W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

Magazynowanie energii elektrycznej - Strumień “Bateria”

InnBAT_PIME wer 5_Strona_08

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Magazynowanie energii elektrycznej - Strumień “Bateria”  

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

InnBat sp. z o.o.

ikona teczki  Nazwa programu

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

ikona gazety  Konkurs

Magazynowanie energii elektrycznej

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

4 988 650,00 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

4 988 650,00 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

Od 01.08.2021 r. do 31.12. 2023 r.

Poznaj nasz zespół

1

2

3

Materiały

Polscy naukowcy chcą wyeliminować bateryjne bolączki - WysokieNapiecie.pl

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Dobre warunki do produkcji energii z wiatru czy słońca nie zawsze występują w okresach dużego popytu na energię, np. w czasie zmniejszonego zapotrzebowania ze strony przemysłu w święta lub w momencie, gdy domowi prosumenci w ciągu dnia są w pracy. Wówczas te nadwyżki mogłyby zostać zagospodarowane przez magazyny energii i wykorzystane później.

Opracowana przez InnBAT technologia KLAB akumulatorów kwasowo-węglowych polega na zastąpieniu niektórych ołowianych elementów konstrukcyjnych specjalnie opracowanym przewodzącym węglem porowatym. Dzięki temu w akumulatorze spadło zużycie ołowiu o ok. 40 proc., a gęstość energii zmagazynowanej (Wh/kg) jest większa o ok. 50 proc. przy jednocześnie niższych kosztach produkcji (ok. 50 $/kWh) w stosunku do zwykłych akumulatorów ołowiowo-kwasowych. Koszty te są kilkakrotnie niższe od cen energii w akumulatorach litowo-jonowych. Akumulatory KLAB cechuje też wysoka odporność eksploatacyjna (np. osiem lat pracy ciągłej z panelami fotowoltaicznymi) oraz niewielka utrata energii podczas ich przechowywania w stanie naładowania (ok. 2 proc. miesięcznie). Mogą one działać w szerokim zakresie temperatur (od -35 do +55 o C ). Wszystkie materiały oraz elementy konstrukcyjne KLAB są dostępne i wytwarzane w kraju. Akumulatory mogą być poddane procesowi recyklingu wydajnością prawie 100 proc. wspólnie z klasycznymi akumulatorami ołowiowo-kwasowymi, na które już od kilkudziesięciu lat istnieje w kraju zorganizowany system zbiórki i ich recyklingu. Od początku 2024 roku  na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego został zainstalowany demonstrator systemu magazynowania energii o pojemności 15 kWh zasilany panelami fotowoltaicznymi o mocy 10 kW, w którym zainstalowano akumulatory KLAB. 

Kto skorzysta z wyników projektu?

Opracowany akumulator wykonany z  surowców dostępnych w Polsce (m.in. węgla, siarki i ołowiu) posiada potencjał do wykorzystania w domowych magazynach energii, magazynach do użytku przemysłowego lub bilansowania sieci elektroenergetycznych. Charakteryzuje się bezpieczeństwem użytkowania i jest przyjazny środowisku. Wzmocni to niezależność i bezpieczeństwo energetycznie Kraju. Taka sytuacja wpłynie pozytywnie na rozwój przemysłu bateryjnego w kraju, a  nowy akumulator może być przedmiotem szerokiej oferty eksportowej.

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?

Znalezienie i przekonanie do współpracy jednostki produkcyjnej w ramach projektu.

Nasza rada dla innych Wnioskodawców

Jak najwcześniej nawiązać współpracę z zakładem produkcyjnym.

{"register":{"columns":[]}}