W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nagrody dla innowacyjnych projektów w rolnictwie

06.10.2023

Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr Jacek Orzeł był gościem uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za osiągnięcia w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie. Uroczystość odbyła się 4 października w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi. W ramach wydarzenia Dyrektor Centrum wziął również udział w debacie „Rola i wykorzystanie badań naukowych w rozwoju zrównoważonego rolnictwa”.

kadr

Nagrody przyznawane są co roku za osiągnięcia o istotnym znaczeniu dla rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych i rybołówstwa, których wdrożenie lub upowszechnienie przyniosło wymierne efekty ekonomiczne lub społeczne. Za swoją pracę nad innowacjami zostały uhonorowane Państwowe Instytuty Badawcze nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Mamy szczególną satysfakcję jako instytucja, ponieważ laureat I nagrody Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy za projekt „Wdrożenie selekcji wspomaganej markerami genetycznymi jako narzędzia wspierającego pracę hodowlaną u koni czystej krwi arabskie” otrzymał od NCBR dofinansowanie na swoje badania. Laureaci otrzymali nagrody z rąk wiceminister rolnictwa Anny Gembickiej. – Udało się nam w tym roku zwiększyć pulę nagród. Zależy nam, aby pokazywać Państwa sukcesy – podkreśliła Anna Gembicka. Między innymi w ten sposób resort rolnictwa pragnie zmobilizować środowisko naukowe do realizacji innowacyjnych projektów.

Zrównoważony rozwój rolnictwa

Ważny punkt w programie wydarzenia stanowiła debata, w której oprócz Dyrektora Centrum udział wzięli wiceminister Anna Gembicka, prof. dr hab. Jarosław Bosy, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz dr inż. Michał Rokicki, dyrektor Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego. Celem dyskusji było poszukiwanie odpowiedzi, w jaki sposób badania naukowe mogą przyczynić się do tworzenia zrównoważonych praktyk rolniczych, zwiększenia wydajności, ochrony środowiska i poprawy jakości życia rolników. Uczestnicy panelu dyskutowali, jakie są główne wyzwania, przed którymi stoi współczesne rolnictwo i w jaki sposób badania naukowe mogą pomóc w ich rozwiązaniu. Dyrektor Jacek Orzeł wskazał, że z punktu widzenia NCBR najważniejsze z tych zadań to zwiększenie udziału innowacyjnych technologii, procesów i produktów w polskim rolnictwie. Także z wykorzystaniem technologii tzw. Rolnictwa 4.0, czyli z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, urządzeń i systemów monitoringu, wsparcia, oceny i poprawy procesu produkcyjnego, wykorzystania automatyki i robotyki. Szef NCBR wyjaśniał, jaki jest zysk z integracji nowoczesnych technologii w sektorze rolniczym, w tym sztucznej inteligencji. – Są to wielorakie korzyści: strategiczne dla państwa, ekonomiczne, środowiskowe m.in. w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu, społeczne. – powiedział Jacek Orzeł. Zaprezentował także publikację przygotowaną w NCBR „Rolnictwo 4.0. Identyfikacja trendów technologicznych”. Celem badania było przedstawienie trendów rozwojowych i perspektyw w zakresie Rolnictwa 4.0 oraz analiza polityki naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa w tym obszarze. Badanie było prowadzone przez zespół analityczny NCBR oraz przy wsparciu ekspertów z obszaru rolnictwa, w tym Rolnictwa 4.0. Dyrektor NCBR wskazał również, że w naszej instytucji widzimy potencjał innowacji w rolnictwie. – Ogłosiliśmy dotychczas kilka konkursów i programów wychodzących naprzeciw tym oczekiwaniom jak np. Agrotech skierowany do podmiotów realizujących projekty badawczo-rozwojowe z zakresu rozwoju nowych technologii w sektorze rolnym. – dodał Jacek Orzeł. Uczestnicy panelu zgodzili się co do znaczenia wiedzy i wyników badań naukowych w odpowiedzi na wyzwania związane m.in. ze zmianą klimatu, zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego mieszkańcom Polski oraz dostosowywaniem profilu produkcji gospodarstw rolnych do wymagań rynku.

Zachęcamy Państwa do lektury naszej publikacji  Rolnictwo 4.0

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}