Narodowe Centrum Badań i Rozwoju sygnatariuszem Karty Misji „Restore our Ocean and Waters to 2030”
13.06.2023
Pierwsza edycja Blue Economy Baltic Forum (1-2 czerwca, Gdańsk) już za nami. Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Horyzontu Europa, współpracując z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Horyzontalnym Punktem Kontaktowym Polska Północna oraz Biurem NCBR w Brukseli, zgromadził międzynarodowe grono ciekawych mówców, w tym z DG Mare w Komisji Europejskiej, oraz kluczowych organizacji związanych z Bałtykiem. To międzynarodowe wydarzenie, którego celem była mobilizacja wszystkich interesariuszy w regionie Morza Bałtyckiego oraz zwiększenie udziału przedstawicieli tego obszaru w projektach realizowanych w ramach programów europejskich i Misji Restore our Ocean and Waters to 2030, stanowiło doskonałą okazję, aby NCBR w sposób szczególny podkreśliło swoje zaangażowanie. Wyrazem tego było podpisanie przez Magdalenę Bem-Andrzejewską, Dyrektor Działu Krajowego Punktu Kontaktowego, na podstawie specjalnego pełnomocnictwa udzielonego przez Dyrektora NCBR, tzw. Karty Misji.
Tzw. Misja wodna – ku czemu zmierzamy?
Misja UE Restore our Ocean and Waters, z perspektywą wyznaczoną na 2030 r., ma na celu ochronę i przywrócenie stanu naszych oceanów i wód poprzez badania naukowe i innowacje, zaangażowanie obywateli i niebieskie inwestycje. Misja wspiera zaangażowanie i współpracę regionalną poprzez lokalne tzw. "latarnie morskie" w głównych dorzeczach mórz/rzek: Atlantyku i Arktyki, Morzu Śródziemnym, Bałtyku i Morzu Północnym oraz Dunaju i Morzu Czarnym. Latarnie morskie misji to miejsca pilotażu, demonstracji, rozwijania i wdrażania działań misji na morzach i dorzeczach UE. Komisja Europejska zachęca Kraje Członkowskie, regiony i szerokie grono zainteresowanych stron do poparcia Karty Misji i zobowiązania się do działań, które przyczynią się do pomyślnej realizacji misji i jej latarni morskich.
Podpisanie Karty Misji – deklaracja w ważnej sprawie
Karta Misji, której podpisanie miało miejsce 1 czerwca, wzywa do połączenia wysiłków na rzecz osiągnięcia trzech celów misji "Odbudowa oceanów i wód" do 2030 r.,:
- ochrona i odbudowa ekosystemów morskich i słodkowodnych oraz różnorodności biologicznej zgodnie z unijną strategią ochrony różnorodności biologicznej na okres 2030;
- zapobieganie zanieczyszczeniu oceanów, mórz i wód oraz eliminowanie ich zgodnie z planem działania UE "Zero zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby";
- sprawienie, by zrównoważona niebieska gospodarka była neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla i miała charakter obiegu zamkniętego.
Dodatkowo Komisja Europejska wspiera również budowę cyfrowego systemu wiedzy o oceanach i wodach oraz mobilizację i zaangażowanie społeczne. KE chce ustanowić proste, integracyjne i inspirujące ramy w celu zacieśnienia współpracy, dostosowania intencji do innych partnerów, mobilizacji zasobów i opracowania działań w celu osiągnięcia celów misji. Karta Misji jest niewiążąca i otwarta dla wszystkich zainteresowanych stron publicznych lub prywatnych.
Zapraszamy do wspólnych działań
Zachęcamy inne polskie instytucje do podpisania Karty Misji! Wspólnie z pewnością osiągniemy więcej, a cel jest ważny dla wszystkich. Jesteśmy przekonani, że wiele działań realizowanych w NCBR, w tym m.in. kolejne edycje Blue Economy Baltic Forum, szeroka promocja celów i inicjatyw w ramach misji wśród podmiotów aplikujących do Horyzontu Europa i współpracujących z KPK oraz program Hydrostrateg, przyczyni się do wzmocnienia badań i innowacji na rzecz przywrócenia dobrego stanu naszych wód.
Jeśli chcą Państwo pozyskać więcej informacji nt. Misji w Horyzoncie Europa, w tym Misji Restore our Ocean and Waters by 2030, eksperci Krajowego Punktu Kontaktowego chętnie udzielą szczegółowych informacji.