MUSICON
Instrument, zabawka i laboratorium w jednym. MUSICON trafia do dziecięcych serc w różnych częściach świata
Tytuł projektu
Musicon – innowacyjne muzyczne pomoce dydaktyczno-terapeutyczne dla dzieci i młodzieży
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
M Sp. z o.o.
Nazwa programu
PROGRAM OPERACYJNY INTELIGENTNY ROZWÓJ
Konkurs
Szybka Ścieżka
Wartość projektu
1 465 745,43 zł
Wartość dofinansowania
1 090 244,93 zł
Okres realizacji projektu
od 1 listopada2017 r. do 31 października2018 r.
Poznaj nasz zespół
Zobacz efekt naszej pracy
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Poznajcie Musicon – nowoczesne, a jednocześnie rewolucyjne urządzenie edukacyjne. Jego atuty to oryginalność i nastawienie na wszechstronny rozwój najmłodszych. Aby się z nim uczyć, nie trzeba siedzieć sztywno w ławce. Przeciwnie, jest to zabronione!
Nauka z Musiconem nigdy się nie nudzi. Jest instrumentem i zabawką, urządzeniem mechanicznym i laboratorium, pozwalającym dzieciom odkrywać dźwięk jako wyraz ekspresji pojawiającej się na styku zmysłów, intuicji i mechaniki. Działa na tej samej zasadzie co katarynka lub pozytywka – proste mechanizmy uruchamiają dźwięki. Urządzenie inspiruje, fascynuje ruchem i dźwiękiem, a przede wszystkim nieskończoną liczbą możliwości. W prosty sposób (przy użyciu przycisków) uwalnia dziecięcą ciekawość i kreatywność, przy wykorzystaniu najbardziej uniwersalnego języka – muzyki.
Musicon był pracą dyplomową Kamila Laszuka na ASP we Wrocławiu. Artysta połączył w nim swoje dwie pasje: design i muzykę, które mają olbrzymi wpływ na rozwój psychofizyczny dzieci. Prace nad tym projektem były kontynuowane przez interdyscyplinarny zespół specjalistów z dziedziny inżynierii, edukacji i muzyki. W połowie 2016 roku powstał prototyp urządzenia-instrumentu, gotowy do seryjnej produkcji.
Za sukcesem stoi „rodzinny start-up”. Kamil Laszuk, jego siostra Ida Laszuk oraz ich przyjaciel – Jakub Kozik skupili wokół siebie liczący ponad dwadzieścia osób zespół specjalistów. Ten zespół wciąż, także dzięki środkom przekazywanym przez NCBR z Funduszy Europejskich, może się rozwijać, tworząc polski produkt/projekt, który przekracza nie tylko granice sztuki, ale także realizuje założenia biznesowe.
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
W naszym przekonaniu Musicon jest wehikułem wyobraźni i kreatywności. I tak odbierają go najmłodsi, dla których powstał i którzy z niego korzystają. Nie da się określić, ile jest w nim dla jego użytkowników pierwiastka zabawy, a ile nauki. Dla dzieci obcowanie z urządzeniem jest tylko i wyłącznie zabawą. Rodzice i nauczyciele w tej zabawie dostrzegają naukę – ta nierozerwalność obu elementów także stanowi o sile naszego projektu, który nie przez przypadek nie daje się łatwo zaszufladkować, określić, czym właściwie jest: instrumentem? edukacyjnym urządzeniem mechanicznym?
Z satysfakcją informujemy, że projekt przebojem wdziera się na międzynarodowy rynek. Zamawiają go osoby indywidualne, szkoły i przedszkola, a także muzea przygotowujące ekspozycje dla dzieci. Był pokazywany m.in. w Nowym Jorku, Singapurze, Limie, Berlinie, Pradze, Paryżu, Kopenhadze i wielu innych miastach. Został także doceniony w wielu designerskich oraz edukacyjnych konkursach, m.in.:
- Polski Produkt Przyszłości 2020 (Polska),
- EdTech CoolTool 2020 (USA),
- Mikroprzedsiębiorca Roku 2019 (Polska),
- Bett Awards 2019 (Wielka Brytania),
- Gess Education Award 2018 (Dubaj),
- Reimagine Education 2017 (USA),
- iF Design Award 2017 (Niemcy),
- Śląska Rzecz 2017 (Polska),
- Selected 2017 (Hiszpania),
- Mikroprzedsiębiorca Roku 2019 (Polska),
- Red Dot Design Award (Singapur),
- Core77 (Nowy Jork).
Ponadto Kamil Laszuk zajął 8. miejsce w rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Brief.pl oraz znalazł się na liście „30 przed 30” w rankingu „Forbesa”.
Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?
Podczas realizacji projektu musieliśmy się zmierzyć z koniecznością znalezienia odpowiednich rozwiązań technologicznych dla wykonania samego urządzenia oraz utrzymania jak najwyższej jakości dźwięków. Od początku najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo produktu dla dzieci oraz dostarczenie jak najwyższej jakości Musiconu, który ma za zadanie kształcić kolejne pokolenia. Chęć zaaplikowania tego wszystkiego w projekcie okazała się wyzwaniem, które jednak nie stanęło na przeszkodzie do zrealizowania z sukcesem całego zamierzenia i wdrożenia jego efektu na rynek.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
Według nas najistotniejsze w przygotowaniu się do przeprowadzenia projektu B+R jest zaplanowanie prac wymienionych w projekcie z jak największą starannością. Oczywiście niesamowicie ważnym elementem projektu jest kadra w niego zaangażowana i to jest także element istotny do przemyślenia i zaplanowania.