownictwa jednorodzinnego (Strumień III: Budownictwo jednorodzinne) – którzy udostępnią swoją nieruchomość na budowę jednego Demonstratora na każdej z tych nieruchomości (po jednym Demonstratorze na Partnera). Z dwoma Partnerami Strategicznymi wyłonionymi w ramach tego Konkursu NCBR przeprowadzi negocjacje, w celu udzielenia im zamówienia z wolnej ręki.

Współpraca jest uzasadniona prowadzonym przez NCBR zamówieniem publicznym na opracowanie w trybie zamówień przedkomercyjnych technologii budownictwa efektywnego energetycznie i procesowo, w ramach którego powstaną dwa Demonstratory technologii – dwa budynki jednorodzinne o powierzchni minimalnej 130 m2 oraz maksymalnie o dwóch kondygnacjach, tworzone przez dwa różne podmioty opracowujące dwie różne technologie. Dla potrzeb ich utworzenia przez Wykonawców zamówienia przedkomercyjnego NCBR musi pozyskać niezbędne zasoby zewnętrzne (nieruchomość, współpracę jej dysponenta, organizację przestrzeni wokół Demonstratora), a po ich powstaniu niezbędne będzie weryfikowanie funkcjonowania Demonstratora.

Kluczowym w całym procesie objętym Konkursem jest wybranie dwóch Partnerów Strategicznych będących podmiotami publicznymi (gminami), które posiadają nie tylko wymagane zasoby potrzebne do realizacji prac badawczych lub uzupełniających prac badawczych przez wykonawców zamówienia przedkomercyjnego, ale posiadają również wizję dotyczącą Demonstratora i jego pozycji w zmianach funkcjonowania uwarunkowań mieszkaniowych dla lokalnej społeczności. NCBR poszukuje Partnerów Strategicznych, którzy przyczynią się do promowania rozwiązań technicznych i dzielenia się doświadczeniami, które mogą pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie budownictwa jednorodzinnego w innych miejscach kraju i Europy. Współpraca dąży do maksymalizacji wykorzystania Demonstratora powstałego przy okazji zamówienia przedkomercyjnego i jego wpływu na dalsze funkcjonowanie budownictwa w skali lokalnej Partnera Strategicznego i w sferze wykraczającej poza tą skalę. Współpraca jest motywowana wyłącznie interesem publicznym, w szczególności związanym z rozwojem i stymulowaniem innowacji w obszarze budowy domów jednorodzinnych.

Na nieruchomości wybranego partnera strategicznego powstaną budynki jednorodzinne (Demonstratory), które zbudują  dwaj najlepsi wykonawcy wybrani  w ramach przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. Prace B+R rozpoczęły się w kwietniu 2021 r. i mają zakończyć się w listopadzie 2023 roku. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Programu Inteligentny Rozwój z środków Funduszy Europejskich.

Przy powstaniu obiektów zostaną zastosowane technologie pozwalające szybko budować z modułów lub prefabrykatów, zapewniać nadwyżkę energii na wszystkie potrzeby eksploatacji budynku (ogrzewanie, energia elektryczna, ciepła woda), a także oszczędzać wodę, redukować ślad węglowy materiałów budowlanych oraz w jak najwyższym stopniu korzystać przy budowie z materiałów z recyklingu.

 

Dokumentacja

Wideo

{"register":{"columns":[]}}