W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NCBR częścią Funduszu Sztucznej Inteligencji

18.11.2024

Kształtuje się nowa, ważna inicjatywa dla AI w Polsce. Włączają się w nią instytucje kluczowe dla rozwoju gospodarczego kraju i dystrybuujące środki publiczne na cele związane ze sztuczną inteligencją. Ich przedstawiciele podpisali w Warszawie list intencyjny zapowiadający współpracę. Centrum reprezentował dyrektor prof. Jerzy Małachowski.

_MG_9788

W skład Rady Funduszu Sztucznej Inteligencji wejdą: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Narodowe Centrum Nauki.

15 października br. w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której wicepremier – minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz wicepremier – minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zaprezentowali cele Funduszu a przedstawiciele podmiotów włączających się we współpracę podpisali list intencyjny.

– Dzięki współpracy kluczowych instytucji możemy lepiej koordynować działania i inwestycje w sztuczną inteligencję. Naszym celem jest wspieranie rozwoju AI w sposób odpowiedzialny i z poszanowaniem zasad etyki w najważniejszych sektorach gospodarki oraz funkcjonowania Państwa. Tylko wspólnie, w sposób skoordynowany, możemy zrealizować ambitny plan zarysowany w ogłoszonej niedawno Strategii Cyfryzacji Polski, a naszym celem jest to, aby nasz kraj stał się w ciągu najbliższych 10 lat jednym z liderów europejskiej rewolucji AI  – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

- Gospodarka i bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo i gospodarka. Nie ma przyszłości jednego i drugiego bez sztucznej inteligencji. (…) To co dzisiaj się dzieje to nie jest podpisanie listu intencyjnego. (…) To jest podpisanie się pod wspólnym działaniem i strategią. Strategią, która będzie wdrażana przez kolejne lata. (…) Działamy w oparciu o zasadę synergii – współpraca między Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Narodowym Centrum Nauki, Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Polskim Funduszem Rozwoju daje szansę na skuteczne wdrażanie technologii o podwójnym zastosowaniu, zarówno cywilnym, jak i wojskowym – powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Środki w wysokości ok. 1 miliarda zł zostaną zaaplikowane do gospodarki w ramach Funduszu i pozwolą na efektywne inwestowanie w innowacje, wsparcie przełomowych projektów AI, monitorowanie rynku i tworzenie strategii dla przyszłości, rozwój technologii, wspierających codzienność Polaków.

List intencyjny w sprawie powołania Funduszu AI podpisali: Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, Dariusz Standerski, sekretarz stanu w ministerstwie cyfryzacji, Andrzej Szeptycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Jerzy Małachowski, dyrektor NCBR, dr Marcin Liana, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Nauki, prof. zw. dr hab. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Na koniec pierwszego kwartału 2025 roku zaplanowano podpisanie porozumienia o współpracy, które określi szczegółowo zasady działania Funduszu Sztucznej Inteligencji.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}