Narodowa Platforma Cyberbezpieczeństwa
Tytuł projektu
Narodowa Platforma Cyberbezpieczeństwa
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
NASK – Państwowy Instytut Badawczy – lider konsorcjum
Politechnika Warszawska
Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy
Narodowe Centrum Badań Jądrowych
Nazwa programu
Programy krajowe
Konkurs
CyberSecIdent
Wartość projektu
16 917 897, 37 PLN
Wartość dofinansowania
16 869 919,04 PLN
Okres realizacji projektu
od 1.09.2017 r. do 30.10.2020 r.
Poznaj nasz zespół
Zobacz efekt naszej pracy
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
W ramach projektu powstała Narodowa Platforma Cyberbezpieczeństwa.
Wykonano i wdrożono kompleksowy, zintegrowany system monitorowania, obrazowania i ostrzegania o zagrożeniach w cyberprzestrzeni państwa, działający w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Stworzono rozwiązania, które umożliwiają prowadzenie skoordynowanych działań służących zapobieganiu, wykrywaniu, zwalczaniu oraz minimalizowaniu skutków incydentów bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych istotnych dla funkcjonowania kraju. W ramach projektu powstały mechanizmy ochrony prywatności użytkowników tych systemów oraz bezpiecznego współdzielenia informacji o zagrożeniach.
Narodowa Platforma Cyberbezpieczestwa stała się podstawą do budowania współpracy podmiotów Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa bez względu na ich lokalizację oraz formalno-prawne zasady działania. W ramach projektu stworzono bazę danych o podatnościach IT/OT i zagrożeniach bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, integrującą dane pozyskiwane ze źródeł zewnętrznych, publicznie dostępnych, jak i udostępnianych przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Opracowano także zbiór oryginalnych metod analizy ryzyka oraz detekcji podatności i zagrożeń w sieciach teleinformatycznych, środowisku Internetu Rzeczy i systemach automatyki przemysłowej.
Projekt w istotny sposób przyczynił się do zwiększenia cyberbezpieczeństwa Polski, jej gospodarki i obywateli. Ponadto rozwiązania wdrożone w Narodowej Platformie Cyberbezpieczeństwa w zgodności z Dyrektywą NIS stanowią dobry przykład wkładu Polski w działania Unii Europejskiej, służące zwiększeniu międzynarodowego bezpieczeństwa w obszarze cyfryzacji.
Kto skorzysta z wyników projektu?
Bezpośrednimi beneficjentami wyników projektu są trzy zespoły CSIRT poziomu krajowego (ABW, MON i NASK), operatorzy usług kluczowych, dostawcy usług cyfrowych oraz podmioty realizujące zadania publiczne. Wyniki projektu stanowią także podstawę systemu, umożliwiającego zarządzanie bezpieczeństwem i świadomością cyberzarożeń dla podmiotów o skomplikowanej infrastrukturze (rozbudowana sieć LAN/WAN i infrastruktura serwerowa, wiele aplikacji zbudowanych w złożonym stosie technologicznym).
Biorąc pod uwagę specyfikę projektu, odnotować należy przede wszystkim szeroki i pozytywny wpływ wyników projektu na krajowe i międzynarodowe cyberbezpieczeństwo.
Wyniki naukowe projektu zostały upowszechnione w 20 artykułach opublikowanych z czasopismach z listy MNiSW oraz 19 wystąpieniach na konferencjach międzynarodowych i krajowych.
Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?
Szczególną trudnością w realizacji projektu była konieczność dostosowania architektury oraz rozwiązań szczegółowych systemu NPC do, powstającej w trakcie realizacji projektu, ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ponadto wyzwaniem było także sprostanie wszystkim wymogom formalnym, które towarzyszyły realizacji projektu i finasowania go ze środków publicznych
Dzięki ścisłej współpracy wykonawców z Departamentem Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Cyfryzacji możliwe było skuteczne pokonanie tych wyzwań.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
Innym Beneficjentom rekomendujemy możliwie jak najwcześniejsze nawiązanie współpracy z potencjalnymi użytkownikami rozwiązania – takie podejście pozwala na bieżąco monitorować potrzeby rynku i odpowiadać na oczekiwania docelowych odbiorców efektów projektu.
Dla powodzenia projektu szczególnie ważne są także: determinacja w przestrzeganiu harmonogramu pracy oraz rozważne dobieranie konsorcjantów, biorąc pod uwagę ich kompetencje. W ten sposób zapewniamy terminową i jakościową realizację powierzonych w projekcie zadań, a także wzajemne wsparcie w przypadku wystąpienia trudności w realizacji poszczególnych zadań czy etapów prac.