W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W której gminie powstaną demonstratory nowoczesnych budynków ekologicznych?

10.01.2022

NCBR ogłasza konkurs dla gmin, które chcą zostać partnerem strategicznym Centrum w realizacji przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”.

Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo

Konkurs NCBR jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego – gmin miejskich i miejsko-wiejskich (w tym gmin na prawach powiatu), których liczba mieszkańców nie przekracza 200 000 mieszkańców. Centrum chce wyłonić dwie gminy, które przeznaczą nieruchomości na budowę dwóch demonstratorów budynków efektywnych energetycznie. Mają być to domy wielorodzinne dla młodych rodzin oraz dla seniorów.

Przy powstaniu obiektów zostaną zastosowane technologie pozwalające szybko budować z modułów, prefabrykatów, zapewniać nadwyżkę energii na wszystkie potrzeby eksploatacji budynku (ogrzewanie, energia elektryczna, ciepła woda), a także oszczędzać wodę, redukować ślad węglowy materiałów budowalnych oraz w jak najwyższym stopniu korzystać przy budowie z materiałów z recyklingu.

Samorządowi liderzy innowacji mieszkaniowych

– Zapraszamy gminy do realizowania wraz z Centrum założeń Europejskiego Zielonego Ładu w ramach przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. To projekt finansowany ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Jego celem jest stworzenie technologii konstrukcji budynku wielorodzinnego o możliwie jak najlepszym bilansie energetycznym. Wdrożenie tej technologii to wyzwanie dla współczesnego budownictwa, a przede wszystkim odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Gminy, które zostaną naszymi partnerami strategicznymi w tym przedsięwzięciu, zostaną prawdziwymi samorządowymi liderami innowacji mieszkaniowych – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

Gminy wyłonione w postępowaniu konkursowym wesprą NCBR jako równorzędni, aktywni partnerzy i liderzy w rozwijaniu innowacji mieszkaniowych oraz społecznych. Dlatego kluczowe jest wybranie dwóch takich partnerów strategicznych – gmin, które posiadają nie tylko nieruchomości pod budowę demonstratorów, ale mają również wizję, jak wykorzystać wnioski z budowy i eksploatacji demonstratora do wprowadzenia zmian dotyczących uwarunkowań mieszkaniowych dla danej wspólnoty lokalnej.

– NCBR poszukuje partnerów strategicznych, którzy przyczynią się do promowania rozwiązań technicznych i dzielenia się doświadczeniami, które mogą pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie mieszkalnictwa społecznego i senioralnego w innych miejscach kraju, a także Europy – dodaje dyrektor Kamieniecki.

Fundusze Europejskie wspierają zmiany w budownictwie

Na nieruchomości wybranego partnera strategicznego powstaną budynki wielorodzinne (demonstratory), które zbudują  dwaj najlepsi wykonawcy wybrani  w ramach przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. Budżet na realizację przedsięwzięcia to 37,5 mln złotych. Prace B+R rozpoczęły się w kwietniu 2021 i mają zakończyć się w listopadzie 2023 roku. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Programu Inteligentny Rozwój z środków Funduszy Europejskich.

Demonstratory powstaną w ramach dwóch odrębnie realizowanych strumieni przedsięwzięcia: Strumień I – Budownictwo Społeczne oraz Strumień II – Budownictwo senioralne. Budynki stanowią element prac badawczo rozwojowych i mają powstać do końca 2023 roku. Przy wyborze najlepszych wykonawców pod uwagę brane jest zapewnienie przez nich jak najlepszych parametrów technologii, w tym:

  1. koszt budowy z uwzględnieniem kosztów eksploatacji przez 30 lat,
  2. bilans energetyczny (energia elektryczna z OZE na wszystkie potrzeby: ogrzewanie, urządzenia i instalacje, ciepła woda użytkowa),
  3. zużycie energii (możliwe jak najniższe straty energii na przegrodach budowlanych i instalacjach),
  4. bilans wodny (nawet 95% oszczędności w poborze wody z sieci),
  5. materiały budowalne o jak najniższym śladzie węglowym,
  6. materiały budowlane  jak najwyższym poziomie recyklingu.

Budowa ma odbywać się z gotowych elementów i ma potrwać maksymalnie 3 miesiące dla budynków w technologii modułowej 3D oraz do 6 m-cy dla budynków w technologii prefabrykowanej 2D. Budynki powstaną w wyspecjalizowanych wytwórniach w Polsce i zostaną wyposażone w środku – wykończone powierzchnie ścian i podłóg, kompletna stolarka drzwiowa i okienna, zabudowa kuchenna ze sprzętem AGD. Ponadto demonstratory zostaną dostosowane do potrzeb ich mieszkańców z uwzględnieniem wyzwań demograficznych, a zagospodarowanie terenu wokół demonstratorów sprzyjać ma integracji mieszkańców.

Materiały

Dokumentacja Konkursu na Partnerów Strategicznych
Strategia Budownictwa Społecznego i Senioralnego

Wideo

{"register":{"columns":[]}}